Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

SMS-y od Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu są fałszywe

SMS-y od Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu są fałszywe

Od wczoraj w mediach społecznościowych krąży SMS rzekomo pochodzący od Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu. Ma on zachęcać do wstąpienia w szeregi jednostki. Wiadomość dotarła do tysięcy nieświadomych osób, a także zyskała popularność w mediach społecznościowych. Jak się okazuje, jest ona jednak sfałszowana, a rzekomy korpus jest tak naprawdę brygadą i nie prowadzi akcji rekrutacyjnej.

Teza:
MON wysyła SMS-y zachęcające do wstąpienia w szeregi Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu, który ma wziąć udział w wojnie w Ukrainie.

W wyniku akcji oszustów niektóre osoby w Polsce dostały podejrzaną wiadomość rzekomo pochodzącą od polskiego MON-u. Jedną z osób odpowiedzialnych za bezrefleksyjne udostępnianie SMS-a w mediach społecznościowych był Piotr Panasiuk. Uznał on jej treść za prawdziwą i nie podważył jej autentyczności. Piotr Panasiuk to osoba znana z powielania rosyjskiej propagandy i współpracująca z osobami prowadzącymi podobną działalność (dr Leszek Sykulski czy Sebastian Pitoń). Oprócz prezentowania sfałszowanej wiadomości Piotr Panasiuk insynuuje również, że jednostka ma wkrótce wyruszyć na front w Ukrainie.

SMS-y od Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu są fałszywe
Źródło: twitter.com

SMS-y od Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu

Wiadomość powinna od razu wzbudzać wątpliwości. Wygląda podejrzanie, a polskie Ministerstwo Obrony Narodowej nie stosuje tego typu form zachęcania do rekrutacji. Wiele wskazuje na to, że SMS został po prostu spreparowany i wysłany przez grupę oszustów. Warto zaznaczyć, że rzekomy korpus tak naprawdę nie istnieje. Rzeczywistą jednostką jest Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

Dział prasowy jednostki szybko odniósł się do całej sytuacji, wskazując, że nie ma nic wspólnego ze sfałszowanymi wiadomościami. To samo telefonicznie przekazał rzecznik Brygady, Ołeksandr Mołodsow, w rozmowie z dziennikarzami RMF FM. Redakcja tego portalu dostała liczne zgłoszenia w tej sprawie od zaniepokojonych odbiorców. Rzecznik potwierdził też, że jednostka nie prowadzi rekrutacji w żadnej formie.

SMS-y od Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu są fałszywe
Źródło: twitter.com

Jak wskazuje dr Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, takie sfałszowane SMS-y pojawiały się wielokrotnie już wcześniej. Często były elementem rosyjskich akcji dezinformacyjnych. Należy więc do nich podchodzić ze szczególną ostrożnością.

SMS-y od Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu są fałszywe
Źródło: twitter.com

Czym jest Brygada?

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego jest międzynarodową jednostką ze sztabem w Lublinie. Powstała w 2014 roku, a pełną zdolność operacyjną osiągnęła w 2017 roku. Jej zadaniem jest wzmacnianie współpracy wojskowej między trzema krajami. Jednostka może brać udział w międzynarodowych misjach i operacjach za zgodą wszystkich państw członkowskich. Poszczególne bataliony brygady stacjonują w swoich krajach i w razie konieczności mogą zostać przerzucone do rejonu operacyjnego. Jak czytamy na stronie jednostki, w jej skład wchodzą:

Batalion Ułanów im. księżnej Birutė Sił Lądowych Litewskiej Armii, 1 Batalion Powietrzno-manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej (Ukraina), 3 Batalion Zmechanizowany 19 Brygady Zmechanizowanej (Polska), 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (Polska), 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (Polska), 16 Batalion Saperów (Polska). W strukturze Brygady znajdują się również jednostki wsparcia bojowego oraz logistyki.

Podsumowanie

Po raz kolejny działania rosyjskiej propagandy próbują uderzać w międzynarodową współpracę wojskową między Polską a jej sojusznikami. Rozsyłanie sfałszowanych SMS-ów jest popularną formą szerzenia tego typu narracji. Dlatego też należy ze szczególną ostrożnością podchodzić do tego typu wiadomości i nie powielać ich w mediach społecznościowych. Przestrzegamy również przed otwieraniem jakichkolwiek linków umieszczonych w tego typu podejrzanych SMS-ach.

Źródła:

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego: https://litpolukrbrig.wp.mil.pl/pl/

Dr Michał Marek: https://twitter.com/mic_marek/status/1648318846120480769

RMF FM: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-mon-zaprasza-ochotnikow-resort-ostrzega-przed-falszywymi-sms,nId,6724795#crp_state=1

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl