“Czy w Watykanie zamiast papieża Franciszka do wiernych wyszedł hologram?” To tytuł artykułu na portalu innemedium.pl. Publikacja miała sugerować, że 13 kwietnia 2020, w oknie watykańskim pojawił się hologram, a nie papież Franciszek osobiście. Poniżej wspomniany przykład:
innemedium.pl
innemedium.pl tak opisuje sprawę:
Kilka dni temu w sieciach społecznościowych na całym świecie rozpowszechniło się bardzo dziwne nagranie, które przedstawia niezwykłe przemówienie papieża Franciszka. Niezwykłe jest to, że po zakończeniu orędzia Papież pożegnał się i pomachał, a po kilku krokach po prostu zniknął.
W podobnym tonie był utrzymany artykuł w serwisie Globalna Świadomość pt. “GDZIE JEST PAPIERZ ? CZY W WATYKANIE POKAZANO HOLOGRAM ?” (pisownia z błędem oryginalna). Artykułu nie będziemy linkować, żeby nie promować kiepskich treści.
Wspomniane “dziwne” nagranie prezentujemy natomiast poniżej. Zostało zarejestrowane telefonem komórkowym. Oryginalny przekaz zrealizowała TV WWMT:
Strony, które umieściły sensacyjne artykuły, słyną z rozpowszechniania fake newsów. Sprawdziliśmy więc tę informację. Naszym zdaniem jest to:
Nie, w oknie papieskim nie ukazał się hologram. Na nieszczęście dla publikujących bzdury, wydarzenie zostało zarejestrowane przez kilka stacji telewizyjnych i z kilku ujęć, na których wyraźnie wszystko widać.
Źródło 1, Catholic News Service: https://twitter.com/Cindy_Wooden/status/1249642981256290305
Źródło 2: Vatican News: https://www.youtube.com/watch?v=dOWMLhrUKNo&feature=emb_title (ok. 15 minuty)
W przekazie Catholic News Service i Vatican News bardzo dokładnie widać, jak papież się odwraca i powoli schodzi z podwyższenia. Następnie oddala się w głąb pomieszczenia. Jeśli mielibyśmy do czynienia z hologramem, to przekaz byłby spójny we wszystkich stacjach. Tymczasem tylko materiał TV WWMT pokazuje rzekomy hologram. W dodatku na samym końcu widzimy bardzo ostre cięcie i zmianę materiału filmowego.
Podsumowanie
Obydwa źródła jasno pokazują, że o żadnym hologramie nie może być mowy i w materiale TV WWMT mamy klip z usterką techniczną lub obraz nagrany pod takim kątem, że padające światło sprawia, że postać papieża Franciszka zanika.
Źródła
Vatican News: https://www.youtube.com/watch?v=dOWMLhrUKNo&feature=emb_title
Catholic News Service: https://twitter.com/Cindy_Wooden/status/1249642981256290305
—
Fake newsa opisał również serwis weryfikuj.info