Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy 23 osoby zmarły w Norwegii na skutek szczepienia na COVID-19?

Czy 23 osoby zmarły w Norwegii na skutek szczepienia na COVID-19?

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem informacji o zmarłych osobach zaszczepionych preparatem Pfizer/BioNTech w Norwegii. Bezpośrednio po przyjęciu szczepionki umrzeć miało 23 seniorów. Na Wasze liczne prośby sprawdzamy jakie są fakty i zweryfikowane informacje w tej sprawie.

Teza:
23 osoby zmarły w Norwegii na skutek szczepienia na COVID-19.
Nasza ocena:

Faktyczna przyczyna zgonów jeszcze nieznana?

Informacje o zgonach podawało bardzo wiele portali internetowych, zarówno zagranicznych (np. The Irish Times czy Bloomberg) czy polskich (Fakt.pl, RMF24 czy wPolityce.pl). Jak podaje jednak Norweska Agencja Leków, nie ma dowodów na to, że przyczyną zgonów była szczepionka na COVID-19. Należy wziąć pod uwagę kontekst i fakt, że osoby zmarłe były już w bardzo zaawansowanym wieku oraz posiadały rozliczne choroby przewlekłe. Sigurd Hortemo, naczelny lekarz NAL, tak wypowiedział się na temat całej sprawy:

“The reports suggest that common adverse reactions to mRNA vaccines, such as fever and nausea, may have contributed to a fatal outcome in some frail patients.”

Tłumaczenie:

“Raporty sugerują, że powszechne reakcje niepożądane na szczepionki mRNA, takie jak gorączka i nudności, mogły się przyczynić do przypadków śmiertelnych wśród niektórych osłabionych pacjentów.”

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że podejrzenie 23 zgonów (z czego 13 potwierdzonych) po przyjęciu szczepionki, jest ogólną liczbą takich przypadków w całej Norwegii, od rozpoczęcia programu szczepień w tym kraju. W norweskich domach opieki tygodniowo umiera średnio około 400 osób. Każdy przypadek ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego jest bardzo szczegółowo sprawdzany i weryfikowany przez Norweską Agencję Leków oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Więcej można przeczytać tutaj. Jak czytamy w oświadczeniu Agencji:

“All deaths that occur within the first few days of vaccination are carefully assessed. We cannot rule out that adverse reactions to the vaccine occurring within the first days following vaccination (such as fever and nausea) may contribute to more serious course and fatal outcome in patients with severe underlying disease.”

Tłumaczenie:

“Wszystkie zgony, które nastąpiły w ciągu pierwszych kilku dni po zaszczepieniu są dokładnie oceniane. Nie możemy wykluczyć, że niepożądane reakcje na szczepionkę występujące w ciągu pierwszych dni po szczepieniu (takie jak gorączka i nudności) mogą przyczynić się do poważniejszego przebiegu i zgonu u pacjentów z ciężką chorobą podstawową.”

W związku z omawianymi zgonami, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wydał dodatkowe zalecenia dotyczące najstarszych i najbardziej schorowanych osób. Wskazują one, by w takich przypadkach następowała indywidualna ocena każdego pacjenta i bardzo ostrożna analiza korzyści oraz przeciwwskazań.

Norwegia wycofuje szczepionki?

W social mediach zaczęła również krążyć całkowicie nieprawdziwa informacja, jakoby Norwedzy chcieli wycofać szczepionki na COVID-19 z użycia. Często podawany jest link do tego artykułu, w którym jednak nie znajdziemy ani słowa o tym, że użycie preparatów miałoby zostać wstrzymane. Wzmianki o wycofaniu szczepionek również nie ma na rządowych stronach Królestwa Norwegii, a żaden przedstawiciel władz nie zabierał głosu w tej sprawie.

Podsumowanie

W tej chwili nikt nie jest w stanie potwierdzić, że zgony po otrzymaniu szczepionki Pfiezer/BioNTech są bezpośrednio spowodowane przyjęciem preparatu. Dopiero specjalistyczne badania i dokładna ocena każdego przypadku pozwolą ocenić, jaka faktycznie była przyczyna wymienionych, śmiertelnych przypadków.

Źródła

The Irish Times: https://www.irishtimes.com/news/world/europe/deaths-spur-norway-concern-at-covid-vaccine-safety-for-vulnerable-elderly-1.4460430

Bloomberg: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-01-16/norway-vaccine-fatalities-among-people-75-and-older-rise-to-29

Fakt.pl: https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/norwegia-23-osoby-zmarly-po-zaszczepieniu-na-koronawirusa/7f0k70t

RMF24: https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-szczepienia-w-norwegii-trwa-wyjasnianie-przyczyn-smierci-23-,nId,4989224

Norweska Agencja Leków: 1. https://legemiddelverket.no/nyheter/covid-19-vaccination-associated-with-deaths-in-elderly-people-who-are-frail; 2. https://legemiddelverket.no/Documents/English/Covid-19/Adverse%20drug%20reactions%20covid-19%20vaccines%20as%20of%20January%2014%202021.pdf

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego: https://www.fhi.no/meldinger/vaksinering-av-personer-med-alvorlig-skropelighet-og-svart-kort-forventet-l/

NRK: https://www.nrk.no/norge/legemiddelverket-knytter-13-dodsfall-til-bivirkninger-av-vaksinen-1.15327024

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by Daniel Schludi on Unsplash

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl