Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Anthony Hopkins i fałszywy tekst motywacyjny

Anthony Hopkins i fałszywy tekst motywacyjny

Puść ludzi, którzy nie są gotowi cię kochać. To najtrudniejsza rzecz, jaką będziesz musiał zrobić w swoim życiu i będzie to również najważniejsze– tak rozpoczyna się motywacyjny tekst, który od grudnia krąży w internecie. Jego autorem ma być rzekomo znany aktor Anthony Hopkins. Popularny łańcuszek udostępniony został na polskim Facebooku kilkanaście tysięcy razy i dotarł do dziesiątek tysięcy użytkowników. Przykłady udostępnień tu i tu.

Teza:
Autorem popularnego tekstu motywacyjnego jest aktor Anthony Hopkins.

Tak tekst wygląda w polskiej wersji językowej:

Puść ludzi, którzy nie są gotowi cię kochać. To najtrudniejsza rzecz, jaką będziesz musiał zrobić w swoim życiu i będzie to również najważniejsze. Przestań prowadzić trudne rozmowy z ludźmi, którzy nie chcą się zmieniać. Przestań pojawiać się dla osób, które nie interesują się Twoją obecnością. Wiem, że Twój instynkt polega na zrobieniu wszystkiego, co w Twojej mocy, aby zyskać uznanie osób wokół Ciebie, ale to impuls, który kradnie Twój czas, energię, zdrowie psychiczne i fizyczne.

Kiedy zaczniesz walczyć o życie z radością, zainteresowaniem i zaangażowaniem, nie każdy będzie gotowy podążać za Tobą w to miejsce. To nie znaczy, że musisz zmieniać to, kim jesteś, to znaczy, że musisz pozwolić odejść osobom, które nie są gotowe, aby z Tobą towarzyszyć.

Jeśli jesteś wykluczony, obrażony, zapomniany lub ignorowany przez osoby, którym poświęcasz swój czas, nie wyświadczasz sobie przysługi, oferując im swoją energię i życie. Prawda jest taka, że nie jesteś dla wszystkich i nie każdy jest dla Ciebie.

To jest to, co sprawia, że jest tak wyjątkowe, gdy znajdujesz ludzi, z którymi masz przyjaźń lub miłość odwzajemnioną. Wiesz, jakie to cenne, bo doświadczyłeś tego, co nie jest. Im więcej czasu spędzasz próbując sprawić, że kochasz kogoś, kto nie jest do tego zdolny, tym więcej czasu tracisz na pozbawienie siebie możliwości połączenia z kimś innym. Na tej planecie są miliardy ludzi i wielu z nich spotka się z Tobą, na Twoim poziomie zainteresowania i zaangażowania.

Im bardziej jesteś związany z ludźmi, którzy wykorzystują Cię jako poduszkę, opcję drugiego planu lub terapeutę dla ich emocjonalnego uzdrowienia, tym dłużej odchodzisz od społeczności, której pragniesz. Może jeśli przestaniesz się pojawiać, nie będą cię szukać. Może jeśli przestaniesz próbować, związek się skończy. Może jeśli przestaniesz pisać wiadomości, Twój telefon będzie ciemny przez tygodnie.

To nie znaczy, że zniszczyłeś związek, to znaczy, że jedyną rzeczą, która ją trzymała była energia, którą dawałeś tylko ty, aby ją utrzymać. To nie miłość, to przywiązanie. To chcieć dać szansę temu, kto na nią nie zasługuje! Zasługujesz na wiele, są ludzie, którzy nie powinni być w Twoim życiu, zdasz sobie sprawę.

Najcenniejsza rzecz, jaką masz w życiu, to Twój czas i energia, ponieważ oba są ograniczone. Cokolwiek dajesz swój czas i energię, określi Twoje istnienie. Kiedy zdajesz sobie z tego sprawę, zaczynasz rozumieć, dlaczego jesteś tak zaniepokojony, gdy spędzasz czas z ludźmi, w działaniach, miejscach czy sytuacjach, które Ci nie pasują i nie powinny być blisko Ciebie, kradną Ci energię.

Zaczniesz zdawać sobie sprawę, że najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie i dla wszystkich, którzy Cię otaczają, jest bardziej zacięta ochrona swojej energii niż cokolwiek innego. Uczyń swoje życie bezpieczną przystanią, w której dozwolone są tylko osoby ′′ kompatybilne ′′ z Tobą. Nie jesteś odpowiedzialny za ratowanie nikogo. Nie jesteś odpowiedzialny za przekonanie ich do poprawy. Nie Twoim zadaniem jest istnienie dla ludzi i dawanie im swojego życia! Bo jeśli czujesz się źle, jeśli czujesz się zobowiązany, będziesz źródłem wszystkich swoich problemów z naleganiem, obawiając się, że nie odzyskasz przysług, których udzieliłeś. Twoim jedynym obowiązkiem jest uświadomienie sobie, że jesteś mistrzem swojego losu i zaakceptowanie miłości, na którą uważasz, że zasługujesz.

Zdecyduj, że zasługujesz na prawdziwą przyjaźń, prawdziwe zaangażowanie i pełną miłość do zdrowych i prosperujących ludzi. Potem czekaj i zobacz, jak bardzo zaczyna wszystko zmieniać i to się zmieni, to pewne, z pozytywnymi ludźmi i dobrej energii, nie trać czasu na ludzi, którzy nie są tego warci, zmiana da Ci miłość, szacunek, szczęście i ochronę, na którą zasługujesz.

Prześledziliśmy skąd wziął się motywacyjny tekst. Polska wersja została ewidentnie przetłumaczona za pomocą internetowego translatora, niektóre zdania nie mają sensu, sztucznie wygląda również składnia. Tłumacząc fragmenty tekstu na język angielski dotarliśmy do pełnej wersji, w której również pojawia się Anthony Hopkins. W komentarzach autorka bloga przyznaje, że nie jest pewna skąd wziął się tekst, znalazła go na Facebooku.

Tak tekst wygląda w angielskiej wersji:

Let go of people who aren’t ready to love you yet! This is the hardest thing you’ll have to do in your life and it will also be the most important thing: stop giving your love to those who aren’t ready to love you yet.
Stop hard conversations with people who don’t want to change.
Stop showing up for people who are indifferent to your presence.
Stop loving people who aren’t ready to love you.
I know your instincts do everything to win the good mercy of everyone around you, but it’s also the impulse that will steal your time, energy and mental, physical and spiritual health.
When you start manifesting yourself in your life, completely, with joy, interest and commitment, not everyone will be ready to find you in this place of pure sincerity.
That doesn’t mean that you have to change who you are. That means you have to stop loving people who don’t want to love you yet.
When you are excluded, subtly offended, forgotten or easily ignored by people you give time to, you don’t do yourself any favour by allowing them your energy and your life.
The truth is that you’re not for everyone…
And that not everyone is for you…
That makes this world so special, when you find the few people you have friendship, love or a true relationship with…
You will know how valuable that is…
Because you have experienced what isn’t…
But the more time you spend trying to make you loved by someone who cant…
The more time you waste depriving the same connection…
There are billions of people on this planet, and many of them will end up with you, on their level, with their vibration, from where they stand…
But…
The smaller you stay, involved in the privacy of people who use you as a pillow, background option, a therapist and a strategy for their emotional healing…
More time you stay out of the community you wish for.
If you stop showing up, you might be less wanted…
If you stop trying, the relationship might stop…
If you stop texting, your phone stays dark for days and weeks…
Maybe if you stop loving someone, the love between you will dissolve…
That doesn’t mean you ruined a relationship!
That means all this relationship had was the energy that only you and you hire to keep it in the air.
It’s not love.
That’s attachment.
That’s wanting to give a chance to those who don’t want it!
The most valuable and most important thing you have in your life is your energy.
Its not just your time because it’s limited…
It’s your energy!
What you give every day is what will become more and more in your life.
It’s the ones you give time and energy that will define your existence.
When you realize this, you start to understand why you are so impatient when you spend your time with people that don’t suit you, and in activities, places, situations that don’t suit you.
You’re starting to realize that the most important thing you can do for your life, for yourself and for everyone you know, protect your energy stronger than anything.
Turn your life into a safe sanctuary where only ” compatible ” people with you are allowed.
You are not responsible for saving people.
You are not responsible to convince them to be saved.
It’s not your job to exist for people and give them your life, little by little, moment after the moment!
Because if you feel bad or if you feel obliged; you are the root of all of this by your insisting, afraid they promise you the favors you won’t give them…
It’s your only fact to realize that you are the loved one of your destiny and to accept the love you think you deserve.
Decide you deserve a true friendship. Wait then… just a minute… And look how everything is starting to change…

Przypisywany Hopkinsowi łańcuszek pojawił się na anglojęzycznym Facebooku jesienią zeszłego roku. Zimą trafił do Polski. Mając oryginalny tekst bardzo łatwo było ustalić, iż jego autorem nie jest słynny aktor. Oryginał pochodzi z portalu ThoughCatalog.com, znajdziecie go tutaj. Opublikowano go 13 grudnia 2018 roku, a jego autorką jest pisarka Brianna Wiest, pisząca o rozwoju osobistym i samodoskonaleniu. Redakcji fakenews.pl udało się uzyskać potwierdzenie, że są to jej słowa:

These are my words, as in the article you linked.

Tłumaczenie:

To są moje słowa, tak jak w artykule, który zalinkowaliście.

Nie wiadomo kto przypisał jej tekst Hopkinsowi, jednak stało się to zanim łańcuszek przywędrował do Polski. Tutaj ktoś przetłumaczył go za pomocą translatora, skrócił niektóre fragmenty i zmienił zakończenie. W tej formie historia o pozbyciu się toksycznych osób ze swojego życia dotarła do dziesiątek tysięcy użytkowników Facebooka.

Podsumowanie

Czasami szkodliwość fałszywych informacji jest dość niska. W tym wypadku jedyną faktyczną ofiarą łańcuszka została autorka tekstu, która nie skorzystała w żaden sposób na popularności swojego dzieła. Warto również zwrócić uwagę na jak wielu płaszczyznach mamy do czynienia z dezinformacją w internecie; informacje o koronawirusie, polityka, zwykłe plotki, a nawet poruszające teksty motywacyjne bywają wypaczane i fałszowane.

Źródła:

Brianna Wiest https://thoughtcatalog.com/brianna-wiest/2018/12/next-year-let-go-of-the-people-who-arent-ready-to-love-you/

Zdjęcie: “Hearts of Atlantis, Anthony Hopkins” zrobione przez Ninian Reid na licencji CC BY 2.0

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl