Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Chłopiec został oskarżony o kradzież jedzenia? Nie, sprawa dotyczyła morderstwa

Chłopiec został oskarżony o kradzież jedzenia? Nie, sprawa dotyczyła morderstwa

Od kilku tygodni w mediach społecznościowych krąży zdjęcie chłopca, który uczestniczy w roli oskarżonego w rozprawie sądowej. Wraz z fotografią pojawia się opis, który przedstawia rzekomą historię tego zdjęcia z USA. Chłopiec miał ukraść jedzenie, by nakarmić siebie i swoją matkę. Sędzia prowadzący tę sprawę nie wyciągnął żadnych konsekwencji wobec oskarżonego i stwierdził, że społeczeństwo jako ogół powinno się wstydzić za tę sytuację. Historia ta jednak nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Sprawę opisywał już portal AFP Sprawdzam.

Teza:
Chłopiec widoczny na zdjęciu został oskarżony o kradzież jedzenia. Sędzia nie wyciągnął wobec niego żadnych konsekwencji, uznając, że za jego zły stan materialny winę ponosi społeczeństwo.

Wpis był szczególnie popularny na Facebooku, generując setki udostępnień. Przybrał formę łańcuszka, a kolejne osoby podawały go dalej, kopiując treść od siebie, używając dokładnie tego samego zdjęcia. Przykłady możemy znaleźć tutaj, tutaj czy tutaj. Znaleźć go można również na rozmaitych forach, na przykład Interii. Poniżej screen z oryginalnym tekstem. Komentarze, które znajdziemy pod omawianymi wpisami pokazują, że odbiorcy uwierzyli w tę historię.

Źródło: facebook.com
Źródło: facebook.com

Czego rzeczywiście dotyczy fotografia?

Jak ustalił portal AFP Sprawdzam, zdjęcie pochodzi z rozprawy, która odbyła się w 2011 roku. Po raz pierwszy zostało opublikowane w styczniu 2012 przez The Florida Times-Union. Cała sytuacja miała miejsce na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości chłopiec widoczny na zdjęciu to Cristian Juan Fernandez. W momencie wykonywania zdjęcia miał 12 lat.

Niestety rozprawa, która rzeczywiście miała miejsce dotyczyła dużo bardziej przykrego tematu, niż kradzież jedzenia. Cristian Juan Fernandez został oskarżony o pobicie ze skutkiem śmiertelnym swojego 2-letniego, przyrodniego brata, Davida Galarraga. Akt oskarżenia obejmował również molestowanie seksualne, drugiego z jego przyrodnich braci. Proces był dokładnie śledzony przez lokalne media, a wokół niego narosło wiele kontrowersji.

Proces

Do zabójstwa doszło 3 czerwca 2011 roku, gdy Cristian Fernandez został sam ze swoimi braćmi. Jego matka, Biannela Susana, gdy wróciła do domu znalazła Davida z pękniętą czaszką i krwawieniem z głowy. Przez kilka godzin nie wezwała jednak pomocy, samodzielnie szukając informacji w Internecie na temat nieprzytomnych dzieci. Kiedy w końcu służby przyjechały na miejsce, było już za późno. Lekarz sądowy stwierdził, że wcześniejsza reakcja matki prawdopodobnie uratowałaby 2-latka. Susana również miała swój proces, w którym została oskarżona o przyczynienie się do śmierci dziecka.

Prokurator prowadząca sprawę Cristiana Fernandeza, Angela Corey domagała się by oskarżonego traktować jak dorosłego. Oznaczałoby to, że groziłoby mu dożywocie. Wywołało to wiele kontrowersji, biorąc pod uwagę fakt, że w tamtym czasie Floryda była stanem w którym najczęściej młodociani przestępcy trafiali do więzień dla dorosłych. Lokalni mieszkańcy wystosowali nawet petycję, aby nie traktować chłopca jak dorosłego, którą podpisało prawie 200 000 osób. Pierwotne zeznania chłopca, jakie przedstawił śledczym zostały usunięte z materiału dowodowego po tym, jak sędzia uznał, że 12-latek w czasie przesłuchania nie rozumiał w pełni, jakie prawa mu przysługują.

W czasie procesu również zmieniono obrońcę Fernandeza, uznając, że poprzedni działał na jego szkodę, wykorzystując proces do budowania swojej politycznej kariery. Ostatecznie grupa prawników, która przejęła sprawę pro bono, zdołała zawrzeć ugodę z prokuraturą. W jej wyniku chłopiec został skazany na siedem lat pozbawienia wolności w zakładzie karnym dla młodocianych przestępców i późniejsze pięć lat zwolnienia warunkowego.

Rodzinny dramat

Im dłużej trwał proces, tym więcej niepokojących faktów dotyczących Cristiana Fernandeza wychodziło na światło dzienne. Jego matka, Susana, w wieku zaledwie 12 lat została zgwałcona, w wyniku czego na świat przyszedł Cristian. Jej 25-letni oprawca otrzymał wyrok 10 lat w zawieszeniu. W wieku 2 lat chłopca znaleziono nagiego, porzuconego na ulicy obok motelu, w którym jego babcia zażywała kokainę. W późniejszych latach był molestowany przez swojego kuzyna. Został również pobity przez ojczyma, który popełnił samobójstwo, zanim na miejsce zdarzenia przybyła policja.

Biannela Susana została skazana na 10 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zrzekła się również praw rodzicielskich. Została aresztowana za jazdę po wpływem alkoholu w 2019 roku, jednak została zwolniona z aresztu kilka dni później. Cristian Fernandez wyszedł z więzienia w 2018 roku, dzień po swoich 19 urodzinach. Aktualnie przebywa na zwolnieniu warunkowym, którego warunkami są między innymi: znalezienie pracy, powrót do nauki czy zakaz kontaktów z rodziną i dziećmi.

Kwestia odpowiadania nieletnich na Florydzie jako dorosłych przed sądem była przedmiotem licznych dyskusji. Sprawa podnoszona była między innymi przez organizację zajmującą się obroną praw człowieka – Human Rights Watch. Zwraca się głównie uwagę na to, że decyzję o tym, jak traktować oskarżonego, podejmuje prokurator, a nie sędzia. W USA zagadnienie to było przedmiotem szerokiej dyskusji.

Podsumowanie

Po raz kolejny mamy do czynienia z łańcuszkiem internetowym, który bez krytycznej oceny udostępniany jest przez dziesiątki osób w mediach społecznościowych. Wprowadza on czytelników w błąd, nie informując skąd rzeczywiście pochodzi zdjęcie. Nie ma również dowodów na to by sytuacja opisana w postach miała rzeczywiście kiedykolwiek miejsce. Najprawdopodobniej została zmyślona, chociaż ciężko ocenić przez kogo, gdyż od miesięcy jest udostępniana w wielu językach. Odbiorcy nie zdają sobie sprawy, jaka dramatyczna historia rzeczywiście stoi za powielaną fotografią.

Źródła

AFP Sprawdzam: https://sprawdzam.afp.com/http%253A%252F%252Fdoc.afp.com%252F9CQ846-1

The Florida Times-Union: https://perma.cc/E3WH-3EWP

CBS News: https://www.cbsnews.com/news/cristian-fernandez-13-year-old-fla-boy-faces-life-in-prison-for-allegedly-murdering-his-2-year-old-half-brother/

Daily Mail UK: https://www.dailymail.co.uk/news/article-2204144/Cristian-Fernandez-The-sad-past-boy-13-tried-adult-killing-2-year-old-brother.html oraz https://www.dailymail.co.uk/news/article-2394287/Florida-mom-avoids-prison-time-12-year-old-son-brutally-murdered-12-year-old-brother-left-alone.html

The Nation: https://www.thenation.com/article/archive/is-angela-corey-the-cruelest-prosecutor-in-america/

Fox News: https://www.foxnews.com/world/child-murder-suspect-cristian-fernandezs-case-sparks-outrage

Change.org: https://www.change.org/p/reverse-decision-to-try-12-y-o-cristian-fernandez-as-an-adult

The Sunday Morning Herald: https://www.smh.com.au/world/sexually-abused-and-beaten-shocking-upbringing-of-cristian-13-on-trial-for-murder-20120918-2633w.html

News4Jax: https://www.news4jax.com/news/2019/03/23/mom-of-jacksonvilles-youngest-killer-charged-with-dui/ oraz https://www.news4jax.com/news/2018/01/15/one-day-after-19th-birthday-cristian-fernandez-released/

Human Right Watch: https://www.hrw.org/sites/default/files/related_material/Q_and_A_DirectFile.pdf

The Florida Bar: https://www.floridabar.org/the-florida-bar-news/bill-raises-age-for-charging-juveniles-as-adults/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl