Nie, ten pociąg nie przewozi COVID-19, to przeróbka

Nie, ten pociąg nie przewozi COVID-19, to przeróbka

Pociąg, który przewozi COVID-19? Na całym świecie dużą popularność zdobyło zdjęcie, na którym rzekomo znajdować miał się napis z nazwą choroby wywołanej przez koronawirusa. Oto wspomniane zdjęcie:

pociąg covid

Było ono wiele razy udostępniane w komentarzach, wpisach facebookowych i na stronach internetowych. Przykłady:

pociag covid
Źródło: https://www.facebook.com/fakenews.polska/posts/241369960596401?comment_id=241484173918313

Widziane na przejściu granicznym w Terespolu

pociąg covid
Źródło: https://demotywatory.pl/4983090

Koronwirus przyjechał do nas pociągiem

Ze względu na wiele zapytań kierowanych do nas w sprawie tego zdjęcia, postanowiliśmy się mu przyjrzeć. Informacja o tym, że pociąg przewozi chorobę COVID-19 spowodowaną koronawirusem to:

Nie,  ten pociąg nie przewozi COVID-19. To zdjęcie zostało przerobione. Poniżej wytłumaczymy Wam dlaczego.

Pociąg przewozi chorobę?

Najpierw mała dygresja. Należy się zastanowić, jakim cudem ten pociąg miałby przewozić chorobę COVID-19. Jeśli faktycznie konwój byłby częścią jakiegoś wielkiego spisku, to prędzej na wagonie byłaby nazwa wirusa SARS-Cov-2, a nie nazwa choroby nim wywołanej. Druga sprawa, to jakim cudem wyznawcy teorii spiskowej uwierzyli w fakt, że pociąg tak po prostu sobie jedzie między zabudowaniami, z podpisanym wagonem, wioząc śmiercionośną chorobę. Wybaczcie za kolokwialne stwierdzenie, ale to kompletnie “nie trzyma się kupy”.

Teraz odrobina faktów.

Wzór graficzny przewoźnika GATX

pociąg gatx
Źródło: Mat. Własne

Trzeba powiedzieć, że przeróbka z napisem COVID-19 wygląda w miarę przekonująco. Może dlatego stała się tak popularna. Problem w tym, że osoba, która dokonała zmian w zdjęciu zapomniała o reszcie wagonu. Na końcu zdjęcia jest nazwa firmy, do której należą Wagony. Jest to GATX.  AFP Fact Check dotarło do wspomnianej firmy i zapytało ich o ten wagon. Odpowiedź?

GATX zdaje sobie sprawę z tego, że zmanipulowany obraz krąży w Internecie, to zdjęcie jest fałszywe

(..)

Żaden wzór graficzny tego typu nie istnieje. Ta forma oznaczania nie byłaby dozwolona, ponieważ nie spełnia wymagań znaków sprawozdawczych, które określa Stowarzyszenie Kolei Amerykańskich [AAR – Association of American Railroad]

AAR potwierdziło AFP, że

„Nie zarejestrowaliśmy żadnego znaku w naszym systemie, który pasowałby do COVID. Ponadto zasady dotyczące zarejestrowanych znaków dopuszczają tylko 2-4 znaki alfanumeryczne. COVID nie spełnia tego standardu”.

Poniżej wizualne przedstawienie schematu używanego w tego typu wagonach:

wagony schemat
Źródło: https://www.bnsfhazmat.com/wp-content/uploads/2016/03/Field-Guide-for-Tank-Cars_2012-Reissue-2.pdf

Faktycznie jak przyjrzymy się innym wagonom firmy GATX, to nigdzie nie znajdziemy podobnego wzornictwa graficznego. Spójrzcie, chociażby na ten z filmu reklamowego GATX:

wagon gatx
Źródło: http://www.gatx.com/Videos/AboutGATX.html

Pokrywa on się z szablonem powyżej. Ale nie tylko ten. W internecie jest bardzo dużo zdjęć wagonów GATX, żadne z nich nie są nawet zbliżone do tego przerobionego na zdjęciu:

gatx wagon
Źródło: https://www.scaletrains.com/wp-content/uploads/2018/12/TC_GATX_5780_e4fa6aa2-29ee-446d-9a23-4d921f41f15f.jpg

Podsumowanie

Trzeba uczciwie przyznać, że ani nam, ani żadnej innej agencji sprawdzającej fakty, nie udało się dotrzeć do oryginału zdjęcia. Odwrotne wyszukiwanie obrazem również nie przyniosło rezultatów w postaci oryginalnej fotografii. Najprawdopodobniej nigdzie nie zostało opublikowane, a do internetu trafiła od razu przerobiona fotografia.

O manipulacji napisało wiele portali sprawdzających fakty, min. Snopes i wspomniane już wcześniej AFP.

Źródła

GATX, bnsfhazmat.com, Snopes, AFP

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl