Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich polaków?

Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich polaków?

“Andrzej Duda powiedział, że nie jest prezydentem wszystkich polaków”. 31 Października, Platforma Obywatelska w zdecydowany sposób zaatakowała urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę, zarzucając mu że nie uważa się za prezydenta wszystkich polaków. Wpis o treści:

“Andrzej Duda powiedział, że nie jest prezydentem wszystkich polaków. Ktoś kto chce sprawować najwyższy urząd w Polsce i mówi takie słowa, sam się wyklucza.”

Andrzej Duda powiedział, że nie jest prezydentem wszystkich polaków

Pod grafiką podpisana jest Małgorzata Kidawa-Błońska.

Postanowiliśmy sprawdzić treść wypowiedzi zaprezentowanej na banerze Platformy Obywatelskiej. Wywołała ona dużo kontrowersji. Nasz werdykt to:

Nasza ocena:

Baner Platformy Obywatelskiej zawiera elementy prawdy ale jest są tam również elementy fake news.

Cytat umieszczony na banerze jest prawdziwy. Andrzej Duda faktycznie powiedział:

Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków

Jest to jednak wypowiedź całkowicie wyrwana z kontekstu. Proszę sobie odsłuchać wywiad prezydenta od 30:30:

Andrzej Duda tłumaczy, że najważniejszym zadaniem prezydenta jest szukanie punktów wspólnych. Tłumaczy również cytat, która teraz został przywołany przez PO:

Prezydent nigdy nie będzie prezydentem wszystkich Polaków w tym rozumieniu, że zaspokoi oczekiwania i widzimisie każdego obywatela z 38 milionów naszych rodaków, którzy tutaj na ziemiach naszego kraju, w Polsce, żyją

Małgorzata Kidawa-Błońska, wyrywając z kontekstu wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy sugeruje, że prezydent chce pracować tylko i wyłącznie dla ograniczonej grupy swoich wyborców. Słowa Andrzeja Dudy sugerują zgoła co innego.

Wypowiedź prezydenta padła podczas wywiadu w TVP Historia w 2017 roku.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl