Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

To nagranie nie przedstawia ostatniego trzęsienia ziemi w Turcji

To nagranie nie przedstawia ostatniego trzęsienia ziemi w Turcji

Tragiczne trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii wstrząsnęły opinią publiczną na świecie. Ofiar są tysiące, a pomoc do poszkodowanych krajów płynie z całego świata. Jak przy każdym tak dramatycznym wydarzeniu, ludzie dzielą się informacjami, zdjęciami czy filmami pod wpływem silnych emocji. Powoduje to często, że nie sprawdzają źródła pochodzenia danej wiadomości czy nagrania. Tak również było i w tym przypadku.

Teza:
Nagranie przedstawia trzęsienie ziemi w Turcji ze stycznia 2023 roku.

Omawiany film pojawił się w wielu miejscach w Internecie. Przedstawia on zawalający się w niekontrolowany sposób budynek. Wideo bez problemu znajdziemy w mediach społecznościowych, na przykład na Twitterze. Pojawiło się ono również z polskim opisem. W obu przypadkach użytkownicy podają, że zostało ono nagrane 6 lutego 2023 roku. Niestety, jest to jednak pomyłka.

To nagranie nie pochodzi z ostatniego trzęsienia ziemi w Turcji
Źródło: twitter.com

Nagranie z trzęsienia ziemi w Turcji — źródło

Jak wskazuje portal Teyit, pierwszymi wskazówkami, że nagranie nie jest aktualne, są warunki atmosferyczne panujące na nagraniu. Zieleń na drzewie oraz brak śniegu mogą wskazywać, że film nie został nagrany w miesiącach zimowych. Wsteczne wyszukiwanie obrazem w Google szybko pozwala nam zidentyfikować, skąd w rzeczywistości pochodzi nagranie. Faktycznie zostało ono nakręcone w Turcji, jednak blisko trzy lata temu, tj. w październiku 2020 roku. Wówczas film powielany był w wielu mediach. Odnajdziemy go na przykład na stronie tureckiego portalu Vatan, amerykańskiego The Weather Channel czy rumuńskiego DC News.

To nagranie nie pochodzi z ostatniego trzęsienia ziemi w Turcji
Źródło: google.com

Trzęsienie ziemi z omawianego nagrania miało miejsce 30 października 2020 roku. Jego magnituda wynosiła 7,0 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się niedaleko greckiej wyspy Samos na Morzu Egejskim. Jednak to tureckie miasto Izmir ucierpiało najbardziej i to właśnie z niego pochodzi powielany film. W wyniku tamtego kataklizmu zginęło 119 osób, z czego aż 116 w Izmir.

W porównaniu do trzęsienia ziemi z października 2020 roku, to z 6 lutego 2023 roku przyniosło znacznie większe szkody. Jak oceniają specjaliści, jego magnituda wyniosła najprawdopodobniej 7,8 stopnia. Tragiczny bilans na 8 lutego to ponad 11 tysięcy zabitych i 55 tysięcy rannych w Turcji i Syrii. Niestety wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dni będzie się on zwiększał, gdyż cały czas ratownicy wydobywają spod gruzów zarówno ocalałych, jak i kolejne ofiary śmiertelne. Ostatnie tak tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji miało miejsce w 1999 roku w mieście İzmit, gdzie zginęło pomiędzy 17 a 18 tysięcy osób.

Podsumowanie

Ładunek emocjonalny, który wiąże się z tak tragicznymi wydarzeniami, sprawia, że właściwe przyswajanie informacji staje się bardzo utrudnione. Znacznie łatwiej nam wtedy bez większej refleksji udostępniać treści z niepewnych źródeł. Dlatego w przypadku tak trudnych wydarzeń zawsze warto wziąć głęboki oddech, zanim powieli się sensacyjny film czy zdjęcie.

Źródła

Teyit: https://teyit.org/analiz-yikilan-binanin-6-subat-2023-kahramanmaras-depreminden-oldugu-iddiasi

BBC: https://www.bbc.com/news/world-europe-54749509

AA.com: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/izmirdeki-depremde-can-kaybi-116ya-yukseldi/2043913

TVN24: https://tvn24.pl/swiat/trzesienie-ziemi-w-turcji-i-syrii-ile-osob-zginelo-bilans-ofiar-rannych-i-zniszczen-8-lutego-2023-6732384

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl