Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nadciąga nowy hantawirus? Nie, jest znany od dekad.

Nadciąga nowy hantawirus? Nie, jest znany od dekad.

“Nadciąga śmiercionośny hantawirus. Będzie gorszy od koronawirusa?” Tak swój tekst o przypadku śmiertelnym, spowodowanym przez chorobę wywołaną hantawirusem w Chinach zatytułował “Super Express”, jeden z polskich tabloidów. Inne media, w podobnym tonie, grały na emocjach ludzi, i tak już przerażonych pandemią koronawirusa:

Hantawirus - Super Express
Źródło: https://www.se.pl/wiadomosci/swiat/nadciaga-smiercionosny-hantawirus-bedzie-gorszy-od-koronawirusa-aa-qjZw-2oa5-QPXM.html

Nie do wiary! Jeszcze nie opanowaliśmy szalejącego od grudnia koronawirusa SARS-CoV-2, a właśnie nadszedł kolejny wirus zbierający żniwo! Tym razem nazywa się hantawirus. W Chinach właśnie odnotowano pierwszą śmierć w związku z zakażeniem.

Hantawirus - Polska "The Times"
Źródło: https://polskatimes.pl/chinczycy-poinformowali-o-wykryciu-przypadku-zakazenia-nowym-hantawirusem-twierdza-ze-wirus-nie-przenosi-sie-z-czlowieka-na/ar/c1-14877727 / Tytuł już zmodyfikowano

Chińczycy poinformowali o wykryciu przypadku zakażenia nowym hantawirusem.

Niektóre rodzime media mają tendencję do wykorzystywania pandemii koronawirusa, aby podbić sobie ruch i stworzyć sensację, tam, gdzie jej nie ma. Naszym zdaniem jest zapobieganie tego typu praktykom. Przyjrzeliśmy się uważnie tym artykułom. Twierdzenie, że hantawirus jest czymś nowym oraz porównywanie go do epidemii koronawirusa to zdecydowane nadużycie. Naszym zdaniem informacja ta jest co najmniej:

Nasza ocena:

Hantawirus nie jest niczym nowym. Pierwszy przypadek zakażenia zanotowano w 1953 roku podczas wojny koreańskiej, kiedy zainfekowane zostało około 3000 amerykańskich żołnierzy. 190 z nich zmarło.

Jak podaje amerykańskie CDC (amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom), źródłem zakażeń wirusem są gryzonie. Hantawirusem można się zakazić przez kontakt śluzówek (nosa, ust, oczu) z moczem myszy, jego oparami lub jej śliną.

CDC - Hantawirus
Źródło: https://www.cdc.gov/hantavirus/index.html

 

Transmisja człowiek – człowiek?

Istnieje kilka zespołów chorobowych wywołanych przez hantawirusa. Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym (HFRS) poważnie uszkadza nerki. HPS (zespół płucny) uszkadza płuca, śledziona oraz pęcherzyk żółciowy. HCPS (zespół sercowo-płucny) uszkadza dodatkowo mięsień sercowy. W tych popularnych jednostkach chorobowych nie stwierdzono transmisji z człowieka na człowieka. Na część z nich, znajduje się już szczepionka.

CDC wspomina jednak o odmianie hantawirusa, która wystąpiła w Argentynie i Chile (o nazwie “Andes”) i tam transmisja człowiek – człowiek miała miejsce. Był to jednak bardzo rzadki przypadek. Tę sprawę opisywał ponad 10 lat temu również The New York Times.

Hantawirus - Transmisja człowiek człowiek
Źródło: https://www.cdc.gov/hantavirus/hps/transmission.html

Podsumowanie

Hantawirus został wykryty dekady temu. W większości popularnych chorób wywołanych tym wirusem nie można zarazić się od innej osoby. Na większość chorób, są również dostępne lekarstwa, szczepionki lub plany leczenia. Niepotrzebne “sianie paniki” w momencie, kiedy u nas w kraju wzrasta liczba ofiar koronawirusa, jest wysoce nieodpowiedzialne.

Doniesienia o rzekomej nowej epidemii hantawirusa obalał również serwis Snopes.

Źródła

Wikipedia, The New York Times, CDC

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl