Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Plan lekcji z dużą liczbą godzin religii? Wyjaśniamy grafikę.

Plan lekcji z dużą liczbą godzin religii? Wyjaśniamy grafikę.

Wystartował nowy rok szkolny 2020/2021. W tym okresie wraca temat nauczania religii w szkole i manipulacje lub nieścisłości z tym związane. W ostatnich dniach popularna stała się grafika przedstawiająca liczbę godzin poszczególnych przedmiotów w szkole podstawowej, w roku szkolnym 2019/2020, w 8 letnim cyklu nauczania.

Teza:
Religia w 8-letnim cyklu nauczania ma znacznie więcej godzin, niż Geografia, Biologia, Chemia i Fizyka.
Nasza ocena:

Poniżej prezentujemy, jak wygląda omawiana grafika:

plan lekcji religia liczba godzin
Źródło: https://www.facebook.com/RobertBiedron/photos/a.258584244178932/3382516175119041/?type=3&theater

Udostępnił ją między innymi Robert Biedroń na swoich profilach na Facebooku i Twitterze.

Czy “plan lekcji” prezentuje prawdziwe dane?

Grafika, myląco nazwana “planem lekcji” przedstawia prawdziwe dane, ale została wyjęta z szerszego kontekstu i zestawienie umieszczonych tam przedmiotów jest dyskusyjne. “Plan lekcji” pochodzi z artykułu portalu sprawdzającego fakty Konkret24 i został tam bardzo dokładnie opisany. Samodzielnie jednak stanowi pewnego rodzaju manipulację. Oto kilka ważnych punktów, o których warto pamiętać, a których brak w grafice powyżej:

  1. Religia nie jest obowiązkowym przedmiotem. 

Zgodnie z prawem oświatowym z 2002 roku oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 1992 roku nauczanie religii nie jest obowiązkowe.

Religia / Rozporządzenie
Źródło: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19920360155/O/D19920155.pdf

Warto jednak odnotować, że jeśli rodzice wyrażą zgodę na uczestniczenie dziecka w lekcjach religii, to jest ona traktowana jako przedmiot obowiązkowy i wlicza się go do średniej z ocen. Finalnie jednak umieszczenie religii razem z przedmiotami obowiązkowymi na grafice, bez uprzedniego wyjaśnienia może stanowić manipulację.

2. Religia jest nauczana już od etapu przedszkolnego. Nauczanie geografii i biologii natomiast rozpoczyna się w piątej klasie szkoły podstawowej, a chemii i fizyki w siódmej klasie.

Kolejną kwestią nieuwzględnioną w grafice to moment rozpoczęcia nauczania geografii, biologii, chemii i fizyki. Jest on bardzo różny w stosunku do rozpoczęcia nauczania religii, które może być już obecne na etapie wczesnoszkolnym, a nawet przedszkolnym. Bardzo dobrze wyjaśnia to tabelka poniżej, oraz ramowy plan nauczania dla szkoły podstawowej, opublikowany przez MEN.

Ramowy Plan Nauczania
Źródło: https://www.nowaera.pl/reforma-oswiaty-pod-lupa/ramowe-plany-nauczania / MEN

Na zaprezentowanych danych, jasno widać, że:

  • geografia i biologia – rozpoczyna się od klasy piątej,
  • chemia i fizyka – rozpoczyna się od klasy siódmej.

W czwartej klasie dzieci mają tylko lekcje “Przyrody”, która ma za zadanie stopniowe wprowadzanie uczniów w kształcenie geograficzne i biologiczne.

Podsumowanie

Popularna grafika udostępniania w mediach społecznościowych może wzbudzać pewne kontrowersje bez dokładnego wytłumaczenia. Zestawianie religii z geografią, biologią, chemią i fizyką mija się z celem, gdyż edukacja tych przedmiotów rozpoczyna się na różnych etapach nauczania, w różnym wymiarze godzin. Warto pamiętać również, że religia nie jest obowiązkowa, podczas gdy geografia, biologia, chemia i fizyka są przedmiotami obowiązkowymi. Pamiętajmy, że nawet prawdziwe dane, wyjęte z kontekstu mogą prowadzić do manipulacji.

Źródła

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/duza-liczba-godzin-religii-mniej-fizyki-sprawdzamy-popularny-wpis,983921.html

Nowa Era: https://www.nowaera.pl/reforma-oswiaty-pod-lupa/ramowe-plany-nauczania

Rozporządzenie MEN: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000639

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl