Po materiale Mediów Narodowych oraz wpisie Pawła Malickiego z Konfederacji w sieci rozgorzała dyskusja na temat rzekomej zgody polskiego rządu na posiadanie przez Amerykanów broni do ochrony osobistej na terenie Polski.
Manipulacja
Więcej o naszym systemie oceniania:Jak czytamy we wpisie Pawła Malickiego:
“Zgodnie z umową USA-Polska amerykańscy obywatele będą mogli posiadać i nosić broń na terenie Polski. Tymczasem aby Polak mógł legalnie posiadać broni musi przejść przez wiele absurdalnych procedur urzędniczych i ponieść opłaty na rzecz państwa i organizacji monopolistycznych takich jak PZSS czy PZŁ.”
O ile faktem jest, iż procedury w zakresie uzyskiwania pozwolenia na broń mogą wydawać się niejasne, a organizacje takie jak PZSS czy PZŁ faktycznie są monopolistami, używanie w tym kontekście przykładu Amerykanów uznajemy za manipulację.
Post jednoznacznie sugeruje, iż obywatele amerykańscy będą uprzywilejowani w kontekście posiadania i noszenia broni wobec obywateli polskich, którzy muszą przechodzić dodatkowe, skomplikowane procedury. Takie ujęcie tematu implikuje, iż Amerykanie będą mogli swobodnie nosić broń na terenie RP, w przeciwieństwie do Polaków, którzy muszą się o to starać.
By zweryfikować te doniesienia, należy sięgnąć do źródła. Ostateczną wykładnią jest tutaj Umowa Między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o Wzmocnionej Współpracy Obronnej
W kontekście naszej weryfikacji istotny jest Artykuł 8, Broń.
Wynika z niego jasno, że:
1. Amerykańscy żołnierze mogą posiadać i nosić jedynie broń służbową podczas służby.
“Członkowie sił zbrojnych mogą posiadać i nosić broń służbową zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych, pod warunkiem, że są do tego upoważnieni na mocy wydanych im rozkazów w ramach wykonywania obowiązków służbowych.”
2. Członkowie personelu cywilnego mogą posiadać i nosić jedynie broń służbową, tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych i tylko w uzgodnionych obiektach/terenach, czyli na terenie baz/poligonów itp. Noszenie przez nich broni służbowej podczas służby poza uzgodnionymi obiektami/terenami jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody odpowiednich, polskich władz.
“Członkowie personelu cywilnego mogą posiadać i nosić broń służbową zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych w czasie wykonywania obowiązków służbowych w uzgodnionych obiektach i terenach. Pod warunkiem dokonania ustaleń w tym zakresie z polskim organem wykonawczym, członkowie personelu cywilnego mogą posiadać i nosić broń służbową zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych w czasie wykonywania obowiązków służbowych poza uzgodnionymi obiektami i terenami.”
3. Amerykańska broń prywatna będzie regulowana prawem polskim, co oznacza, że Amerykanie będą podlegać tym samym przepisom co Polacy. Obowiązują tutaj takie akty prawne jak Ustawa o Broni i Amunicji, Ustawa Prawo Łowieckie, Ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, czy odpowiednie rozporządzenia ministrów.
“Przywóz, wywóz, posiadanie, obrót oraz usługi związane z prywatną bronią i amunicją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej regulowane są prawem Rzeczypospolitej Polskiej. “
Podsumowanie
Manipulacją jest zestawianie przepisów dotyczących wojskowych i pracowników kontraktowych na służbie, do cywilnych sportowców i myśliwych. Dla zachowania rzetelności, należałoby zastąpić cywili żołnierzami i kontraktorami Wojska Polskiego.
Źródła
Umowa Między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o Wzmocnionej Współpracy Obronnej: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/tresc-umowy-zawartej-miedzy-rzadem-rzeczypospolitej-polskiej-a-rzadem-stanow-zjednoczonych-ameryki-o-wzmocnionej-wspolpracy-obronnej
Zdjęcie ilustracyjne: “Building Partnership – Uganda – US Army Africa – Natural Fire 10 – 091010” by US Army Africa is licensed under CC BY 2.0