Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Sztuczny plastikowy śnieg w Hiszpanii pali się na czarno? To naturalne zjawisko

Sztuczny plastikowy śnieg w Hiszpanii pali się na czarno? To naturalne zjawisko

Od wczoraj na Facebooku znaczną popularność (3,6 tys. udostępnień, dziesiątki tysięcy wyświetleń) zdobywa film profilu Konrad Wichert – Niezależny Dziennikarz, na którym anonimowa pani podgrzewa śnieg zapalniczką i przekonuje, że nie jest naturalny, bo się nie topi, lecz pali. Film najczęściej podpisywany jest chwytliwym tytułem “Plastikowy śnieg w Hiszpanii”.

Teza:
W śniegu znajdują się szkodliwe chemikalia, zamiast topić się pod zapalniczką pali się na czarno i śmierdzi plastikiem.

Film “Plastikowy śnieg w Hiszpanii.. Co nam serwują z nieba”, pojawił się również na YouTube.

W rzeczywistości wszystko zależy od użytego źródła płomienia. Winna za dziwny kolor i zapach jest użyta zapalniczka, a dokładniej butan, czy też płyn do zapalniczek, którym jest wypełniona. Jako produkt spalania powstaje sadza, która zbiera się na śniegu i tworzy czarną warstwę. Możemy ją zaobserwować w zasadzie na każdej powierzchni np. podgrzewając zapalniczką szklankę.

Zabarwienie i zapach śniegu zależy przede wszystkim od czystości paliwa. Porównaliśmy jak barwią śnieg różne źródła ognia. Ten prosty eksperyment znany ze szkoły podstawowej może odtworzyć każdy we własnym domu.

plastikowy śnieg w hiszpanii się nie topi
Żródło: Fakenews.pl

Jeśli chodzi o brak widocznych kropel, mamy do czynienia z dwoma zjawiskami. Po pierwsze, wodę absorbuje całość kuli śniegowej, co widać na żywo. Po drugie, częściowo zachodzi zjawisko sublimacji, czyli w tym wypadku przejścia wody ze stanu stałego w gazowy z pominięciem ciekłego. Upraszczając: część śniegu od razu odparowuje, a część wnika głębiej w kulę śniegową.

Z kilkoma filmami na ten temat zapoznacie się poniżej (a przy okazji dowiecie czy można odśnieżać miotaczem ognia):

 

Podsumowanie

Nie, śnieg nie jest plastikowy. Czarne zabarwienie i zapach zależą od rodzaju użytego paliwa, im jest czystsze tym mniej sadzy zobaczymy na śniegu. Ten eksperyment dawniej wykonywało się na lekcjach chemii w wielu szkołach, a powtórzyć go można samodzielnie we własnej kuchni – pogoda temu sprzyja.

Źródła

Snopes https://www.snopes.com/fact-check/snow-burn/

NBC https://nbc25news.com/news/local/burning-snow-what-is-really-happening

TouTube: https://www.youtube.com/watch?v=YoOD54Dxkk0, https://www.youtube.com/watch?v=vmT3wcu8Ed0

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl