Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Rosyjskie trolle wzięły na cel Wojsko Polskie

Rosyjskie trolle wzięły na cel Wojsko Polskie

Rosyjskie trolle ponownie w natarciu? O kolejnym przypadku dezinformacji poinformował nas oburzony czytelnik. Paweł trafił na artykuł portalu “Niezależny Dziennik Polityczny” zatytułowany:

Padły MOCNE słowa amerykańskiego generała o Polsce! „Będzie epicentrum walki”

Rosyjskie trolle - Dziennik Polityczny

Artykuł opisuje nadchodzące manewry Defender-Europe 20, o których już pisała polska prasa:

TVN24

Aż 20 tysięcy żołnierzy z USA zostanie w przyszłym roku przerzuconych na ćwiczenia w Europie, w tym do naszego kraju. To największa tego typu operacja od 25 lat. – Polska będzie epicentrum ćwiczeń wiosną 2020 roku – zapowiedział w poniedziałek generał Sean Bernabe z dowództwa sił lądowych USA w Europie.

Źródło: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/cwiczenia-wojskowe-defender-europe-20-co-szykuja-amerykanie-w-polsce,991769.html

Defence24

Przerzut wzmocnionej dywizji z USA do Europy, forsowanie przeszkody wodnej, desanty spadochronowe i manewry wojsk po całym kontynencie – to niektóre elementy ćwiczeń Defender-20, jakie odbędą się w pierwszej połowie przyszłego roku. W manewrach wezmą też udział jednostki Wojska Polskiego.

Źródło: https://www.defence24.pl/defender-europe-20-przerzut-dywizji-forsowanie-rzek-i-wielonarodowe-desanty

Niezależny Dziennik Polityczny

“Niezależny Dziennik Polityczny” postanowił dodać kilka wątków, które wzbudziły nasze wątpliwości. Dotyczą one m.in. przebiegu zeszłorocznych ćwiczeń Anakonda, a konkretniej rzekomego braku umiejętności budowania mostów pontonowych przez żołnierzy Wojska Polskiego:

W Polsce zaplanowano powiązane z “Defender-Europe 20” ćwiczenie “Allied Spirit”, w ramach którego na poligonie koło Drawska Pomorskiego forsowana będzie przeszkoda wodna. Za to zadanie ma odpowiadać amerykańska 1 Dywizja Kawalerii. Podczas tego epizodu przewidziano także udział lotnictwa z Czech i Stanów Zjednoczonych, a most pontonowy ma wybudować międzynarodowy oddział saperów, złożony głównie z żołnierzy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

 

– Podjęliśmy taką decyzję z tego powodu, że podczas “Anakondy-18” żołnierze Wojska Polskiego nie byli w stanie wybudować most pontonowy, a wcześniej trzeba było odwoływać loty i strzelania artyleryjskie – dodał generał brygady Sean Bernabe.

Portal zmanipulował również materiał Superstacji i dodał go jako swój, na własnym kanale YouTube:

W artykule pada również bardzo mocna ocena 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa:

Jednak po przeciwnej stronie, w roli wojsk przeciwnika ćwiczyć będzie 9 Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa, która jest najgorzej wyszkoloną i wyposażoną jednostką Wojska Polskiego.

Materiał powieliły juz następujące portale:

Orzysz.wm.pl

Tekst jest skopiowany słowo w słowo. Oto link: http://orzysz.wm.pl/profil/Hasa/27995,Padly-MOCNE-slowa-amerykanskiego-generala-o-Polsce-Bedzie-epicentrum-walki.html

Rosyjskie Trolle - Orzysz.wm.pl
Źródło: http://orzysz.wm.pl/profil/Hasa/27995,Padly-MOCNE-slowa-amerykanskiego-generala-o-Polsce-Bedzie-epicentrum-walki.html

Dodatkowo odnośniki do powyższych wpisów pojawiły się w mediach społecznościowych i uzyskały sporo udostępnień:

Rosyjskie Trolle - Facebook
Źródło: https://www.facebook.com/marek.kot.399/posts/2817276888324289

Artykuły zaczęły krążyć po internecie. Spotykają się z bezkrytycznym przyjęciem. Postanowiliśmy sprawdzić wątpliwości z nimi związane. Wyróżnione przez nas cytaty to w większości:

Stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej

Redakcji fakenews.pl udało się uzyskać komentarz Ministerstwa Obrony Narodowej, w sprawie wspomnianych artykułów opublikowanych na portalach “Niezależny Dziennik Polityczny” i “Orzysz.wm.pl”. Publikujemy go w całości:

Szanowny Panie Redaktorze,

Artykuł “Niezależnego Dziennika Politycznego” opiera się na niesprawdzonych informacjach. W 2018 roku podczas ćwiczenia Anakonda zaplanowane było przygotowanie przeprawy promowej do przerzucenia wojsk, które z uwagi na niski stan wody odbyło się kilka dni później w okolicy Włocławka. Informacje zawarte w artykule opisują też niezgodnie z faktami strzelanie artyleryjskie w ramach Anakondy-18, które zostało utrudnione przez niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Pragniemy podkreślić, że każde szanujące się medium weryfikuje posiadane informacje poprzez kontakt z Ministerstwem Obrony Narodowej. Dotychczas nie odnotowano takiego działania ze strony “Niezależnego Dziennika Politycznego” przed publikacją artykułów, a próby sprostowania zawartych w nich informacji pozostały bez odpowiedzi. Medium to znane jest z kolportowania fakenewsów.
Z wyrazami szacunku,

Wydział Prasowy
Ministerstwo Obrony Narodowej
tel.+48 261 840 230

Wypowiedź Seana Bernabe

“Niezależny Dziennik Polityczny” i “Orzysz.wm.pl” przytaczają wypowiedź generała brygady Seana Barnabe o budowaniu pontonów przez Wojsko Polskie.

Podjęliśmy taką decyzję z tego powodu, że podczas “Anakondy-18” żołnierze Wojska Polskiego nie byli w stanie wybudować most pontonowy, a wcześniej trzeba było odwoływać loty i strzelania artyleryjskie

Pomijając błędy stylistyczne, ta wypowiedź jest całkowicie fałszywa. Generał Sean Barnabe nigdy takich słów nie wypowiedział. Pełen zapis rozmowy telefonicznej, w której padają min. słowa o epicentrum ćwiczeń, jest dostępny na stronach ambasady amerykańskiej.

Artykuły opublikowane na portalach “Niezależny Dziennik Polityczny” i “Orzysz.wm.pl” mają za zadanie wprowadzić czytelnika w błąd poprzez umiejętne wymieszanie prawdziwych informacji z fałszywymi doniesieniami. Materiały z tego typu portali z reguły napisane są kiepską polszczyzną i mają różnych autorów (lub nie mają ich w ogóle). Wpis na portalu “Dziennik Polityczny” jest podpisany przez Marcina Szymańskiego. Kopia tego artykułu na stronie “Orzysz.wm.pl” jest podpisana z kolei przez Zbigniewa Hasę.

Rosyjska ofensywa propagandowa w natarciu

O rosyjskiej dezinformacji w polskim internecie doskonały raport opublikował portal OKO.press. Według dziennikarzy, w Polsce aktywnie działają polskie portale, promujące rosyjskie wrzutki z takich źródeł jak:

 • Sputnik
 • Russia Today
 • Voice of Europe

Lista rodzimych witryn, promujących rosyjskie materiały jest imponująca i przerażająca zarazem:

 • alternews.pl,
 • alexjones.pl,
 • dziennik-polityczny.com,
 • hnews.pl,
 • koniec-swiata.org,
 • magnapolonia.org,
 • narodowcy.net,
 • nczas.com,
 • ndie.pl,
 • neon24.pl,
 • newsweb.pl,
 • parezja.pl,
 • pikio.pl,
 • prostozmostu24.pl,
 • prawdaobiektywna.pl,
 • reporters.pl,
 • sioe.pl,
 • wmeritum.pl,
 • wolnosc24.pl,
 • wolna-polska.pl,
 • wprawo.pl,
 • wsensie.pl,
 • zmianynaziemi.pl.

Do powyższych pozycji dodajemy jeszcze wspomniane w naszym artykule orzysze.wm.pl

Niezależny Dziennik Polityczny – co to za portal?

Niezależny Dziennik Polityczny to medium wielokrotnie powielające fake newsy na temat różnych wydarzeń w naszym kraju. Aktywność tego portalu stała się nawet elementem dziennikarskiego śledztwa, które jasno wskazuje na kremlowskie powiązania. Dotąd nie wiadomo, kto personalnie odpowiada za bzdury wypisywane w tej witrynie. Rzekomy właściciel portalu, Adam Kamiński, to osoba która nie istnieje:

Na próżno wśród jego licznych znajomych szukać osób, które poznały go osobiście. Pytani zgodnie odpowiadają, że nigdy go nie widzieli i nie pamiętają okoliczności zawarcia znajomości. Zdjęcie profilowe jest kradzione. Twarz uśmiechniętego czterdziestolatka należy do litewskiego ortopedy Andriusa Žukauskasa.

O dziennik i Kamińskiego pytaliśmy w instytucjach rządowych zajmujących się bezpieczeństwem. Nieoficjalnie potwierdziły, że Dziennik jest prowadzony przez rosyjskie służby.

Skala udostępnień i aktywności związanych z artykułami z tego portalu jest zadziwiająca.

Podsumowanie

Gorąco apelujemy i przestrzegamy. Uważajcie na treści z witryn wymienionych powyżej. To są portale internetowe, które za główny cel stawiają sobie sensację, a nie weryfikowanie faktów. Czasami niepozorna informacja, może zawierać “pomiędzy wierszami” nieprawdziwe wątki finalnie wypaczające cały przekaz.

Źródła

Ministerstwo Obrony Narodowej, TVN24, Defence24, OKO.press,
Zdjęcie: Rafal Zambrzycki, Wikipedia

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl