Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Yaakov Litzman nie powiedział, że koronawirus to kara boska za homoseksualizm

Yaakov Litzman nie powiedział, że koronawirus to kara boska za homoseksualizm

Czy Yaakov Litzman, minister zdrowia Izraela, powiedział, że “koronawirus to kara boska za homoseksualizm”? Polskiej prasie, mało chyba kontrowersyjnych opinii polskich duchownych na temat koronawirusa, więc postanowili sięgnąć trochę dalej. Informację o rzekomej wypowiedzi ministra zdrowia Izraela podały między innymi DoRzeczy.pl i Antyradio.pl:

yaakov litzman homoseksualizm
Źródło: https://dorzeczy.pl/swiat/135661/izraelski-minister-zdrowia-jest-zarazony-koronawirusem.html

Już w samym nagłówku w artykule na portalu DoRzeczy.pl czytamy:

Yaakov Litzman, lider ugrupowania Zjednoczony Judaizm Tory i minister zdrowia, który przekonywał, że pandemia jest Boską karą za homoseksualizm jest zakażony koronawirusem.

Antyradio z kolei, tak przedstawia sytuację:

Yaakov Litzman homoseksualizm
Źródło: https://www.antyradio.pl/News/Minister-zdrowia-oglosil-ze-koronawirus-to-kara-boska-za-homoseksualizm-Zachorowal-razem-z-zona-40422

Minister zdrowia ogłosił, że koronawirus to kara boska za homoseksualizm. Zachorował razem z żoną

Wzmianka na ten temat, pojawiła się nawet w polskiej Wikipedii.

Yaakov Litzman homoseksualizm
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%E2%80%99akow_Litzman

Sprawdziliśmy te sensacyjne doniesienia. Naszym zdaniem jest to:

Nie, Minister Zdrowia Izraela nigdy nie wypowiedział takich słów. Yaakov Litzman ma na koncie sporo homofobicznych wypowiedzi, ale te o karze boskiej za homoseksualizm akurat nigdy nie padły. Żadne źródła nie potwierdzają tej informacji. Plotka wyszła z pakistańskiego serwisu internetoweggo, który najwyraźniej przypisał zmodyfikowaną wypowiedź rabina Meir-a Mazuza, właśnie ministrowi zdrowia Izraela. Za granicą, wiele portali poprawiło już swoje artykuły. Niestety w Polsce korekt jeszcze się nie doczekaliśmy.

Przypomnijmy, że Izrael to państwo, które wyjątkowo wspiera społeczność LGBT. Taka wypowiedź byłaby dużą sensacją, gdyby padła z ust ministra zdrowia.  Tymczasem żaden dziennik, żadne medium, nie potwierdziło sensacji pakistańskiej witryny internetowej.

Skąd pochodzi fake news?

Fake news pochodzi z pakistańskiego portalu Naya Daur Media (NDM), który z kolei cytuje hiszpańskiego prawnika Alfonso Lópeza Tenę:

Naya Daur Media (NDM)
Źródło: https://nayadaur.tv/2020/04/israel-health-minister-who-termed-coronavirus-divine-punishment-gets-coronavirus/

Na tym artykule bazowały swoje sensacyjne doniesienia wszystkie media, które powieliły fałszywą informację.

Yaakov Litzman zawsze był w opozycji, jeśli chodzi o prawa osób ze społeczności LGBT. Być może zaszła tutaj po prostu pomyłka, bo izraelski rabin Meir Mazuz wypowiedział podobne słowa 8 marca 2020. Mazuz stwierdził że:

Wybuch koronawirusa jest karą boską za parady gejowskie

Naya Daur Media (NDM) nie zdementował jednak ani nie poprawił swojego fałszywego artykułu. Nawet mimo protestów i interwencji Honest Reporting.

Podsumowanie

Podsumujmy tutaj jeszcze raz całą sprawę. Polskie portale, jako źródło swoich doniesień wypowiedzi ministra zdrowia Izraela, uznały podrzędny pakistański serwis internetowy. Bez sprawdzenia w innych miejscach, ani bez weryfikacji faktów. Zadziwia również fakt, że w Wikipedii znalazła się wzmianka na ten temat. Zwłaszcza, że jako źródło podane jest.. Antyradio.

Źródła

Israel National News: http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/215275
Times of Israel: https://www.timesofisrael.com/israeli-rabbi-blames-coronavirus-outbreak-on-gay-pride-parades/
Honest Reporting: https://honestreporting.com/hr-prompts-correction-to-false-charge-against-israeli-health-minister/
Ellinika Hoaxes: https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/04/07/yaakov-litzman-homosexuality-coronavirus-hoax/
The Jerusalem Post: https://www.jpost.com/israel-news/politics-and-diplomacy/health-minister-litzman-calls-gays-sinners-as-knesset-votes-down-lgbt-rights-bills-445964

Zdjęcie ilustracyjne: © “רווח הפקות”

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl