Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, w Rosji nie zaczęli szczepić siłą, wdzierając się do mieszkań

Nie, w Rosji nie zaczęli szczepić siłą, wdzierając się do mieszkań

Na polskim Facebooku ogromną popularność zdobywa film, mający rzekomo przedstawiać akcję przymusowych szczepień w Rosji. Udostępniają go setki członków grup spiskowych. Na rosyjskojęzycznym wideo widzimy urzędników i odział kontrterrorystyczny wdzierających się siłą do prywatnych mieszkań, by zaszczepić lokatorów przeciw COVID-19.

Teza:
Wypłynęło wideo, które pokazuje jak Rosjanie są przymusowo szczepieni we własnych domach.
Nasza ocena:

rosja

W rzeczywistości mamy do czynienia z żartem. Wideo zostało stworzone przez rosyjski kanał satyryczny zdobywającego ostatnio dużą popularność na YouTube komika Andrieja Neretina, który wciela się w rolę Witalija Naliwkina, fikcyjnego posła z nieistniejącego miasta Ussuryjsk. Na kanale BARAKuda znajdujemy kilkadziesiąt krótkich filmików, w których Naliwkin zmaga się z rozlicznymi problemami, tworząc satyrę na rosyjską rzeczywistość. Inny przykład:

Kanał stał się bardzo popularny w Rosji i zdobył ponad 600 tys. subskrypcji.

Jak wyjaśnia portal lenta.ru:

„W każdym z nich [filmów, przyp.Fakenews.pl] Naliwkin po mistrzowsku rozwiązuje palące problemy i problemy wdzięcznych mieszkańców Ussuri. W ciągu roku swojej burzliwej działalności, fikcyjnemu zastępcy udało się zainstalować miejskie toalety, zatrzymać nielegalne pozyskiwanie drewna, walczyć z koronawirusem, złapać opozycyjnego blogera, a nawet zakazać koncertu kultowego niemieckiego zespołu metalowego Rammstein.”

Portal wspomina również, iż Neretinowi zdarzało się w przeszłości trafić do aresztu i płacić grzywny za niektóre wybryki w swoich filmach. Wszystkie występy komika w roli Naliwkina znajdziecie tutaj.

Podsumowanie

Film udostępniany jako dowód na wdrażanie przymusowych szczepień przy użyciu przemocy, jest w rzeczywistości jedynie satyrą na rosyjską rzeczywistość. Mimo to zdobył setki udostępnień, gdyż wpasował się w retorykę niektórych środowisk antyszczepionkowych.

W tym miejscu warto przypomnieć, iż Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, która wyraźnie stwierdza, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe, a obywateli nie można do nich zmuszać również pośrednio. Nic nie wskazuje na to, by w Polsce policyjni kontrterroryści mieli wdzierać się siłą do mieszkań, by szczepić lokatorów.

Źródła:

BARAKuda https://www.youtube.com/c/BARAKuda_usk/videos

Lenta.ru https://lenta.ru/articles/2020/06/22/nalivkin/

Fakenews.pl https://fakenews.pl/zdrowie/rada-europy-szczepienia-przeciw-covid-19-nieobowiazkowe-sprawdzamy/

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl