Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Simpsonowie nie przewidzieli ataku Człowieka-Bizona na Kapitol

Nie, Simpsonowie nie przewidzieli ataku Człowieka-Bizona na Kapitol

Od kilku dni w internecie, również w Polsce, krąży informacja o tym, że twórcy Simpsonów przewidzieli szturm zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol. Wydarzenie miało miejsce 6 stycznia i odbiło się szerokim echem na całym świecie. W serialu rzekomo miał być pokazany bardzo charakterystyczny, przebrany za bizona uczestnik protestów.

Teza:
Twórcy serialu “Simpsonowie” przewidzieli uczestnictwo Człowieka-Bizona w ataku na Kapitol.

Człowiek-Bizon w serialu?

Obrazek porównujący domniemany kadr z “Simpsonów” oraz ten z zajść w sali plenarnej Kapitolu krążył w wielu social mediach i uzyskał setki udostępnień. Ma on przedstawiać “Szamana QAnon” Jake’a Angeliego, który brał udział w ataku i był jedną najbardziej rozpoznawalnych postaci. Przykład udostępniania obrazka można znaleźć tutaj. Również w Polsce niektóre portale podchwyciły temat, poruszyła go choćby Wolna Polska.

atak na capitol - simpsonowie
Źródło: Twitter

Rzekomy kadr z  “Simpsonów” jest nieprawdziwy. W serialu nigdy nie pojawiła się postać Angeliego. Wykorzystano do jego utworzenia przerobiony wizerunek Woźnego Williego oraz rodziny Simpsonów, a następnie wklejono go na tło Kapitolu w Springfield (w tym mieście dzieje się akcja serialu). Poniżej oryginalne zdjęcie Woźnego Williego wykorzystane do tej przeróbki.

Woźny Willie
Źródło: Lead Stories

Fałszywość omawianego obrazka potwierdza Antonia Coffman, konsultant serialu. Jak przekazał portalowi Lead Stories:

“No, that is not from our show…we did not create that image. It was created by the internet.”

Tłumaczenie:

“Nie, to nie jest z naszego serialu… nie stworzyliśmy tego obrazka. Został on stworzony w internecie.”

Atak na Kapitol w “Simpsonach”

Co ciekawe, faktycznie w jednym z odcinków grupa postaci szturmuje Kapitol z bronią w rękach. Ma to miejsce w 18 epizodzie 7 sezonu  wyemitowanym 17 marca 1996 roku pod tytułem: “The Day the Violence Died” (“Dzień w którym umarła przemoc” – tłum. red.). Fragment został udostępniony na Twitterze:

W 16 minucie odcinka, rodzeństwo Bart i Lisa Simpsonowie oglądają kreskówkę “The Krusty the Clown Show”, którą wprowadzono zamiast zdjętego z anteny “Itchy and Scratchy”. Przedstawiona jest w niej antropomorficzna poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która siedzi na schodach do Kapitolu. Po chwili jeden z kongresmenów wybiega przed drzwi ogłaszając, że poprawka została przyjęta. Wówczas tłum postaci z bronią i ładunkami wybuchowymi rusza na Kapitol.

Podsumowanie

Niewątpliwie twórcy “Simpsonów” wielokrotnie trafnie opisywali amerykańską rzeczywistość. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że wiele osób nagina fakty, żeby udowodnić, że serial przewiduje przyszłość.

Źródła:

Lead Stories: https://leadstories.com/hoax-alert/2021/01/fact-check-the-simpsons-did-not-predicted-the-horned-protester-who-stormed-the-capitol.html

Independent: https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/tv/news/the-simpsons-capitol-riots-prediction-cartoon-b1784874.html

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl