Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy ksiądz odmówił komunii Joe Bidenowi?

Czy ksiądz odmówił komunii Joe Bidenowi?

Joe Biden nie otrzymał komunii świętej bo walczy o prawa kobiet do aborcji. Informacje podobnej treści obiegły polskie portale społecznościowe i wszystkie agencje informacyjne.

Onet.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednym z kościołów we Florence w Karolinie Południowej odmówił Joe Bidenowi, kandydatowi na prezydenta USA, udzielenia komunii. Jako powód podał zaangażowanie polityka w kwestie związane z bronieniem praw kobiet do aborcji.

joe biden komunia
Źródło: https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/usa-ksiadz-nie-udzielil-wiceprezydentowi-komunii-bo-popiera-aborcje

TVP Info

Proboszcz parafii św. Antoniego w diecezji Charleston w Karolinie Południowej nie udzielił sakramentu Komunii świętej Joe Bidenowi. Duchowny jako powód wskazał fakt, że kandydat na prezydenta USA popiera aborcję.

joe biden komunia
Źródło: https://www.tvp.info/45093657/biden-nie-otrzymal-komunii-swietej-za-popieranie-aborcji

Na mediach społecznościowych, również zawrzało.

Tomasz Terlikowski:

Ks. Robert Morey, proboszcz parafii św. Antoniego w Południowej Karolinie odmówił Komunii świętej byłemu kandydatowi na wiceprezydenta USA Joe Bidenowi. Powód? Poglądy polityka, który wspierał prawo aborcyjne w USA.

Wszystkie polskie media są zgodne. Ksiądz Robert Morey, odmówił udzielenia komunii, byłemu wiceprezydentowi USA – Joe Bidenowi. Postanowiliśmy sprawdzić tą informację. Aktualny status to:

Nasza ocena:

Jest pewien problem z tą wiadomością. Jedynym źródłem, które potwierdziło rzekome wydarzenie jest proboszcz parafii św. Antoniego w Południowej Karolinie – ksiądz Robert Morey. Joe Biden odmawia komentarza zasłaniając się troską o swoje życie prywatne. Przeanalizujmy jednak całą sytuację od początku do końca.

Oświadczenie

Ksiądz Robert Morey, 28 października, przesłał oświadczenie do redakcji “Florence Morning News” w którym informuje:

„Ze smutkiem musiałem w zeszłą niedzielę odmówić Komunii Świętej byłemu wiceprezydentowi Joe Bidenowi. Komunia Święta oznacza, że jesteśmy w jedności z Bogiem, ze sobą nawzajem i Kościołem. Nasze działania powinny to odzwierciedlać. Każda postać publiczna, która popiera aborcję, sytuuje się poza nauką Kościoła. Moją odpowiedzialnością jako księdza jest pełnienie obowiązków duszpasterskich wobec tych dusz, które zostały powierzone mej opiece i muszę tak postępować nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Będę pamiętał o panu Bidenie w moich modlitwach” – Źródło: Daily News

Joe Biden odmówił komentarza na temat tej historii. Zrobił to w dniu 29 października podczas wywiadu z Andreą Mitchell z MSNBC, mówiąc:

Nie będę o tym rozmawiać. To moje życie osobiste i nie zamierzam się tym w ogóle zajmować.

Komunia w kościele katolickim

W tradycji katolickiej, Komunia Święta (zwana również eucharystią) jest ważnym obrzędem, który symbolizuje Ostatnią Wieczerzę i ofiarę złożoną przez Chrystusa na krzyżu. Katolicy wierzą w realną i materialną obecność Chrystusa podczas eucharystii.

Eucharystia jest zawsze częścią liturgii. Ci, którzy przyjmują komunię (osoby w stanie łaski uświęcającej), opuszczają swoje miejsca i stoją w szeregu prowadzącym do ołtarza. Kapłan, biskup lub szafarz sprawują sakrament umieszczając hostię (poświęcony chleb) na języku osoby przyjmującej komunię.

Gdyby Morey odmówił komunii Bidenowi przy ołtarzu, odmowa ta byłaby zauważona przez innych obecnych na mszy. Dla pobożnego katolika taki gest byłby prawdopodobnie bardzo zawstydzający i głęboko raniący.

Jednak jak dotąd nie pojawiły się żadne relacje świadków ani inne dowody potwierdzające wersję ks. Moreya. To nie znaczy oczywiście, że incydent nie miał miejsca.
Jest na przykład całkowicie prawdopodobne, że Morey mógł udać się do Bidena lub jego współpracowników przed rozpoczęciem mszy i po cichu poinformować ich o odmowie udzielenia komunii.

Portal Snopes.com próbował wielokrotnie skontaktować się z księdzem Moreyem w celu wyjaśnienia szczegółów sytuacji. Bezskutecznie. Rzecznik diecezji w Charleston również nie odpowiedział na żadne pytania, lecz wielokrotnie kierował redakcję do samego Moreya.

Konto społecznościowe Moreya, które było jedynym źródłem wszystkich opublikowanych informacji na polskich portalach, pozostaje cały czas niezweryfikowane. Druga strona w rzekomym incydencie, Biden, odmawia komentarza i niczego nie potwierdza. Ani Morey, ani jego diecezja, nie odpowiedzieli na żadne prośby o sprostowanie.

Nie można wykluczyć, że Morey wprowadzić w błąd opinię publiczną w całej sprawie. Ks. Morey nie kryje swojej antypatii do partii demokratycznej.

Samo wyjaśnienie Moreya dotyczące jego rzekomych działań („Każda osoba publiczna, która opowiada się za aborcją, umieszcza się poza nauczaniem Kościoła”) wyraźnie sugeruje że panowie byli w konflikcie już dużo wcześniej.

Po drugie, ks. Morey przekazywał darowizny na republikańskie kampanie polityczne. W załączeniu dokumenty potwierdzające wpłaty:

  1. potwierdzenie wsparcia finansoweg senatora USA, Teda Cruza w 2015 r.
  2. potwierdzenie wsparcia finansowego Rona Paula w 2011 r.

Nie ma za to żadnych danych aby wspierał jakichkolwiek kandydatów partii demokratycznej. Wskazuje to na wyraźne, istniejące wcześniej poparcie ks. Moreya dla partii politycznej przeciwnej Bidenowi.
Fakty te mogą nie mieć żadnego znaczenia, a Morey mógł mówić całkowitą prawdę. Jednak brak dodatkowych dowodów sprawił, że nie można jednoznacznie ocenić czy powielana w polskich mediach informacja o nieudzieleniu komunii Bidenowi jest prawdziwa.

Doktryna katolicka w sprawie aborcji

Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie mówi:

2272 Formalne współdziałanie w przerywaniu ciąży stanowi poważne wykroczenie. Kościół nakłada kanoniczną karę ekskomuniki za to przestępstwo przeciw życiu ludzkiemu. „Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa” (KPK, kan. 1398), „przez sam fakt popełnienia przestępstwa” (KPK, kan. 1314), na warunkach przewidzianych przez prawo (Por. KPK, kan. 1323-1324). Kościół nie zamierza przez to ograniczać zakresu miłosierdzia. Ukazuje ciężar popełnionej zbrodni, szkodę nie do naprawienia wyrządzoną niewinnie zamordowanemu dziecku, jego rodzicom i całemu społeczeństwu.

Jednak kwestia tego, czy katolik, który popiera prawa do aborcji może zostać ekskomunikowany (czy też można odmówić mu komunii) jest przedmiotem poważnych sporów w Kościele katolickim.

Kan. 912 prawa kanonicznego – Każdy ochrzczony, jeśli tylko prawo tego nie zabrania, może i powinien być dopuszczony do Komunii świętej.

Podsumowanie

W wiadomościach na polskich portalach z 29 października 2019 r. stwierdzono, że ksiądz katolicki w Południowej Karolinie, Robert Morey, odmówił komunii byłemu wiceprezydentowi USA. Jedynym źródłem tej informacji było oświadczenie napisane przez samego kapłana. Joe Biden odmówił komentarza. Nie można jednoznacznie stwierdzić czy wiadomość jest prawdziwa lub czy jest to fake news.

Źródła

Snopes.com: https://www.snopes.com/fact-check/biden-communion-abortion/ 
SCNOW: https://web.archive.org/web/20191029123612/https://www.scnow.com/news/local/joe-biden-denied-holy-communion-at-florence-church/article_4dfe451b-e181-5cdb-9da1-feae72795f0c.html

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl