Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy TVP Info pominęło prezydenta Adamowicza?

Czy TVP Info pominęło prezydenta Adamowicza?

Czy TVP Info faktycznie pominęło prezydenta Adamowicza w swoim spocie wspominkowym?

Na @tvp_info leci spot “Ci, którzy odeszli w 2019r”. Wśród wymienionych: K. Morawiecki, Szyszko, Kobuszewski i wielu innych. Niestety – miejsca dla Adamowicza nie było. W końcu to tylko zamordowany prezydent jakiegoś tam Gdańska.

Wpis o takiej treści umieścił na Twitterze 1 listopada Mikołaj Wróbelek.

TVP Info pominęło prezydenta Adamowicza
Źródło: https://twitter.com/MikiWrobelek_/status/1190220121664565249

Wpis rozniósł się błyskawicznie po całym internecie i wywołał falę hejtu i oburzenia. Chwilę potem podało go sporo znanych osób, w tym Paweł Rabiej:

TVP Info pominęło prezydenta Adamowicza
Źródło: https://twitter.com/PawelRabiej

W dodatku Paweł Rabiej, całego tweeta okrasił bardzo mocnym komentarzem:

Przyczynili się si morderstwa, wiec teraz wypierają.

Sprawdziliśmy rzekomą informację o pominięciu prezydenta Adamowicza. Uważamy że wiadomość jest:

Nasza ocena:

W tym momencie nie mamy dostępu do dokładnej kopii spotu, który był puszczany na antenie TVP. Jeśli tylko ją zdobędziemy, uaktualnimy wpis. Wiemy na pewno, że prezydent Adamowicz pojawił się w spocie, w późniejszych godzinach. Wspominki w których była plansza dotycząca jego osoby pojawiły się w telewizji i w internecie. Cała afera dotyczy jednak godzin porannych, kiedy to zdaniem Mikołaja Wróbelka, prezydenta Adamowicza nie było. Mikołaj twierdzi, że TVP poprawiło spot po jego interwencji.

Kolejność zdarzeń

1. Mikołaj Wróbelek umieszcza wpis o braku Pawła Adamowicza w spocie wspominkowym TVP:

TVP Info pominęło prezydenta Adamowicza
Źródło: https://twitter.com/MikiWrobelek_/status/1190220121664565249

2. Wpis udostępniają tysiące osób. Na Twitterze pojawiają się głosy oburzenia i hejtu pod adresem Mikołaja Wróbelka. Wiele osób twierdzi, że TVP wyemitowała spot w którym Paweł Adamowicz jednak się znalazł. Na potwierdzenie załączają zrzut ekranu:

Źródło: https://twitter.com/katarynaaa/status/1190384030107258885

Zrzuty ekranu dotyczą jednak godziny późniejszej. Mikołaj Wróbelek wspominał o godzinach porannych.

TVP Info, niejako na odparcie zarzutów, umieszcza spot na swoim koncie. Godzina emisji to 13:59:

W spocie znajduje się Prezydent Adamowicz.

3. Mikołaj Wróbelek umieszcza serię zrzutów ekranu, które mają udowodnić jego tezę, że TVP Info pominęło prezydenta Adamowicza. Dodaje też film od TVP, w którym faktycznie Pawła Adamowicza nie ma:

Podsumowanie

Na ten moment nie mamy zapisu dokładnego obrazu z  TVP Info z dnia 1 Listopada. Na podstawie zrzutów ekranu i klipów TVP nie można stwierdzić która dokładnie wersja była emitowana w TVP w godzinach porannych, a która w godzinach popołudniowych. Ani Mikołaj Wróbelek, ani TVP Info, nie są wiarygodnym źródłem w tej sprawie.

Jeśli tylko będziemy mieć nowe informacje to na pewno je dodamy. Na tą chwilę dyskusja rozbija się o to, która wersja i kiedy była emitowana.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl