W internecie bardzo popularny stał się film, który ma rzekomo przedstawiać płonący maszt 5G w Bergamo. Materiał wywołał wiele komentarzy, udostępnień i reakcji. Tutaj przykład:
Materiały w polskim internecie są okraszone entuzjastycznymi komentarzami, które sugerują, że w końcu spalono przyczynę pandemii. Oto niektóre z nich:
Płonie maszt 5G w BERGAMO Włosi spalili przyczynę p a n d e m i i
Włosi WIEDZĄ, że 5G jest NIEBEZPIECZNE! Spalili przyczynę P A N D E M I I ! (BERGAMO).
Wszędzie palą maszty 5G !!! Pierwsi byli Brytyjczycy – teraz Włosi. Tym razem i Bergamo doszukalo się związku zachorowań na koronowirusa ze szkodliwą emisja fal elektromagnetycznych jakich dostarcza emisja tychże fal, na których znajdują się anteny 5G.
Łącznie filmy mają kilkaset tysięcy wyświetleń. Jeśli zsumujemy jeszcze odpowiedniki na facebooku, to liczba ta może dochodzić nawet do miliona.
Ostatnio media sporo pisały o podpalaniu masztów 5G w Wielkiej Brytanii. Postanowiliśmy sprawdzić, czy podobny przypadek zarejestrowano w Bergamo. Naszym zdaniem jest to:
Nie, w Bergamo nie spalono masztu 5G. Film nie został tam nakręcony. To La Spezia. Miasto we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji La Spezia. Nie jest to również maszt 5G. Na maszcie zainstalowane są urządzenia telekomunikacyjne starej generacji, które obsługują Telecom i Wind Tre. W La Spezia nie ma dotąd żadnego masztu 5G.
O podpaleniu można przeczytać w lokalnej gazecie Città della Spezia:
Film trafia do sieci i inspiruje teoretyków spiskowych, którzy kojarzą go z nową technologią, a nawet z COVID-19.
Masz zajęty przez płomienie, w rzeczywistości miał zamontowane niektóre urządzenia operatorów Telecom i Wind Tre „starej” generacji.
La Spezia leży w regionie Ligurii w północno-zachodnich Włoszech, znanym jako włoska Rivieria. Gazeta zaznaczyła, że miasto nie posiada obecnie technologii bezprzewodowej 5G:
W Ligurii testy 5G rozpoczęły się w ubiegłym roku i obecnie La Spezia nie należy do miast objętych tą technologią.
Na koniec warto wspomnieć, że w zagranicznej wersji fake newsa, nie ma słowa o Bergamo. Jest tylko i wyłącznie La Spezia i stwierdzenie, że pali się maszt 5G.
To w Polsce połączono film z Bergamo.
Podsumowanie
W Bergamo nie spalono masztu 5G. Incydent dotyczył miasta La Spezia. Podpalony maszt nie był masztem 5G. Zamontowane były na nim urządzenia starej generacji.
Źródła
Città della Spezia: http://www.cittadellaspezia.com/la-spezia/cronaca/a-fuoco-i-ripetitori-ma-il-5g-non-c-entra-nulla-309265.aspx
Historię zweryfikował również portal Lead Stories: https://leadstories.com/hoax-alert/2020/04/fact-check-antennas-on-fire-in-la-spezia-italy-were-not-5g-towers.html