Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Papież Franciszek jako hologram? To fake news

Papież Franciszek jako hologram? To fake news

“Czy w Watykanie zamiast papieża Franciszka do wiernych wyszedł hologram?” To tytuł artykułu na portalu innemedium.pl. Publikacja miała sugerować, że 13 kwietnia 2020, w oknie watykańskim pojawił się hologram, a nie papież Franciszek osobiście. Poniżej wspomniany przykład:

innemedium.pl

hologram papież franciszek
Źródło: https://innemedium.pl/wiadomosc/czy-w-watykanie-zamiast-papieza-franciszka-do-wiernych-wyszedl-hologram

innemedium.pl tak opisuje sprawę:

Kilka dni temu w sieciach społecznościowych na całym świecie rozpowszechniło się bardzo dziwne nagranie, które przedstawia niezwykłe przemówienie papieża Franciszka. Niezwykłe jest to, że po zakończeniu orędzia Papież pożegnał się i pomachał, a po kilku krokach po prostu zniknął.

W podobnym tonie był utrzymany artykuł w serwisie Globalna Świadomość pt. “GDZIE JEST PAPIERZ ? CZY W WATYKANIE POKAZANO HOLOGRAM ?” (pisownia z błędem oryginalna). Artykułu nie będziemy linkować, żeby nie promować kiepskich treści.

Wspomniane “dziwne” nagranie prezentujemy natomiast poniżej. Zostało zarejestrowane telefonem komórkowym. Oryginalny przekaz zrealizowała TV WWMT:

Strony, które umieściły sensacyjne artykuły, słyną z rozpowszechniania fake newsów. Sprawdziliśmy więc tę informację. Naszym zdaniem jest to:

Nie, w oknie papieskim nie ukazał się hologram. Na nieszczęście dla publikujących bzdury, wydarzenie zostało zarejestrowane przez kilka stacji telewizyjnych i z kilku ujęć, na których wyraźnie wszystko widać.

Źródło 1, Catholic News Service: https://twitter.com/Cindy_Wooden/status/1249642981256290305

Źródło 2: Vatican News: https://www.youtube.com/watch?v=dOWMLhrUKNo&feature=emb_title (ok. 15 minuty)

W przekazie Catholic News Service i Vatican News bardzo dokładnie widać, jak papież się odwraca i powoli schodzi z podwyższenia. Następnie oddala się w głąb pomieszczenia. Jeśli mielibyśmy do czynienia z hologramem, to przekaz byłby spójny we wszystkich stacjach. Tymczasem tylko materiał TV WWMT pokazuje rzekomy hologram. W dodatku na samym końcu widzimy bardzo ostre cięcie i zmianę materiału filmowego.

Podsumowanie

Obydwa źródła jasno pokazują, że o żadnym hologramie nie może być mowy i w materiale TV WWMT mamy klip z usterką techniczną lub obraz nagrany pod takim kątem, że padające światło sprawia, że postać papieża Franciszka zanika.

Źródła

Vatican News: https://www.youtube.com/watch?v=dOWMLhrUKNo&feature=emb_title
Catholic News Service: https://twitter.com/Cindy_Wooden/status/1249642981256290305


Fake newsa opisał również serwis weryfikuj.info

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl