Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Testy na COVID-19 sprzedawane już w 2017 roku to fałszywa informacja.

Testy na COVID-19 sprzedawane już w 2017 roku to fałszywa informacja.

Kolejny fake news związany z pandemią wirusa SARS-CoV-2. W Internecie rozgorzały dyskusje na temat danych znalezionych na stronie World Integrated Trade Solutions (WITS). Informacje ze strony WITS mają udowadniać, że zestawy testowe na COVID-19 były kupowane i sprzedawane przez niektóre kraje jeszcze na długo przed pandemią.

Teza:
Testy wykrywające COVID-19 były już dostępne w 2017 roku.
2017 covid testy
Facebook

Lista, którą znajdziecie tutaj wygląda tak:

2017 covid testy
fot. WITS

Wyjaśnienie jest bardzo proste, znajduje się zresztą tuż nad listą.

“The data here track previously existing medical devices that are now classified by the World Customs Organization as critical to tackling COVID-19″

Tłumaczenie:

“Poniższa lista identyfikuje uprzednio istniejący sprzęt medyczny, który obecnie został sklasyfikowany przez Światową Organizację Celną jako krytyczny do zwalczania epidemii COVID-19”

W rzeczywistości lista określa ilość bazowych komponentów do testów, które posiadają od 2017 roku niektóre kraje. Kupowano je w celu przygotowania rozmaitych testów, nieustannie używanych w diagnostyce różnego typu wirusów, w tym koronawirusów. Tego typu komponenty mogą być obecnie wykorzystane do stworzenia testów na SARS-CoV-2, dlatego wstecznie uznano je za towar strategiczny w kontekście pandemii.

Lista tego typu towarów jest bardzo długa i dostępna na tej samej stronie. Możecie przejrzeć ją też tutaj. Pochodzi z 9 kwietnia 2020 roku.

Listę tego typu towarów z 2018 roku znajdziecie tutaj.

Skanowanie strony WITS za pomocą Wayback Machine, niezależnego narzędzia, które zapisuje archiwalne kopie stron internetowych, nie ujawniło by przed 2020 rokiem pojawiała się tam fraza “COVID-19”.

Testy Covid 2017
Źródło: https://leadstories.com/2020-09-07.22.36utc.WITS.COVID.jpg

Kto rozpowszechnił tę fałszywą informację?

Wszystko wskazuje na to, że za manipulacją stoi Ben Swan, który jako pierwszy podał fałszywą interpretację danych WITS. Przekazali ją dalej obserwujący go użytkownicy.

Swan to znany amerykański prezenter telewizyjny i teoretyk spiskowy, powiązany od lat z telewizją RT America (dawne Russia Today), międzynarodową stacją propagandową rosyjskiego rządu.

This is incredibly strange! World Bank website shows COVID-19 testing kits purchased by countries in 2017 and in 2018. I…

Opublikowany przez Bena Swanna Niedziela, 6 września 2020

Napisał on na Facebooku:

This is incredibly strange! World Bank website shows COVID-19 testing kits purchased by countries in 2017 and in 2018. I have verified that this is in fact posted on the World Banks World Integrated Trade Solution (WITS) website. WITS is a trade software provided by the World Bank for users to query several international trade databases. Working to learn more and bring a full report soon!

Tłumaczenie:

To niesamowicie dziwne! Strona Banku Światowego pokazuje zestawy testowe COVID-19 zakupione przez kraje w 2017 i 2018 roku. Sprawdziłem, że było to w rzeczywistości umieszczone na stronie internetowej World Banks World Integrated Trade Solution (WITS). WITS jest oprogramowaniem handlowym dostarczanym przez Bank Światowy jego użytkownikom, którzy mogą przeszukiwać kilka baz danych handlu międzynarodowego [za pomocą tej samej platformy, przyp. Fakenews.pl]. Pracuję nad tym, aby dowiedzieć się więcej i wkrótce przedstawię pełen raport!

Wspomnianego raportu wciąż nie opublikowano. Wiarygodność pana Swana pozostawiamy do oceny naszym czytelnikom.

Jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat polecamy artykuły Lead Stories oraz Fullfact.org.

Podsumowanie

To wyjątkowo łatwa do zweryfikowania manipulacja. Wystarczy zapoznać się z tekstem nad tabelą i otworzyć kilka linków, sceptycy mogą prześledzić wstecznie stronę WITS. Wiele osób bezkrytycznie uwierzyło jednak w międzynarodowy spisek zachodnich państw. Znamiennym jest, że tę informację rozpowszechniły osoby związane pośrednio lub bezpośrednio z telewizją RT.

Źródła

Lead Stories: https://leadstories.com/hoax-alert/2020/09/fact-check-world-bank-did-not-document-existence-of-covid19-test-kits-since-2017.html

Fullfact.org: https://fullfact.org/health/data-does-not-show-tests-coronavirus-being-ordered-pre-2020/

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl