Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, szczepionki nie przyciągają magnesu

Nie, szczepionki nie przyciągają magnesu

W pierwszej połowie maja w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się nagrania osób pokazujących, jakoby to miejsce na ramieniu w które przyjęli szczepionkę na COVID-19 miało przyciągać magnes.

Post facebook

Teza:
Szczepionki przeciw COVID-19 reagują na pole magnetyczne- przyciągają magnes.

 

Po pojawieniu się pierwszych nagrań pokazujących osoby przykładające drobne magnesy w miejsce rzekomego przyjęcia szczepionki, internet zalała fala podobnych treści. Ma to stanowić dowód na zawieranie przez szczepionkę mikrochipa lub metali ciężkich, które to właśnie miałyby odpowiadać za tę reakcję.

Czy szczepionka zawiera metale ciężkie?

Taki efekt nie jest jednak możliwy, a w każdym razie nie miałby on nic wspólnego ze szczepionką. Skład preparatów każdej z firm jest znany i upubliczniony:

Szczepionka Pfizer’a

Skład szczepionki Pfizer

Szczepionka Moderny

Skład szczepionki Moderna

Szczepionka AstraZeneca

Skład szczepionki AstraZeneca

Szczepionka Johnson & Johnson

Skład szczepionki Johnson&Johnson

Żaden ze składników nie może potencjalnie przyciągać magnesu.

Czy szczepionka zawiera chip RFID?

Teorie o zawieraniu przez szczepionkę chipu służącego między innymi do namierzania osób go noszących, cieszą się dużą popularnością niemalże od początku prac nad preparatami przeciw COVID-19. Doniesienia są jednak całkowicie bezpodstawne. O powodach, dla których zawieranie przez szczepionkę chipu byłoby bezużyteczne, możemy przeczytać między innymi w poście Instytutu Łączności, który postanowił zająć się sprawą. Dowiadujemy się między innymi, że z tego typu mikrochipa nie da się sczytać danych inaczej, niż poprzez niemal bezpośredni kontakt z czytnikiem, co naturalnie uniemożliwia wykorzystanie go do śledzenia osób.

Dodatkowo, chip RFID (o takich właśnie chipach mówią teorie dotyczące szczepionek) i tak nie przyciągnąłby magnesu, ze względu na swój niewielki rozmiar oraz materiał z jakiego jest wykonany.

Na ten temat wypowiedział się także Al Edwards, profesor inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie w Reading. Dla Newsweek mówił on między innymi o tym, że:

nasze ciało składa się z tego samego typu budulca jaki zawiera szczepionka, więc wywołanie przez nią jakiegokolwiek tego typu efektu jest niemożliwe

oraz:

nawet gdyby szczepionka zawierała materiały magnetyczne (a nie zawiera), musiałaby zawierać ich dużą ilość, by osiągnąć efekt pokazany na filmach

Podsumowanie

Filmy tego typu nie stanowią wiarygodnego źródła informacji. W żadnym przypadku nie mamy pewności co do tego, czy osoba widoczna na nagraniu faktycznie została zaszczepiona przeciw COVID-19, czy też jakie właściwości ma element mający być magnesem. Skład szczepionek jest jawny, nie znajdziemy w nim niczego, co mogłoby przyczynić się do takiej reakcji. Podobny efekt bardzo łatwo jest osiągnąć za pomocą klejących materiałów lub po prostu przyciskając magnes do lepkiej skóry.

Źródła

USA today: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2020/12/16/fact-check-syringes-rfid-technology-dont-track-recipients/3904995001/

Apteka Gemini: https://www.aptekagemini.pl/comirnaty-pfizer-biontech-szczepionka-mrna-przeciw-covid-19-p166258-rx

https://www.aptekagemini.pl/covid-19-vaccine-janssen-johnson-johnson-szczepionka-przeciw-covid-19-ad26-cov2-s-rekombinowana-p174556-rx

https://www.aptekagemini.pl/covid-19-vaccine-moderna-szczepionka-mrna-przeciw-covid-19-p167878-rx

CMPK: https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/2021/02/2021-01-29_PIL_COVID-19-Vaccine-AstraZeneca.pdf

Facebook Instytutu Łączności: https://www.facebook.com/watch/?v=553348458661533

Newsweek: https://www.newsweek.com/covid-vaccine-magnet-challenge-video-debunk-scientists-1590858

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.