Nie, to nie jest ten sam chłopiec umierający na koronawirusa

Nie, to nie jest ten sam chłopiec umierający na koronawirusa

18 grudnia na portalu Twitter, użytkownik Antysyst zamieścił grafikę zestawiającą informacje o śmierci trzech, pochodzących z różnych krajów, nastolatków, którzy zmarli z powodu zakażenia koronawirusem. Post ten sugerował, że media, wykorzystując do ilustracji ofiar pandemii zdjęcie tego samego chłopca, przedstawiają nieprawdziwe informacje o ich zgonach. W artykule wyjaśniamy, na czym polega manipulacja w tym fotomontażu.

Ten sam chłopiec umiera jednocześnie w 3 krajach
Źródło: Twitter/antysyst
Teza:
Ten sam chłopiec umiera w 3 różnych krajach.

Wprowadzający w błąd tweet pojawił się również wielokrotnie jako screen na Facebooku.

Ten sam chłopiec umiera w trzech różnych krajach
Źródło: Facebook

Ten sam fotomontaż krążył wśród wielbicieli teorii spiskowych już w kwietniu 2020 roku. O sprawie pisał portal FactCheck.org.
Grafika ze zdjęciem tego samego chłopca składa się z fragmentów informacji dotyczących śmierci trzech nastolatków, przedstawianych jako najmłodsze ofiary pandemii.

Śmierć Vitora z Portugalii

W środku grafiki widzimy fragment artykułu z Daily Mail, w którym możemy przeczytać o Vitorze Godinho, 14-latku z Portugalii, który zmarł z powodu zakażenia COVID-19 w marcu 2020 roku. Artykuł jest zilustrowany prawdziwymi zdjęciami chłopca, które następnie wykorzystane zostało w celu wywołania manipulacji wykorzystując omawiany fotomontaż.

Śmierć Ismaila z Wielkiej Brytanii

Lewa część fotomontażu pochodzi z grupy z Facebooka zwanej Coronavirus WorldWide. Oryginalny post został już prawdopodobnie usunięty. Mimo, iż zilustrowany jest zdjęciem Vitora, chłopca z Portugalii, to dotyczy śmierci Ismaila Mohameda Abdulwahaba, 13-latka z Londynu, który zmarł z powodu zakażenia SARS-CoV-2 30 marca 2020 roku. Rodzina chłopca nie zdecydowała się na upublicznienie jego wizerunku. Skąd zatem zdjęcie Vitora? W artykule Daily Mail oprócz śmierci Ismaila opisano również śmierć Vitora oraz umieszczono jego zdjęcie. Dlatego też przy wpisywaniu nazwiska Ismaila w wyszukiwarce Google, algorytmy wyszukiwarki przypisały do artykuł o jego śmierci zdjęcie twarzy Vitora. W taki sposób zdjęcie Vitora trafiło na portal Facebook i zaczęło funkcjonować jako zdjęcie Ismaila.

Śmierć Ismaila została już raz wykorzystana w celu szerzenia dezinformacji przez ludzi podważających pandemię koronawirusa w podobnym kontekście. Sprawę opisywaliśmy w tym artykule.

Zdjęcie Vitora w artykule o Ismailu
Źródło: Google

Śmierć 12-letniej Belgijki

Dokładnie ten sam błąd, przez nieznajomość algorytmów wyszukiwarki Google, popełniono przy układaniu prawej części fotomontażu. Widzimy w nim wynik wyszukiwania Google dla frazy dotyczącej śmierci 12-letniej Belgijki, która również zmarła z powodu COVID-19 pod koniec marca w 2020 roku. Rodzice dziewczynki nie wyrazili zgody na upublicznienie nie tylko jej zdjęcia, ale również danych personalnych. W artykule Daily Express, do którego prowadzi wynik wyszukiwania widoczny na fotomontażu, oprócz omówienia śmierci nastolatki z Belgii, opisano również śmierć Vitora Godhino, ilustrując tekst zdjęciem jego twarzy. Dlatego właśnie algorytmy Google dodały zdjęcie chłopca w wynikach wyszukiwania jako ilustrację do artykułu o zgonie młodej Belgijki.

12-letnia Belgijka
Źródło: Google

Podsumowanie

Trzy śmierci nastolatków z powodu koronawirusa, które miały miejsce pod koniec marca 2020 roku, zostały wykorzystane przez fanatyków teorii spiskowych w celu manipulacji opinią publiczną. Wpływ na dużą popularność omawianego fotomontażu, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, ma przede wszystkim nieznajomość funkcjonowania najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie oraz brak podstawowej chęci weryfikacji informacji znalezionych w Internecie.

 

Źródła

FactCheck.org: https://www.factcheck.org/2020/05/media-didnt-misuse-boys-photo-in-deaths-of-three-covid-19-victims/

Daily Mail: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8164787/14-year-old-boy-Portugals-youngest-coronavirus-victim-Ovar-near-Porto.html

Daily Mail: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8173253/Boy-13-dies-testing-positive-coronavirus-London-hospital-fundraiser-says.html

Daily Express https://www.express.co.uk/news/world/1262741/Belgium-coronavirus-12-year-old-girl-death-youngest-victim-europe

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Miejski aktywista. Email: pcymbor(at)fakenews.pl