Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ukraiński plakat nawołujący do czystek etnicznych to rosyjska dezinformacja

Ukraiński plakat nawołujący do czystek etnicznych to rosyjska dezinformacja

2 kwietnia na jednym z prokremlowskich kanałów Telegrama pojawiło się zdjęcie mające przedstawiać ukraiński plakat propagandowy oraz ulotki nawołujące do czystek etnicznych. W rzeczywistości fotografie były rozpowszechniane przez rosyjskich propagandystów i szybko zyskały dużą popularność wśród polskiej skrajnej prawicy, m.in. Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna. W artykule opisujemy ich pierwotne źródło.

Teza:
W obwodzie iwanofrankiwskim wiszą ulotki o treści: “Czysta krew to zdrowy naród. Jeśli nienawidzisz Rosjan, Białorusinów, Tatarów, Cyganów, Polaków i innych bzdur – dołącz do nas. Czas na żniwa!”
Źródło: Telegram

Wspomniane ulotki i plakaty bezpośrednio nawołują do czystek etnicznych. Znajdziemy na nich treść:

Czysta krew to zdrowy naród. Jeśli nienawidzisz Rosjan, Białorusinów, Tatartów, Cyganów, Polaków i innego gówna – dołącz do nas. Nadszedł czas żniw!

Materiały miały zawierać „ważne daty”, w tym: datę urodzin Adolfa Hitlera (20.04.1889), dzień powstania Ukraińskiej Armii Powstańczej (14.10.1942), datę podpalenia Domu Związków Zawodowych podczas zamieszek w Odessie (02.05.2014) oraz dzień eksplozji na moście Krymskim (08.10.2022).

Źródło zdjęć przedstawiających ukraiński plakat

Jako pierwszy ten temat podjął mic_marek. Nasza redakcja przeprowadziła własne poszukiwania źródeł omawianych zdjęć, jednak wszystkie tropy prowadzą do tego samego źródła dezinformacji.

Fotografie po raz pierwszy (31 marca) opublikował na swoim kanale Telegrama Evgeniy Poddubny, który opatrzył je komentarzem w języku rosyjskim. Poniżej jego treść przetłumaczona na język polski:

Widać kolejne potwierdzenie konieczności przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej. Są to podobno broszury z datami ukraińskich neonazistowskich “wyczynów” rozdawane w obwodzie iwano-frankiwskim.

Źródło: Telegram

Poddubny to rosyjski propagandzista, korespondent wojenny, współpracujący z Russia-24 i z Russia-1. W marcu 2022 zaczął relacjonować wydarzenia wojny w Ukrainie. W swoich materiałach wojnę nazywa „operacją specjalną”, mówi o konieczności denazyfikacji Ukrainy i zaprzecza zbrodniom wojennym popełnianym przez wojska Federacji Rosyjskiej. Ze względu na działalność propagandową oraz rozpowszechnianie dezinformacji przez Poddubnego w maju 2022 roku Wielka Brytania nałożyła ma niego sankcje. Zakazano mu wjazdu na teren Wielkiej Brytanii oraz zamrożono jego aktywa znajdujące się na jej terenie. Podobne sankcje nałożyły także Kanada, Australia i Ukraina.

2 kwietnia 2023 roku zdjęcia pojawiły się na twitterowym koncie Stop Ukrainizacji Polski, będącym antyukraińską reprezentacją Konfederacji Korony Polski.

Źródło: Twitter

Co ciekawe, na jednym ze zdjęć widnieje podpis wskazujący osobę udostępniającą zdjęcie: Ashera Burov-Şǔraeva.

Źródło: Twitter

Asher Burov-Şǔraev to pochodzący z Lublina prokremlowski aktywista działający w mediach społecznościowych. Obecnie prawdopodobnie przebywa w Izraelu, skąd prowadzi swoją działalność medialną. Na jego profilach na Facebooku czy TikToku znajdziemy prokremlowskie i antyukraińskie treści.

Co szczególnie ważne, omawiane zdjęcia nie występują w żadnym innym kontekście, nie pojawiały się w żadnych innych doniesieniach oraz nie znajdziemy ich źródeł przedstawiających rzekomy ukraiński plakat i ulotki (innych niż omawiane tutaj).

Podsumowanie

Źródłem zdjęć rzekomego plakatu i ulotki są osoby ściśle związane z Kremlem, znane ze swojej propagandowej aktywności i szerzenia dezinformacji. Brak innych źródeł i odniesień wskazuje na fałszywość rozpowszechnianych ulotek i plakatów.

Źródła

Detector Media: https://detector.media/infospace/article/201012/2022-07-15-sbu-ogolosyla-pro-pidozru-propagandystu-vdtrk-piddubnomu/

War & Sanctions: https://sanctions.nazk.gov.ua/en/sanction-person/8992/

The Telegraph: https://www.telegraph.co.uk/world-news/2022/05/04/britain-sanctions-russian-war-correspondents-crack-propaganda/

Komentarze

Socjolog. Interesuje się socjologia psychiatrii, społecznymi mechanizmami władzy oraz nauką o informacji. Lubi muzykę współczesną i eksperymentalną. Psi tata.