Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, szczepienia nie spowodowały katastrofalnych skutków ubocznych w Izraelu

Nie, szczepienia nie spowodowały katastrofalnych skutków ubocznych w Izraelu

Od kilku dni w internecie pojawiają się wpisy mówiące o szkodliwości szczepionek firmy Pfizer. Informacje oparte na rzekomym wzroście umieralności w Izraelu po rozpoczęciu szczepień, propagowane są przez IPC (Israeli People’s Committee).

Wpis powielający fakenews/ straznicywolnosci.pl
Źródło: Strażnicy Wolności / Internet

Teza:
Dane z Izraela wskazują na szkodliwość szczepionki przeciwko COVID-19 dla ludzkiego organizmu.

Faktyczne przyczyny wzrostu umieralności

Większość źródeł powielających tę informację (jak na przykład strona Strażnicy Wolności) powołuje się na raport organizacji pozarządowej IPC (Israeli People’s Committee), w którym jest mowa o wielu niepożądanych działaniach szczepionki, między innymi o znacznym wzroście umieralności mającym czasową korelację z okresem szczepień.

W rzeczywistości wzrost ten odpowiada wzrostowi zachorowań na COVID-19.

Całkowita umieralność w Izraelu (oznaczone zostały 41 tydzień 2020 roku oraz 4 tydzień 2021 roku):

Wykres całkowitej śmiertelności/ euromomo
Źródło: Euromomo

Zgony spowodowane COVID-19 (oznaczone zostały te same tygodnie co powyżej):

Wykres zachorowań i śmierci spowodowanych COVID-19/ WHO
Źródło: covid19.who.int

Widzimy zatem, że ogólny współczynnik umieralności wzrasta wprost proporcjonalnie do śmierci spowodowanych koronawirusem.

Po szczycie zachorowań oraz zgonów na przełomie stycznia i lutego tego roku, widzimy znaczny spadek zachorowań, a także spadek śmierci ogólnie, do normalnego, spodziewanego poziomu.

Artykuł w magazynie naukowym Nature mówi o obiecujących wynikach szczepień. W czasie jego publikacji, 5 lutego 2021, 90% mieszkańców Izraela w wieku powyżej 60. roku życia zostało już zaszczepionych pierwszą dawką preparatu firmy Pfizer. Zanotowany został 40% spadek zachorowań w tej grupie wiekowej. Co prawda, w styczniu w kraju został ogłoszony ogólny lockdown ze względu na nagły wzrost zachorowań po okresie świątecznym, co również mogło wpłynąć na spadek zachorowań. Ten nie był jednak tak znaczny podczas lockdown’u we wrześniu, przed wprowadzeniem szczepionek.

Wiarygodność raportu IPC

Raport IPC w swoich zarzutach wobec szczepionki powołuje się także na system VAERS, wymienia również przykład śmierci wskutek szczepienia dwuletniej dziewczynki z USA. O tym przypadku pisaliśmy już wcześniej. Przypadek śmierci dwulatki okazał się być fałszywym, system VAERS natomiast nie stanowi wiarygodnego źródła informacji. 

Na koniec, należy zwrócić uwagę na skład IPC, na stronie Strażnicy Wolności określony jako “cywilne ciało złożone z czołowych izraelskich ekspertów w dziedzinie zdrowia”. 

W czasie opublikowania raportu skład komitetu na oficjalnej stronie prezentował się następująco:

  • Dr. Pinky Feinstein- psychiatra
  • Irit Yankovich- prawnik 
  • Rotem Brown- prawnik
  • Itai Yaffa- prawnik
  • Dr. Etty Elisha- doktor kryminologii
  • Dr. Galit Tzefler Naor- lekarz rodzinny
  • Ella Naveh- magister zdrowia publicznego
  • Professor Nati Ron’el- kryminolog kliniczny
  • Professor Etty Einhorn- szefowa działu księgowości Uniwersytetu w Tel Awiwie
  • Eithan Marshand- student 4. roku medycyny

Widzimy zatem, że określenie tej grupy „czołowymi izraelskimi ekspertami w dziedzinie zdrowia” mija się z faktami, zwłaszcza w kontekście tematyki wakcynologii, epidemiologii czy wirusologii.

Obecnie strona IPC przedstawia zmniejszony, sześcioosobowy, skład komitetu.

Co więcej, niemiecki portal fact-checking’owy, Correctiv, podważa autentyczność części z członków pierwotnego składu, w oparciu o niemożność znalezienia danych osób przy użyciu pisowni ich nazwisk przedstawionej na stronie, czy też długą nieaktywność profili w mediach społecznościowych. 

Podsumowanie

Nic nie wskazuje na przyczynienie się szczepionek na COVID-19 do wzrostu umieralności czy innych niepożądanych skutków ubocznych w Izraelu. Wzrost umieralności nakłada się wprost na wzrost zakażeń koronawirusem. Ponadto, źródło tej teorii- raport IPC- nie wydaje się być źródłem wiarygodnym.

Źródła

Nature: https://www.nature.com/articles/d41586-021-00316-4

IPC (archiwum): https://web.archive.org/web/20210507113600/https://www.the-people-committee.com/english

IPC: https://www.the-people-committee.com/english

Euromomo: https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/

WHO: https://covid19.who.int/region/euro/country/il

Correctiv: https://correctiv.org/faktencheck/2021/05/11/israel-nein-ein-bericht-des-israeli-peoples-committee-belegt-keine-erhoehte-sterblichkeit-durch-covid-19-impfungen/

Zdjęcie ilustracyjne: “Israel Flag” by RonAlmog is licensed under CC BY 2.0

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.