Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Polska nie blokuje rosyjskich samolotów wiozących pomoc humanitarną

Nie, Polska nie blokuje rosyjskich samolotów wiozących pomoc humanitarną

Polska blokuje rosyjskie samoloty wiozące pomoc humanitarną dla Włochów? Te zarzuty pojawiły się w rosyjskiej prasie i mediach społecznościowych dwa dni temu:

Polska blokuje rosyjskie samoloty
Źródło: https://pl.sputniknews.com/swiat/2020032412135909-polska-nie-przepuscila-rosyjskich-samolotow-z-pomoca-dla-wloch-sputnik/

Rosja napotkała na problemy z dostarczeniem pomocy humanitarnej dla Włoch – pomoc nie może szybko dotrzeć ze względu na pozycję wielu krajów UE, przede wszystkim Polski, informują rosyjscy politycy.

Polska blokuje rosyjskie samoloty
Źródło: https://twitter.com/Alexey_Pushkov/status/1242166190711111683

Polska nie przepuściła rosyjskich samolotów z pomocą dla Włoch przez swoją przestrzeń powietrzną. Jest to podłość na poziomie państwowej polityki. Tym bardziej, że pomoc zmierzała do sojusznika Polski w UE i NATO. Od tej chwili Rosja nie powinna w niczym iść Polsce na rękę. W niczym

Ze względu na nasilone ataki rosyjskiej propagandy w okresie epidemii koronawirusa, postanowiliśmy sprawdzić te doniesienia. Naszym zdaniem jest to:

Informacja o tym, że Polska blokuje rosyjskie samoloty wiozące pomoc humanitarną dla Włochów, jest nieprawdziwa. Strona rosyjska w ogóle nie wystąpiła o zgodę na wlot w polską przestrzeń powietrzną. Jest to fake news, wykorzystywany przez Rosjan do rozbijania jedności europejskich krajów w walce z koronawirusem. Niestety nie pierwszy i nie ostatni.

Informację jako pierwszy zdementował podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz:

Marcin Przydacz - Twitter
Źródło: https://twitter.com/marcin_przydacz/status/1242381306689970177

#fakenews alert ‼️ Czas napięcia zw. z epidemią wykorzystywany jest także do rozbijania jedności europejskiej i transatlantyckiej. (poprzez dezinformacje). Żaden samolot lecący z pomocą dla ?? nie został zablokowany.??przestrzeń powietrzna dla tranzytu jest otwarta.Bądźmy uważni!

Następnie wypowiedziało się  Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP:

MSZ - Twitter
Źródło: https://twitter.com/MSZ_RP/status/1242390602802761729

Uwaga: kolejny #FakeNews związany z pandemią #koronawirus. Strona rosyjska nie wystąpiła o zgodę na wlot w polską przestrzeń powietrzną. Zarzut o braku zgody ze strony Polski jest bezpodstawny i nieprawdziwy.

Portal Defence24.pl uzyskał równiez dementi Ministerstwa Obrony Narodowej:

Strona rosyjska nie składała wniosku o wlot w polską przestrzeń powietrzną.

Jak powstał fake news?

Można w jakimś sensie założyć, że do ostrego wpisu na Twitterze Aleksieja Puszkowa przyczyniła się trasa lotu rosyjskich Ił-76:

Trasa rosyjskiego samolotu
Źródło: https://twitter.com/flightradar24/status/1242113069100212225

Jak widać na załączonym zrzucie ekranu, widzimy całkiem imponujący hak, który może sugerować, że rosyjskie samoloty celowo omijają niektóre państwa. Dlaczego tak się dzieje? Wyczerpująco tłumaczy to Juliusz Sabak z Defence24.pl:

(..) W pierwszej kolejności – Rosja z pewnością nie chciała korzystać z uprzejmości Polski czy innych krajów Wschodniej Flanki. Poza tym trasa „północna” wymagałaby uzyskania zezwoleń na przelot kilkunastu samolotów wojskowych przez Polskę, Niemcy lub Czechy i Austrię lub Szwajcarię. (..)

Jednak równie łatwo zauważyć, włączając monitoring lotów w czasie rzeczywistym na tym samym portalu, że jest to obszar o znacznym natężeniu ruchu lotniczego, nawet w dobie koronawirusa. Trasa południowa jest znacznie mniej zatłoczona. Za wyjątkiem zagęszczonego ruchu w rejonie Istambułu jest prawie pusta, nie licząc połączeń lokalnych, głównie rosyjskich, na trasach z Moskwy w stronę Krymu omijających Ukrainę.

Ruch Lotniczy
Źródło: https://www.defence24.pl/polska-nie-blokuje-rosyjskich-lotow-humanitarnych-do-wloch-koronawirus-narzedziem-propagandy-kremla-komentarz

Jak dalej tłumaczy Juliusz Sabak:

Zaletą południowej trasy którą poleciała rosyjska pomoc dla Włoch jest też jej przebieg, nazwijmy to umownie – polityczny. Samoloty ominęły Ukrainę od wschodu, lecąc cały czas w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, gdzie lot ten miał priorytet i nie wymagał żadnych konsultacji międzynarodowych. Następnie trasa wiodła przez przestrzeń Turcji, z którą Rosja obecnie ponownie współpracuje militarnie w Syrii i ma wiele zbieżnych interesów. Potem krótki lot przez dość przychylną Kremlowi Grecję i Albanię prosto do Włoch.

Podsumowanie

Na powyższym przykładzie widać, że nawet tragedia związana z koronawirusem, nie jest przeszkodą do “siania propagandy” i wzmacniania animozji rosyjsko – polskich. Wpisy na portalu Sputnik Polska zostały już zaktualizowane, a tweet senatora usunięty. Dalej jednak w internecie jest sporo jego kopii i negatywnych komentarzy. Weryfikacje i dementi nie dotrą już do tak dużej grupy osób jak fałszywa wiadomość. Bądźcie czujni. O sprawie napisał również portal sprawdzający fakty Konkret24

Źródła

Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Defence24.pl, Konkret24

Zdjęcie ilustracyjne: © EU 2015

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl