Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, ten pociąg nie przewozi COVID-19, to przeróbka

Nie, ten pociąg nie przewozi COVID-19, to przeróbka

Pociąg, który przewozi COVID-19? Na całym świecie dużą popularność zdobyło zdjęcie, na którym rzekomo znajdować miał się napis z nazwą choroby wywołanej przez koronawirusa. Oto wspomniane zdjęcie:

pociąg covid

Było ono wiele razy udostępniane w komentarzach, wpisach facebookowych i na stronach internetowych. Przykłady:

pociag covid
Źródło: https://www.facebook.com/fakenews.polska/posts/241369960596401?comment_id=241484173918313

Widziane na przejściu granicznym w Terespolu

pociąg covid
Źródło: https://demotywatory.pl/4983090

Koronwirus przyjechał do nas pociągiem

Ze względu na wiele zapytań kierowanych do nas w sprawie tego zdjęcia, postanowiliśmy się mu przyjrzeć. Informacja o tym, że pociąg przewozi chorobę COVID-19 spowodowaną koronawirusem to:

Nie,  ten pociąg nie przewozi COVID-19. To zdjęcie zostało przerobione. Poniżej wytłumaczymy Wam dlaczego.

Pociąg przewozi chorobę?

Najpierw mała dygresja. Należy się zastanowić, jakim cudem ten pociąg miałby przewozić chorobę COVID-19. Jeśli faktycznie konwój byłby częścią jakiegoś wielkiego spisku, to prędzej na wagonie byłaby nazwa wirusa SARS-Cov-2, a nie nazwa choroby nim wywołanej. Druga sprawa, to jakim cudem wyznawcy teorii spiskowej uwierzyli w fakt, że pociąg tak po prostu sobie jedzie między zabudowaniami, z podpisanym wagonem, wioząc śmiercionośną chorobę. Wybaczcie za kolokwialne stwierdzenie, ale to kompletnie “nie trzyma się kupy”.

Teraz odrobina faktów.

Wzór graficzny przewoźnika GATX

pociąg gatx
Źródło: Mat. Własne

Trzeba powiedzieć, że przeróbka z napisem COVID-19 wygląda w miarę przekonująco. Może dlatego stała się tak popularna. Problem w tym, że osoba, która dokonała zmian w zdjęciu zapomniała o reszcie wagonu. Na końcu zdjęcia jest nazwa firmy, do której należą Wagony. Jest to GATX.  AFP Fact Check dotarło do wspomnianej firmy i zapytało ich o ten wagon. Odpowiedź?

GATX zdaje sobie sprawę z tego, że zmanipulowany obraz krąży w Internecie, to zdjęcie jest fałszywe

(..)

Żaden wzór graficzny tego typu nie istnieje. Ta forma oznaczania nie byłaby dozwolona, ponieważ nie spełnia wymagań znaków sprawozdawczych, które określa Stowarzyszenie Kolei Amerykańskich [AAR – Association of American Railroad]

AAR potwierdziło AFP, że

„Nie zarejestrowaliśmy żadnego znaku w naszym systemie, który pasowałby do COVID. Ponadto zasady dotyczące zarejestrowanych znaków dopuszczają tylko 2-4 znaki alfanumeryczne. COVID nie spełnia tego standardu”.

Poniżej wizualne przedstawienie schematu używanego w tego typu wagonach:

wagony schemat
Źródło: https://www.bnsfhazmat.com/wp-content/uploads/2016/03/Field-Guide-for-Tank-Cars_2012-Reissue-2.pdf

Faktycznie jak przyjrzymy się innym wagonom firmy GATX, to nigdzie nie znajdziemy podobnego wzornictwa graficznego. Spójrzcie, chociażby na ten z filmu reklamowego GATX:

wagon gatx
Źródło: http://www.gatx.com/Videos/AboutGATX.html

Pokrywa on się z szablonem powyżej. Ale nie tylko ten. W internecie jest bardzo dużo zdjęć wagonów GATX, żadne z nich nie są nawet zbliżone do tego przerobionego na zdjęciu:

gatx wagon
Źródło: https://www.scaletrains.com/wp-content/uploads/2018/12/TC_GATX_5780_e4fa6aa2-29ee-446d-9a23-4d921f41f15f.jpg

Podsumowanie

Trzeba uczciwie przyznać, że ani nam, ani żadnej innej agencji sprawdzającej fakty, nie udało się dotrzeć do oryginału zdjęcia. Odwrotne wyszukiwanie obrazem również nie przyniosło rezultatów w postaci oryginalnej fotografii. Najprawdopodobniej nigdzie nie zostało opublikowane, a do internetu trafiła od razu przerobiona fotografia.

O manipulacji napisało wiele portali sprawdzających fakty, min. Snopes i wspomniane już wcześniej AFP.

Źródła

GATX, bnsfhazmat.com, Snopes, AFP

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl