Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Wyreżyserowany film z fałszywej pandemii. Wyjaśniamy.

Wyreżyserowany film z fałszywej pandemii. Wyjaśniamy.

“Prawda jest dziś towarem deficytowym. Żeby ją odnaleźć w przestrzeni publicznej trzeba naprawdę sporo się natrudzić. (…) Natomiast oszustwa, ze swej natury, mają po prostu kreować rzeczywistość, która zaimplementowana w miejsce prawdy, ma dawać zyski tym, którzy je tworzą.”

Taki opis znajdujemy pod zmanipulowanym filmem na facebookowym profilu Forum Polska. Materiał nosi tytuł “Jak się kręci filmy dla covidian” i ma rzekomo ujawniać, że nagrania ze szpitali są reżyserowane. W rzeczywistości opis zamieszczono pod filmem, który sam został zmontowany w celu wprowadzenia widzów w błąd. Materiał udostępniły tysiące osób na rozmaitych portalach społecznościowych.

Znakomitą pracę w ujawnieniu manipulacji wykonał niemiecki oddział AFP Sprawdzam.

Teza:
Film przedstawia jak kręci się materiały, mające straszyć opinię publiczną pandemią.
Nasza ocena:

Co w rzeczywistości widzimy na filmie?

Materiał to przycięty i odpowiednio zmontowany filmik z ćwiczeń dla służb medycznych w Berlinie, nagrany przez użytkowniczkę Instagrama z profilu officialmelisa. Znajdziecie go wraz z omówieniem autorki tutaj.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Melisa (@officialmelisa)

Film przedstawia ćwiczenia w CBZJ czyli Centrum dla chorych na koronawirusa przy Jafféstraße w Berlinie. Jego oficjalną stronę internetową znajdziecie tutaj. Centrum zostało powołane przez władze Berlina jako rezerwowy szpital w przypadku wzrostu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. CBZJ wydało oficjalny komunikat o ćwiczeniach już dzień po ich zakończeniu. Same ćwiczenia miały na celu przeprowadzenie realistycznej symulacji epidemii na dużą skalę, by przeszkolić personel medyczny do spodziewanej walki z jesienną falą zachorowań na COVID-19.

covid berlin reżyserowany
Instagram: officialmelisa

Jak czytamy w oświadczeniu CBZJ:

“An der Übung nahmen rund 50 Mitarbeitende aus dem Vivantes Kernteam sowie externe Freiwillige teil, die bereits am CBZJ geschult worden waren und dabei geholfen hatten, die Abläufe zu optimieren. Auch rund 70 Statist*innen beteiligten sich in der Rolle als Patient*innen. Durchgespielt wurde die Aufnahme, Versorgung, Verlegung und Entlassung der fiktiven Corona-Patient*innen. Durch die verschiedenen Szenarien gaben die Patient*innen den Mitarbeitenden Aufgaben vor, die erfüllt werden mussten: so beispielsweise die Situation einer Luftnot, eine notwendige Reanimation, oder individuelle Wünsche wie die Unterstützung beim Toilettengang oder die Frage nach einem Getränk. Die Organisatoren waren mit dem Ergebnis der Übung zufrieden.”

Tłumaczenie:

“W ćwiczeniu wzięło udział około 50 pracowników zespołu Vivantes, a także wolontariusze zewnętrzni, którzy zostali przeszkoleni w CBZJ i pomogli usprawnić procedury. W role pacjentów wcieliło się również około 70 statystów. Symulowano przyjmowanie, opiekę, przenoszenie i wypisywanie fikcyjnych pacjentów z koronawirusem. W różnych scenariuszach pacjenci symulowali stany nagłe jak niewydolność oddechowa czy nagłe zatrzymanie krążenia lub sprawy indywidualne takie jak wsparcie przy chodzeniu do toalety lub kwestię picia. Organizatorzy byli zadowoleni z wyników ćwiczenia.”

Na wielu grupach pojawił się również zarzut, iż statyści byli opłacani. Jak przyznała w rozmowie z AFP rzeczniczka Vivantes, każdy statysta otrzymał 50 euro zwrotu kosztów za udział w ćwiczeniu. Nie jest to absolutnie nic niezwykłego, statyści od lat otrzymują wynagrodzenia w filmach, programach telewizyjnych i na rozmaitych ćwiczeniach.

Nikt nie ukrywał faktu przeprowadzenia ćwiczeń i nikt, włącznie z autorką materiału, nie sugerował, iż jest to prawdziwe nagranie ze szpitala.

Podsumowanie

Odpowiednio zmontowane i podpisane nagranie z prawdziwych ćwiczeń wywołało w sieci niemałe zamieszanie. Udostępniły je rozmaite portale, bez skutecznej weryfikacji, czy wideo przekazuje prawdziwy obraz sytuacji.

Źródła

AFP Sprawdzam: https://sprawdzam.afp.com/nie-film-nagrany-podczas-szkolenia-dla-sluzb-medycznych-w-berlinie-na-wypadek-duzej-fali-chorych-na

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl