Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

400 ton? Nie, samolot przywiózł ok. 80 ton sprzętu medycznego

400 ton? Nie, samolot przywiózł ok. 80 ton sprzętu medycznego

We wtorek, 14 kwietnia w Warszawie, wylądował samolot Antonow An-225 Mrija ze sprzętem medycznym, potrzebnym do walki z koronawirusem, zakupionym przez KGHM Polska Miedź i Grupę Lotos. Informacje zapowiadające transport, które pojawiły się w polskiej prasie i na Twitterze, błędnie informowały o ładowności samolotu i wadze środków, które przybyły do Polski.

Polska Agencja prasowa, podając komunikat spółki KGHM Polska Miedź, tak zapowiadała lądowanie samolotu, 7 kwietnia, 2020:

400 ton środków
Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C621773%2Ckghm-najwiekszy-samolot-swiata-przywiezie-400-ton-srodkow-do-walki-z

KGHM: największy samolot świata przywiezie 400 ton środków do walki z koronawirusem

Największy transportowy samolot świata, po Wielkanocy przywiezie do Polski 400 ton sprzętu do walki z koronawirusem – nawet 7 milionów masek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic zakupionych przez KGHM i Lotos – poinformowała we wtorek spółka KGHM Polska Miedź.

Podobne doniesienia pojawiły się na oficjalnym koncie Ministerstwa Aktywów Państwowych:

400 ton środków
Źródło: https://twitter.com/MAPGOVPL/status/1247885362543734784

Już we wtorek 14 kwietnia w Warszawie wyląduje kolejny transport sprzętu medycznego zakupionego przez
@kghm_sa i  @GrupaLOTOS. Aż 400 ton środków do walki z #koronawirusem dostarczy wynajęty specjalnie do tego największy na świecie Samolot Antonow An-225 Mrija!

Internauci komentujący tę informację, zwrócili uwagę, że dane na temat ładowności samolotu Antonow An-225 Mrija są błędne. Postanowiliśmy to zweryfikować.

Naszym zdaniem ta informacja nosi znamiona:

Nie, Antonow An-225 Mrija nie jest w stanie przewieźć ładunku o wadze 400 ton. Jego maksymalna ładowność to 250 ton, a samolot, który dotarł do Polski, przywiózł około 80 ton ładunku.

Ładowność 400 ton? Nie, 250 ton

Aby sprawdzić ładowność An-225 Mrija, wystarczy odwiedzić oficjalną stronę internetową właścicieli Antonowa. Na podstronie, która prezentuje flotę, jest specyfikacja AN-225 Mrija:

AN-225 Mrija
Źródło: https://www.antonov-airlines.com/our-fleet/an-225

Jest bardzo jasno zaznaczone, że ten model nie przewiezie więcej niż 250 ton ładunku.

Maciej Kucharczyk z Gazeta.pl podsumowuje możliwości samolotu:

Nie ulega wątpliwości, że gdzie Mrija się nie pojawi, tam przyciąga uwagę. To unikat. Od 32 lat dzierży rekord najcięższego samolotu świata. Żaden inny samolot nie przewiezie takiej masy. Obecny rekord to 253,8 tony ustanowiony w 2001 roku (pokazowy lot z pięcioma czołgami na pokładzie). Zazwyczaj wozi jednak mniej, bo maksymalnie obładowany ma krótki zasięg rzędu dwóch tysięcy kilometrów.

Około 80 ton sprzętu medycznego

Ile w końcu sprzętu medycznego przybyło do Polski? Faktyczną ładowność An-225 Mrija podał Premier Mateusz Morawiecki 14 kwietnia 2020. Było to około 80 ton sprzętu medycznego. Informację, tym razem poprawnie, przekazała Polska Agencja Prasowa:

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że do Polski trafiło ok. 80 ton towarów do walki z koronawirusem. To bezprecedensowy transport, który będziemy w najbliższych tygodniach powielać; będziemy ściągać jak najwięcej sprzętu, ale chcemy też odbudować produkcję krajową – zapowiedział.

Rejestrację materiału filmowego, na którym premier mówi o 80 tonach ładunku, możemy również zobaczyć na portalu TVN24.

O sprawie pisał również portal weryfikujący fakty Konkret24.

Źródła

Antonov Airlines: https://www.antonov-airlines.com/our-fleet/an-225
PAP: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C625678%2Cpremier-do-polski-przybylo-ok-80-ton-towarow-bezprecedensowy-transport
TVN24: https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-przedstawiciele-rzadu-na-plycie-lotniska-bez-srodkow-bezpieczenstwa-4554644

Zdjęcie ilustracyjne: Myroslav Kaplun, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl