Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Krążący w sieci film nie ma nic wspólnego z katastrofą w Ohio

Krążący w sieci film nie ma nic wspólnego z katastrofą w Ohio

Od początku lutego w sieci krąży dużo zdjęć i filmów związanych z katastrofą w Ohio. Wykolejenie pociągu z groźnymi chemikaliami odbiło się szerokim echem na całym świecie. Jak zawsze w takich przypadkach, w mediach społecznościowych zaczęły krążyć filmy, które w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z tym wydarzeniem.

Teza:
Film przedstawia czarne, radioaktywne chmury nad Ohio po katastrofie kolejowej w East Palestine.

Niecałe dwa tygodnie po wykolejeniu pociągu w Ohio w mediach społecznościowych zaczął krążyć film, na którym widoczne są czarne chmury. Zakrywają one znaczną część nieba i sprawiają przerażające wrażenie. Wielu internautów zaczęło podawać dalej film, twierdząc, że pochodzi on z Ohio, gdzie doszło do katastrofy. Przodowały w tym szczególnie konta powielające narracje spiskowe. Nagranie błyskawicznie zdobyło spore zasięgi na angielskojęzycznym Twitterze, a przykłady możemy zobaczyć tutaj i tutaj. Szybko dotarło też do Polski. Liczne tweety powielały stworzoną za oceanem narrację, na przykład tu, tu czy tu. Również na Facebooku pojawiły się posty sugerujące związek wideo z wydarzeniami w Ohio.

Ten film nie ma nic wspólnego z katastrofą w Ohio
Źródło: twitter.com

Co film ma wspólnego z katastrofą w Ohio?

Szybka analiza omawianego filmu wskazała, że pochodzi on z TikToka. Oryginalnie został dodany przez konto o nazwie Princess Cisneros. Jak się okazuje, najstarszy post z tym nagraniem został opublikowany 13 listopada 2022 roku. Jako podkład do niego autorka wykorzystała motyw główny z serialu Stranger Things.

Ten film nie ma nic wspólnego z katastrofą w Ohio
Źródło: tiktok.com

Użytkowniczka, na prośbę obserwujących, ponownie wrzuciła swój film 27 stycznia 2023 roku. Tym razem jednak z oryginalnym dźwiękiem. Katastrofa kolejowa w Ohio miała miejsce 3 lutego 2023, a więc omawiane wideo nie może mieć z nią nic wspólnego. Przypadkowe wrzucenie nagrania po raz drugi niecały tydzień przed katastrofą poskutkowało tym, że film zyskał niespodziewaną popularność. Wiele osób, bez weryfikacji daty ani miejsca, szybko powiązało film z głośnym wydarzeniem.

Wyjaśnienia autorki

Widząc, że nagraniu dodaje się fałszywy kontekst, sama autorka postanowiła poświęcić temu kilka słów wyjaśnienia. Stwierdziła, że omawiany film został nagrany wiele miesięcy temu i wrzucała go już kilkukrotnie, jednak po jakimś czasie usuwała. Potwierdziła również, że nie jest to wytwór efektów specjalnych, a niezwykłe zjawisko atmosferyczne, którego przypadkowo była świadkiem. Podała także, że wideo nagrała podczas swojej podróży do centrum handlowego Jantzen Beach Center w Portland w stanie Oregon.

Postanowiliśmy zweryfikować słowa użytkowniczki. Faktycznie film nie nosi śladów obróbki cyfrowej i wszystko wskazuje na to, że jest to wizualnie surowe nagranie. Autorka wspominała, że we wcześniejszych wersjach dodawała różne utwory, jednak w ostatniej dźwięk jest oryginalny. Również i w tym wypadku wszystko się zgadza.

Skąd pochodzi nagranie i co przedstawia?

Na koniec sprawdziliśmy, czy lokalizacja filmu również jest prawdziwa. Dzięki precyzyjnej informacji od autorki byliśmy w stanie szybko przeprowadzić geolokalizację miejsca prezentowanego na nagraniu. Również i w tym przypadku użytkowniczka mówiła prawdę. Lokalizacja widoczna na zdjęciu znajduje się na drodze Tomahawk Island Drive, która przechodzi przez Jantzen Beach Center. Lokalizacja znaków, przejścia dla pieszych oraz budynku w tle pokrywa się z tymi na omawianym filmie. Poniżej zobaczyć można porównanie. Zdjęcie z Google Maps pochodzi z 2019 roku, więc niektóre szczegóły mogą się różnić od tych na nagraniu.

Ten film nie ma nic wspólnego z katastrofą w Ohio
Źródło: Google Maps/TikTok

Wszystko wskazuje więc na to, że autorka filmu zupełnie przypadkiem trafiła na niezwykłe zjawisko pogodowe. Miało to miejsce wiele miesięcy przed katastrofą w Ohio. Nie ma również dowodów na to, by chmury miały nienaturalne pochodzenie. Zachodzące słońce, oświetlając formację chmur od dołu, potęgowało efekt kontrastu. Spowodowało to, że zjawisko wyglądało niezwykle tajemniczo i niepokojąco. Zapewne te same chmury, rozjaśnione przez słońce z góry w ciągu dnia, wyglądałyby mniej efektownie. Na koniec warto zwrócić uwagę, że wyspa Hayden, na której znajduje się Jantzen Beach Center, oddalona jest od miasta East Palestine w Ohio o ponad 3400 kilometrów.

Ten film nie ma nic wspólnego z katastrofą w Ohio
Źródło: Google Maps

Katastrofa w Ohio

Katastrofa kolejowa w East Palestine w Ohio miała miejsce 3 lutego 2023 roku około godziny 21. Pociąg składający się z 3 lokomotyw i 150 wagonów uległ wykolejeniu z nieznanych przyczyn. Należał on do linii Norfolk Southern. W 11 z wykolejonych wagonów przewożone były niebezpieczne substancje, w tym toksyczny chlorek winylu. Jest on kancerogenny oraz może uszkadzać wątrobę. 6 lutego przeprowadzono kontrolowane wypalenie niebezpiecznych substancji z wykolejonych wagonów. Na ten moment władze podają, że powietrze w East Palestine jest bezpieczne, jednak zalecają spożywanie wody butelkowanej. Nadal prowadzone są badania mające ustalić wpływ katastrofy na środowisko. W mediach społecznościowych krążą liczne filmy rzekomo pokazujące środowiskowe skutki katastrofy, jednak zalecamy podchodzić do nich z dużą ostrożnością.

Podsumowanie

Wykolejenie pociągu towarowego w Ohio wywołało niepokój w całych Stanach Zjednoczonych i nie tylko. Informacje o wycieku niebezpiecznych substancji sprawiły, że w sieci zawrzało. Użytkownicy mediów społecznościowych, w wyniku silnych emocji lub dla celowego siania zamętu i chęci zdobycia popularności, udostępniali niesprawdzone filmy i zdjęcia. Miały one przedstawiać skutki katastrofy, jednak wiele z nich należy traktować z dużą dozą sceptycyzmu. Jak pokazuje przykład omawianego w niniejszym artykule nagrania, internauci często bezrefleksyjnie powielają sensacyjne filmy i zdjęcia. Jak się okazuje, wideo, które przedstawiliśmy, nagrane zostało wiele miesięcy wcześniej tysiące kilometrów od miejsca katastrofy.

Źródła

NPR: https://www.npr.org/2023/02/16/1157333630/east-palestine-ohio-train-derailment

NTSB: https://www.ntsb.gov/news/press-releases/Pages/NR20230214.aspx

TVN24: https://tvn24.pl/swiat/ohio-wykolejenie-pociagu-z-chemikaliami-eksperci-ostrzegaja-przed-powaznymi-konsekwencjami-6761802

Rynek Kolejowy: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ogromne-skazenie-srodowiska-po-wykolejeniu-pociagu-z-chemikaliami-w-usa-112022.html

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl