Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Termometry bezdotykowe, podczerwień i szyszynka.

Termometry bezdotykowe, podczerwień i szyszynka.

Od pewnego czasu po grupach teoretyków spiskowych krąży nowa teoria, związana pośrednio z pandemią SARS-CoV-2. Tym razem zagrożenie dostrzeżono w termometrach bezdotykowych.

Teza:
Termometry bezdotykowe emitują podczerwień, która niszczy szyszynkę.

Sprawę opisał już portal LeadStories.com.

Wszystko rozpoczęło się od tekstu przypisywanego anonimowej, australijskiej pielęgniarce.

Od australijskiej pielęgniarki:"Naprawdę się martwię. Zaczęłam wdrażać nowe obowiązujące protokoły. Jednym z moich…

Opublikowany przez Dekonspiracja Piątek, 14 sierpnia 2020

Transkrypcja (pisownia oryginalna):

Od australijskiej pielęgniarki:

“Naprawdę się martwię. Zaczęłam wdrażać nowe obowiązujące protokoły. Jednym z moich nowych zadań jest mierzenie i rejestrowanie temperatury każdej osoby. Wskazuję na środek czoła bronią w kształcie termometru, uruchamiam spust, czekam na sygnał dźwiękowy i rejestruję temperaturę. Zawsze przepraszam tę osobę, zanim przejdę dalej! Po zrobieniu tego kilkanaście lub więcej razy nagle miałam wrażenie: że zostaliśmy znieczuleni, kierując go w głowę, a także powodując potencjalne problemy zdrowotne poprzez skierowanie promienia podczerwieni na szyszynkę?

Następnie zaczęłam mierzyć temperaturę tętna, która okazała się dokładniejsza, ponieważ czoło jest zimniejsze niż puls, a wyniki różnią się w niektórych przypadkach o więcej niż jeden stopień.

Poszłam do centrum handlowego, a ludzie ustawiali się w kolejkach, aby zmierzyć temperaturę od urzędnika, który oczywiście nie był lekarzem i nie został odpowiednio przeszkolony, jak prawidłowo wykonać tę procedurę. Wielu było zszokowanych, kiedy nadeszła moja kolej, wzięłam broń wycelowaną w moje czoło i przekierowałem ją na nadgarstek. Powiedziałam cicho, ale stanowczo urzędnikowi, że TERMOMETR NA PODCZERWIEŃ NIGDY NIE POWINIEN BYĆ SKIEROWANY W CZYJEŚ CZOŁO, ZWŁASZCZA DZIECI. Dodatkowo wymaga podstawowej wiedzy, jak poprawnie odczytać czyjąś temperaturę, czyli przykładanie termometru do nadgarstka czy łokcia jest dużo dokładniejsze i dużo mniej szkodliwe.

Bardzo denerwowało mnie patrzenie, jak dzieci przyzwyczajają się do widoku przedmiotu w kształcie broni wycelowanego w czoło i bez żadnych negatywnych reakcji ze strony dorosłych, jakby to było normalne i dopuszczalne.

Odmawiajcie celowania za pomocą promieniowania podczerwonego bezpośrednio w szyszynkę, znajdującą się bezpośrednio na środku czoła. Jednak większość ludzi zgadza się stawić temu czoła kilka razy dziennie! Nasze szyszynki muszą być chronione, ponieważ mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia teraz i w przyszłości.

Szyszynka to mały gruczoł w kształcie szyszynki układu hormonalnego, szyszynka produkuje hormon melatoninę. Melatonina wpływa na rozwój seksualny i cykle snu i czuwania. Szyszynka składa się z komórek zwanych komórkami szyszynki oraz komórek układu nerwowego zwanych komórkami glejowymi. Szyszynka łączy układ hormonalny z układem nerwowym, przekształcając objawy nerwowe z obwodowego układu nerwowego w objawy hormonalne. Z biegiem czasu nagromadzenie się złogów wapnia w szyszynce może prowadzić do zwapnień u osób starszych.

Szyszynka jest zaangażowana w kilka funkcji organizmu, w tym:

Wydzielanie hormonu melatoniny
Regulacja funkcji endokrynologicznych
Przekształcenie objawów układu nerwowego w objawy endokrynologiczne
Wpływ na senność
Wpływ na rozwój seksualny
Wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego
Aktywność antyoksydacyjną.”

Zadaj sobie pytanie: Czy mądrze jest umieścić laser na podczerwień w czyjejś szyszynce?

Poniżej wyjaśniamy najważniejsze nieścisłości tekstu “australijskiej pielęgniarki”.

Termometry bezdotykowe nie emitują promieniowania podczerwonego

Cała teoria jest zbudowana na fałszywej tezie. Osoba, która zmyśliła tekst, nie wie jak działają termometry, wątpliwe zatem by była pielęgniarką. Termometry bezdotykowe nie emitują podczerwieni, lecz mierzą promieniowanie podczerwone wytwarzane przez ludzkie ciało. Nie mają zatem czym “świecić” w szyszynkę. O działaniu takich termometrów możecie poczytać tutaj.

Szyszynka nie znajduje się na wysokości środka czoła

W rzeczywistości szyszynka leży w międzymózgowiu, mniej więcej na wysokości brwi, pomiędzy półkulami.

szyszynka termometr
Computer Generated Image: wiedzaochrania.pl

Promieniowanie podczerwone nie jest szkodliwe

Wręcz przeciwnie, jest naturalne i zdrowe dla organizmu. Wydziela je każdy organizm wytwarzający ciepło, jest również obecne w promieniach słonecznych. Urządzenia wykorzystujące podczerwień są szeroko stosowane, za przykład posłużyć może chociażby pilot od telewizora. Od lat znane są terapie naświetlania podczerwienią, które łagodzą dolegliwości bólowe i wykazują pozytywny wpływ na układ krążenia, a ostatnio dużą popularność zdobywają nawet sauny z podczerwienią.

Promieniowanie podczerwone w zależności od rodzaju może penetrować tkanki miękkie maksymalnie na około 30-50mm. To zdecydowanie zbyt mało by sięgnąć szyszynki, nie wspominając o barierze, którą stanowi kość czołowa.

Jeśli ciekawi was ten temat, tutaj oraz tutaj możecie zapoznać się z kompleksowymi badaniami na temat wpływu promieniowania podczerwonego na zdrowie.

Próbowaliśmy dociec, skąd wzięła się tak podejrzana troska o szyszynkę. Najprawdopodobniej chodzi o mistyczny aspekt tego gruczołu, przypisywane mu od dawna zdolności otwierania bram do zaświatów i aktywacji “trzeciego oka”, całość opisuje Rational Wiki. Jest to zdecydowanie ulubiony gruczoł teoretyków spiskowych. Miejmy nadzieję, że duchowa moc szyszynki to jedna z nieszkodliwych teorii, dzięki której ludzie jedynie bardziej zadbają o swoje zdrowie.

Podsumowanie

Okazuje się, że nic w tej historii nie jest prawdą. Termometry bezdotykowe nie wykorzystują promieniowania podczerwonego, szyszynka leży zupełnie gdzie indziej, a sama podczerwień jest bezpieczna, do tego emituje ją każdy z nas.

Źródła:

Biological effects and medical applications of infrared radiation: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5505738/

Molecular Mechanism of Far- infrared Therapy and Its Applications in Biomedicine: http://www.kjdb.org/EN/abstract/abstract12136.shtml

Lead Stories: https://leadstories.com/hoax-alert/2020/09/fact-check-infrared-thermometers-do-not-emit-radiation-and-do-not-damage-the-pineal-gland.html

Zdjęcie ilustracyjne: “Mercury free infrared thermometer Philippines” by Global Environment Facility (GEF) is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl