Papież Franciszek jako hologram? To fake news

Papież Franciszek jako hologram? To fake news

“Czy w Watykanie zamiast papieża Franciszka do wiernych wyszedł hologram?” To tytuł artykułu na portalu innemedium.pl. Publikacja miała sugerować, że 13 kwietnia 2020, w oknie watykańskim pojawił się hologram, a nie papież Franciszek osobiście. Poniżej wspomniany przykład:

innemedium.pl

hologram papież franciszek
Źródło: https://innemedium.pl/wiadomosc/czy-w-watykanie-zamiast-papieza-franciszka-do-wiernych-wyszedl-hologram

innemedium.pl tak opisuje sprawę:

Kilka dni temu w sieciach społecznościowych na całym świecie rozpowszechniło się bardzo dziwne nagranie, które przedstawia niezwykłe przemówienie papieża Franciszka. Niezwykłe jest to, że po zakończeniu orędzia Papież pożegnał się i pomachał, a po kilku krokach po prostu zniknął.

W podobnym tonie był utrzymany artykuł w serwisie Globalna Świadomość pt. “GDZIE JEST PAPIERZ ? CZY W WATYKANIE POKAZANO HOLOGRAM ?” (pisownia z błędem oryginalna). Artykułu nie będziemy linkować, żeby nie promować kiepskich treści.

Wspomniane “dziwne” nagranie prezentujemy natomiast poniżej. Zostało zarejestrowane telefonem komórkowym. Oryginalny przekaz zrealizowała TV WWMT:

Strony, które umieściły sensacyjne artykuły, słyną z rozpowszechniania fake newsów. Sprawdziliśmy więc tę informację. Naszym zdaniem jest to:

Nie, w oknie papieskim nie ukazał się hologram. Na nieszczęście dla publikujących bzdury, wydarzenie zostało zarejestrowane przez kilka stacji telewizyjnych i z kilku ujęć, na których wyraźnie wszystko widać.

Źródło 1, Catholic News Service: https://twitter.com/Cindy_Wooden/status/1249642981256290305

Źródło 2: Vatican News: https://www.youtube.com/watch?v=dOWMLhrUKNo&feature=emb_title (ok. 15 minuty)

W przekazie Catholic News Service i Vatican News bardzo dokładnie widać, jak papież się odwraca i powoli schodzi z podwyższenia. Następnie oddala się w głąb pomieszczenia. Jeśli mielibyśmy do czynienia z hologramem, to przekaz byłby spójny we wszystkich stacjach. Tymczasem tylko materiał TV WWMT pokazuje rzekomy hologram. W dodatku na samym końcu widzimy bardzo ostre cięcie i zmianę materiału filmowego.

Podsumowanie

Obydwa źródła jasno pokazują, że o żadnym hologramie nie może być mowy i w materiale TV WWMT mamy klip z usterką techniczną lub obraz nagrany pod takim kątem, że padające światło sprawia, że postać papieża Franciszka zanika.

Źródła

Vatican News: https://www.youtube.com/watch?v=dOWMLhrUKNo&feature=emb_title
Catholic News Service: https://twitter.com/Cindy_Wooden/status/1249642981256290305


Fake newsa opisał również serwis weryfikuj.info

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl