Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ministerstwo Kultury współpracuje ściśle z Ukrainą

Ministerstwo Kultury współpracuje ściśle z Ukrainą

8 lutego na portalu Twitter użytkownik @spirytysta napisał, że “polskie Ministerstwo Kultury kategorycznie odmówiło pomocy w opracowaniu planu i zabezpieczeniu dobytku kulturowego Ukrainy”. Dodatkowo polski rząd miał rzekomo zablokować tranzyt ukraińskich dóbr kulturowych przez terytorium naszego kraju. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanowczo zdementowało te informacje.

Ministerstwo Kultury
Źródło: Twitter/@spirytysta
Teza:
Polskie Ministerstwo Kultury nie współpracuje z ukraińskim odpowiednikiem

Dementi Ministerstwa Kultury

Nasza redakcja skontaktowała się z Anną Pawłowską-Pojawą, dyrektorką Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaprzeczyła stanowczo tym doniesieniom. Jak czytamy w oficjalnym dementi w tej sprawie:

Od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pozostaje w bieżącym kontakcie z Ministrem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Panem Ołeksandrem Tkaczenką, a przedstawiciele ministerstwa współpracują bezpośrednio ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Ostatnie spotkanie ministrów odbyło się 20 stycznia.

Ministrowie kultury Polski i Ukrainy
Źródło: MKiDN

Polsko-ukraińska współpraca

Na swojej stronie MKiDN publikuje szczegółowe informacje na temat współpracy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Zajmuje się tym specjalny ministerialny zespół ds. pomocy Ukrainie w dziedzinie kultury z udziałem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który organizuje i koordynuje pomoc polskich instytucji muzealnych i kulturalnych dla Ukrainy i uchodźców wojennych.

Dzieła ukraińskiej kultury w Polsce

Ministerstwo zaprzeczyło także, jakoby Polska blokowała przewóz dzieł sztuki z Ukrainy, przypominając o istniejących w Polsce wystawach, na których prezentowane są ukraińskie obrazy. Jest to m.in. wystawa „Idę w świat i trwam” w Muzeum Narodowym w Poznaniu, na której zwiedzającym udostępniono obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Łącznie w muzeum można zobaczyć 34 obrazy, które zostały ewakuowane do Polski pod koniec zeszłego roku. Wystawa potrwa do końca marca 2023 roku.

WP o działach z Ukrainy
Źródło: wp.pl

Podsumowanie

Polska ściśle współpracuje z Ukrainą w sprawie ochrony ukraińskiego dziedzictwa narodowego przed agresją rosyjską. Ministrowie resortów kultury obu państw są w ścisłym kontakcie. Legalny przewóz dzieł sztuki z Ukrainy jest możliwy, o czym świadczą aktualnie dostępne wystawy w polskich instytucjach kultury.

Źródła

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: https://www.gov.pl/web/kultura/mkidn-pozostaje-w-biezacym-kontakcie-z-ministerstwem-kultury-i-polityki-informacyjnej-ukrainy

MKiDN: https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-dla-ukrainy#_ftn2

wp.pl: https://wiadomosci.wp.pl/dziela-jacka-malczewskiego-ewakuowane-ze-lwowa-trafily-do-polski-6837868922899104a

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl