Ten materiał wypływa w Internecie po raz kolejny. Obalały go już portale takie jak Politifact i FullFact.org. 16 maja udostępniła go strona Zjednoczeni dla Polski, a wielu użytkowników Facebooka rozpowszechnia już od kwietnia.
Na grafice widzimy tego samego chłopca w kilku artykułach, a osoby rozsiewające tę manipulację podpowiadają, że to wszystko artykuły o COVID-19. To nieprawda.
Chłopiec na zdjęciu to Conor Wilmot, który w 2017 roku popełnił samobójstwo, najprawdopodobniej pod wpływem popularnej gry, polegającej na wykonywaniu internetowych wyzwań .
Pozostałe artykuły dotyczą dwóch innych chłopców, jednym jest Isaiah Gonzales, a drugim Ismail Mohamed Abdulwahab. Pierwszy popełnił samobójstwo w tym samym roku, co Conor i dokładnie z powodu tej samej gry, osławionego Blue Whale Challenge. Dziennikarz piszący artykuł pomylił zdjęcia, gdyż obaj chłopcy popełnili samobójstwo w niewielkim odstępie czasu i z tego samego powodu.
Jedyną prawdziwą ofiarą COVID-19 w tym zestawieniu był Ismail, który zmarł 1 kwietnia 2020 roku w Londynie. W tym wypadku również zawiódł dziennikarz, który pomylił fotografie. Po zgłoszeniu rodziny Conora, zdjęcie zostało skorygowane.
Tę manipulację można rozłożyć tak:
- To trzy artykuły o samobójstwie Conora z 2017 roku.
- To jedna prawdziwa informacja, błędne zdjęcie. Tylko tutaj występuje COVID-19.
- To sprawa samobójstwa Isaiaha z 2017 roku, błędne zdjęcie.
Podsumowanie
Fanatycy teorii spiskowych nie mają problemów z manipulowaniem faktami, nawet jeśli trzeba posłużyć się zdjęciem zmarłego dziecka. Rodzina Conora musiała zmierzyć się ze śmiercią chłopca, potem z błędami dziennikarzy, a teraz przychodzi jej przeżyć ten koszmar raz jeszcze za sprawą fake newsa, bezmyślnie udostępnianego przez rzesze ludzi. Bardzo prosimy, pomyślcie, zanim coś udostępnicie.
Źródła
ClareEcho.ie: https://www.clareecho.ie/leave-us-alone-sixmilebridge-family-horrified-at-being-falsely-linked-to-uk-covid-19-death/
IOL: https://www.iol.co.za/news/world/boy-13-becomes-youngest-in-uk-to-die-from-covid-19-45875713