Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Podpalony maszt sieci “Play” w Łodzi nie był masztem 5G

Podpalony maszt sieci “Play” w Łodzi nie był masztem 5G

Nieznani wandale podpalili w Łodzi 23 maja, w sobotę, maszt telekomunikacyjny sieci komórkowej “Play”. Jest to pierwszy taki przypadek w Polsce. Podobne incydenty notowano już wcześniej w innych krajach europy. Sami dementowaliśmy już fake newsy na ten temat np. ten o spaleniu masztów 5G w Bergamo. Również w polskiej prasie pojawiły się fałszywe doniesienia na ten temat.

Teza:
W Łodzi podpalono maszt 5G
Nasza ocena:

Co jest fałszem?

Maszt nie obsługiwał technologii 5G.

Co jest prawdą?

Rzeczywiście podpalono maszt sieci Play

Przypatrzmy się, jak opisało sprawę Radio Zet:

Podpalono maszt sieci 5G w Łodzi
Źródło: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/5G.-W-Lodzi-podpalono-wieze-5G-sieci-Play.-Czy-5G-szkodzi-zdrowiu

W podobnym tonie, portal “Wprost Biznes” zatytułował swój artykuł:

Pierwsze podpalenie masztu 5G w Polsce. Zwolennicy spisku zaatakowali w Łodzi

 

Redakcja Fakenews.pl skontaktowała się z Janem Pilewskim, Senior Public Affairs Manager w Play, który wyjaśnił, że uszkodzony maszt, nie obsługiwał technologii 5G:

Bardzo dziękujemy za zwrócenie się do nas z pytaniem i zajęcie się tą niezwykle ważną kwestią.
Maszt, który został uszkodzony nie obsługiwał technologii 5G.

Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią 5G, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego.

Również Dziennik Łódzki, po konsultacji ze służbami zajmującymi się sprawą, wyjaśnił, że:

(..) były to tradycyjne nadajniki 4G

Dodatkowo portal opisuje również inne podpalenie masztu telekomunikacyjnego w Łodzi, które miało miejsce tego samego dnia:

Dwa maszty telefonii komórkowej zostały podpalone w sobotę (23 maja) na Chojnach w Łodzi. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Plaga podpaleń masztów ogarnia cały świat. Podpalacze wierzą, że nadajniki roznoszą koronawirusa, zwłaszcza te z sieci 5G.

Sprawcy wandalizmu nie zostali dotąd złapani. Za tego typu  uszkodzenia infrastruktury grozi od pół roku do ośmiu lat więzienia.

Zarówno, Jan Pilawski z Play, jak i nasz portal, pragnie jeszcze raz zaznaczyć, że technologia 5G jest bezpieczna dla zdrowia. Zachęcamy do zapoznania się materiałami dotyczącymi rozwoju bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych, które w sposób naukowy i poparty faktami wyjaśniają zagadnienia związane z funkcjonowaniem sieci:

Podsumowanie

Nie jesteśmy zaskoczeni faktem, że sprawcy podpalenia masztów telekomunikacyjnych w Łodzi nie rozpoznali, że nie było tam urządzeń obsługujących technologię 5G. Tego typu incydenty nie są niestety w żaden sposób związane z racjonalnym rozumowaniem.

Źródła

Materiały Własne

Dziennik Łódzki: https://dzienniklodzki.pl/dwa-maszty-sieci-komorkowych-podpalone-w-lodzi-na-chojnach-sprawcy-bali-sie-ze-to-5g-i-roznosi-koronawirusa/ar/c1-14993057

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl