Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Chmura radioaktywna nad Polską? To fake news

Chmura radioaktywna nad Polską? To fake news

W ostatnich dniach masowo wysyłacie nam informacje, które mają sugerować, że chmura radioaktywna, w związku z pożarami w Czarnobylu miała pojawić się nad Polską wczoraj (17.04.2020), dzisiaj (18.04.2020), a nawet jutro (19.04.2020). Uspokajamy. Nic takiego nie miało, ani nie będzie mieć miejsca. To zastanawiająca ze względu na dużą skalę, akcja dezinformacyjna. Tylu zgłoszeń na ten temat już dawno nie mieliśmy.

Jak wyglądają fałszywe wiadomości? Zacytujemy pierwsze dwie, wysłane nam do weryfikacji na facebooku:

To wiadomosc od mojej koleżanki z pracy:
Kochani, zadzwoniła do mnie mama z informacją że jutro i pojutrze lepiej nie wychodzić z domu i nie wietrzyć domu, nie otwierać okien…Coś się zadzialo w Czarnobylu, był jakiś pożar..Wiatr dziś wieje z Zachodu ale jutro i pojutrze jest zagrożenie bo ma nastąpić zmiana pogody i wiatru..to wiadomość z Instytutu Fizyki Jądrowej od mojej ciotki, która tam pracowała. Koledzy z Instytutu z Warszawy zadzwonili do niej i jej przekazali te wiadomości..Ona zadzwoniła do mojej mamy, a mama do mnie..Przekażcie swoim bliskim..

Kolejna, bardzo podobna:

Dostalam informacje od prezesa.
Przekaz wszystkim od siebie , zadzwoń do dziadków,rodziny itp. że jak nie muszą niech nie wychodzą jutro z domów, ma byc okropne powietrze, związane jest to z pożarami na Ukrainie które są koło elektrowni czarnobyl i to wszystko się unosi idzie do nas. I elektrownia w Swidniku ma problem, pozamykajcie okna jutro. Uwazajcie na siebie

Dziesiątki podobnych fake newsów rozesłanych zostało po całej Polsce. Spójrzcie tylko, na zrzut ekranu od napromieniowani.pl:

chmura radioaktywna nad polską
Źródło: https://www.facebook.com/Napromieniowani/photos/a.721369584541271/3396088620402674/?type=3&theater

Cytowanie wszystkich wiadomości, zajęłoby nam sporą część tego artykułu. Dlatego przejdziemy od razu do rzeczy. Informacja o chmurze radioaktywnej to:

Nie, żadna chmura radioaktywna nie zbliża się do Polski w związku z pożarami w Czarnobylu. Według plotek wspomniana chmura miała pojawić się już wczoraj. Nic takiego nie nastąpiło. Mamy również dementi od trzech podmiotów w tej sprawie i analizę popularnego filmu.

Po pierwsze, sami możecie sobie sprawdzić mapę zagrożeń radiacyjnych w Polsce. Na dzień dzisiejszy (18 kwietnia 2020) brak jakichkolwiek zagrożeń.

Chmura radioaktywna nad polską
Źródło: https://www.paa.gov.pl/strona-455-sytuacja_radiacyjna.html / Stan na dzień 18 kwietnia 2020

Jeśli chmura pojawiłaby się dzisiaj, lub wczoraj, to ta mapa wyglądałaby całkiem inaczej.

Po drugie, Państwowa Agencja Atomistyki, wydała oświadczenie, dementujące fałszywe informacje. Cytujemy je w całości:

Komunikat PAA w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat sytuacji radiacyjnej na terenie kraju
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom. Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju.

Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.

Jednocześnie, Państwowa Agencja Atomistyki wskazuje na komunikat Narodowego Centrum Badań Jądrowych w związku z rozpowszechnianymi w dniu dzisiejszym, nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym na terenie Centrum: https://www.ncbj.gov.pl/aktualnosci/komunikat-ncbj-brak-problemow-technicznych-brak-anomalii-promieniowania-tla

Po trzecie, Narodowe Badanie Centrum Jądrowych wydało komunikat, który dementuje, informacje o awariach w centrum:

Brak jakichkolwiek problemów technicznych w Świerku
Służby ochrony radiologicznej NCBJ nie rejestrują anomalii w promieniowaniu tła
W związku z rozpowszechnianymi w ostatnich godzinach nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym w Świerku, informuję, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych pracuje normalnie, biorąc pod uwagę warunki epidemiologiczne. W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój. Nasze służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła.

Co do zgłaszanych podejrzeń, że ktoś z pracowników NCBJ kanałami prywatnymi rozpowszechnia wspomniane nieprawdziwe informacje, to możemy jedynie wyrazić głębokie przekonanie, że nic takiego nie miało miejsca, a wszyscy nasi pracownicy postępują odpowiedzialnie.

Wyjaśniam też, że właściwą instytucją do udzielania informacji o sytuacji radiacyjnej w Polsce i poza granicami jest Państwowa Agencja Atomistyki, która nie donosi o żadnym zagrożeniu dla terenu naszego kraju.

Dr Marek Pawłowski

Rzecznik NCBJ

Po czwarte, napromieniowani.pl skontaktowali się z Państwową Agencją ds. zarządzania Strefą Wykluczenia i jasno otrzymali komunikat, że:

poziom promieniowania w Czarnobylu nie uległ zmianie i jest taki, jak zawsze. Co więcej, wiatr wieje z zachodu na wschód, a zatem nawet gdyby zostały do atmosfery uwolnione substancje radioaktywne, to nie poleciałyby w stronę Polski (pod wiatr), tylko w stronę Rosji (z wiatrem).

Sensacyjny film z radioaktywną chmurą z Czarnobyla

Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto wspomnieć. To tajemniczy film, który ma pokazywać rozchodzenie się nad Polską radioaktywnej chmury z pożarów w Czarnobylu.

film chmura czarnobyl
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=0BS_pZoNMjo

Nie posiada on autora, więc można potraktować go jako celową dezinformacyjną wrzutkę, ale warto przeczytać jego analizę na największej polskiej stronie o Czarnobylu, Napromieniowani.pl. Zacytujemy tylko fragmenty:

Do zrozumienia tego filmu kluczowe jest zrozumienie liczb, które podane są w jednostce Bekerel (Bq). W bekerelach podajemy radioaktywność: 1 bekerel oznacza jeden rozpad promieniotwórczy na sekundę. Radioaktywny pierwiastek Cez-137, który uwalniany jest wraz z dymem, stanowi największe zagrożenie jedynie po spożyciu radionuklidów – dopuszczalna roczna dawka pochłonięta przez spożycie to 80 000 Bq.

Jeśli już rozumiecie, co oznaczają te liczby (mamy nadzieję, że tak), to przyjrzyjcie się legendzie, która jest w prawym górnym rogu filmu. Dla ułatwienia, powiększyliśmy ją i załączyliśmy do tego posta wraz z przelicznikiem na Bq/m3. Następnie, przyjrzyjcie się barwom chmury na filmie i porównajcie do wartości przypisanym konkretnym barwom w legendzie.

Wniosek? Wartości przedstawione na mapie to milionowe bekerela na 1 metr sześcienny (m3), czyli zawartości cezu w przelatującej chmurze, to nawet nie jest jeden rozpad na 1 metr sześcienny powietrza. MAKSYMALNE wartości docierające nad Polskę to 0,00001 Bq/m3 przy rocznym limicie wynoszącym 3700000 Bq.

Dodatkowo izotop Cezu-137 (137Cs) jest już po pierwszym półrozpadzie, więc połowa jąder rozpadła się na stabilny bar. Energia jaką przekazuje cez to energia beta, czyli promieniowanie o krótkim zasięgu fal; jego przenikliwe działanie przy energii, jaką wyzwala cez przy rozpadzie to zasięg w powietrzu 250 cm i jest całkowicie blokowane przez szkło.

Z filmu jasno więc wynika, że zagrożenia nie ma, ale kto z Was zrozumiałby to? Zapewne prawie nikt, za to jego autor stawia jasną tezę już w tytule pisząc, że “radioaktywna chmura doleciała nad Polskę”. Ciekawostką jest również fakt, że pod filmem wyłączono opcję komentowania zaraz po jego dodaniu – tak na wszelki wypadek, żeby nikt nie wyjaśnił o co w nim chodzi.

Nie przeszkadza to jednak tysiącom ludzi, którzy przekazują linka między sobą jako dowód na kłamstwa mediów o braku zagrożenia. Tym osobom nie przeszkadza nawet fakt, że autor dodał ten film do kategorii “Śmieszne”…

Polecamy przeczytanie reszty wpisu, który jest dostępny tutaj.

Podsumowanie

Informacje o chmurze radioaktywnej to fake news, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jedyne co zastanawia, to skala i zmasowane rozpowszechnianie tego typu plotek.

Źródła

Państwowa Agencja Atomistyki: https://www.paa.gov.pl/strona-455-sytuacja_radiacyjna.html
Narodowe Centrum Badań Jądrowych: https://www.ncbj.gov.pl/aktualnosci/komunikat-ncbj-brak-problemow-technicznych-brak-anomalii-promieniowania-tla
Napromieniowani.pl: https://www.facebook.com/Napromieniowani/photos/a.721369584541271/3396088620402674/?type=3&theater

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl