Martwe ryby w Płocku?

Martwe ryby w Płocku? Martwe ryby w Płocku?

Martwe ryby w Płocku? Tym alarmującym tonem, Telewizja Republika wieszczy ekologiczną katastrofę:

Awaria oczyszczalni ścieków „Czajka”. Internauci publikują wstrząsające nagrania. To ekologiczna KATASTROFA!
(..)
Przed południem w piątek do Płocka dotarła fala ścieków po awarii warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
(…)
Powiatowy lekarz weterynarii w Płocku apeluje do prezydenta miasta, by ten na bieżąco informował rolników o konieczności pojenia zwierząt wodą spełniającą wymagania oraz żywienia karmą, która wolna jest od zanieczyszczeń z Wisły. Deklaruje, że w przypadku śnięcia ryb gotowy jest do pobrania próbek. W sieci przybywa coraz więcej wstrząsających nagrań i zdjęć.

Artykuł okraszony jest dość wymownym zdjęciem:

martwe ryby w płocku

Często zdarza się, że fake news powstaje w oparciu o zdjęcie. Prawie zawsze są to zdjęcia, które krążą od lat po internecie i nie mają nic wspólnego z opisywanym tematem.

Sprawdzamy czy podobnie było i tym razem:

Niestety tak. Zdjęcie rzekomo ilustrujące katastrofę ekologiczną w płocku jest ilustracją z artykułu dotyczącego śniętych ryb w Połańcu z 2016 roku.

Śnięte ryby zauważono w zeszły poniedziałek po południu w kanale, do którego elektrownia w Połańcu odprowadza wodę chłodzącą bloki energetyczne. (..) Relacjonowali, że znajduje się tam kilkanaście ton martwych ryb, a woda wyrzuca na brzeg nawet kilkunastokilowe sandacze. W zakolu Wisły, głównie na dnie rzeki, inspektorzy znaleźli kilkaset martwych ryb – niewielkich, o wadze do jednego kilograma.

Publikowanie zdjęć sprzed lat, które są bazą dla dla teraźniejszych wydarzeń, to przykład standardowego fake newsa.

Karol Orzeł 177 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.