Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków?

Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków?

“Andrzej Duda powiedział, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków”. 31 Października, Platforma Obywatelska w zdecydowany sposób zaatakowała urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę, zarzucając mu że nie uważa się za prezydenta wszystkich Polaków. Wpis o treści:

“Andrzej Duda powiedział, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków. Ktoś kto chce sprawować najwyższy urząd w Polsce i mówi takie słowa, sam się wyklucza.”

Andrzej Duda powiedział, że nie jest prezydentem wszystkich polaków

Pod grafiką podpisana jest Małgorzata Kidawa-Błońska.

Postanowiliśmy sprawdzić treść wypowiedzi zaprezentowanej na banerze Platformy Obywatelskiej. Wywołała ona dużo kontrowersji. Nasz werdykt to:

Nasza ocena:

Baner Platformy Obywatelskiej zawiera elementy prawdy ale jest są tam również elementy fake news.

Cytat umieszczony na banerze jest prawdziwy. Andrzej Duda faktycznie powiedział:

Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków

Jest to jednak wypowiedź całkowicie wyrwana z kontekstu. Proszę sobie odsłuchać wywiad prezydenta od 30:30:

Andrzej Duda tłumaczy, że najważniejszym zadaniem prezydenta jest szukanie punktów wspólnych. Tłumaczy również cytat, która teraz został przywołany przez PO:

Prezydent nigdy nie będzie prezydentem wszystkich Polaków w tym rozumieniu, że zaspokoi oczekiwania i widzimisie każdego obywatela z 38 milionów naszych rodaków, którzy tutaj na ziemiach naszego kraju, w Polsce, żyją

Małgorzata Kidawa-Błońska, wyrywając z kontekstu wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy sugeruje, że prezydent chce pracować tylko i wyłącznie dla ograniczonej grupy swoich wyborców. Słowa Andrzeja Dudy sugerują zgoła co innego.

Wypowiedź prezydenta padła podczas wywiadu w TVP Historia w 2017 roku.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl