Nie, Krzysztof Umiastowski nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu

Nie, Krzysztof Umiastowski nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu

Czy Krzysztof Umiastowski, został skazany prawomocnym wyrokiem sądu? O panu Krzysztofie zrobiło się głośno, po publikacji Gazety Wyborczej. W relacji przedstawionej przez Wyborczą wynika, że Umiastowski został ugryziony przez szefową kampanii Andrzeja Dudy, Jolantę Turczynowicz-Kieryłło podczas próby jej zatrzymania, spowodowanej naruszeniem ciszy wyborczej. Telewizja Polska, w swoim wieczornym wydaniu wiadomości o 19:30, 22 lutego, próbowała za wszelką cenę podważyć doniesienia Umiastowskiego. Zrobiła to w swoim stylu, dodając informację o rzekomej karalności pana Krzysztofa. Redakcja fakenews.pl  dotarła do wspomnianego fragmentu.

 

Pod koniec całego materiału, reporter wiadomości wypowiada takie słowa:

„Szybko okazało się, że mężczyzna, który zaatakował Turczynowicz-Kieryłło, to jej hejter skazany prawomocnym wyrokiem sądu”

Wiadomości TVP wiele razy podawała fałszywe wiadomości. Stacja ta również słynie z wielu manipulacji i ukrywania faktów. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić doniesienie o rzekomej kryminalnej przeszłości Krzysztofa Umiastowskiego. Naszym zdaniem jest to:

Nie Krzysztof Umiastowski, nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Rewelacje podanie w Wiadomościach TVP są wyssane z palca i mają za zadanie oczernić Umiastowskiego.  Tygodnik Polityka.pl, dotarł do Umiastowskiego, który zaraz po tym, jak Wiadomości zniesławiły go w swoim materiale, uzyskał zaświadczenie o niekaralności:

Krzysztof Umiastowski nie został skazany prawomocnym wyrokiem - Zaświadczenie
Żródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1943718,1,tvp-mija-sie-z-prawda-w-obronie-szefowej-sztabu-dudy.read / mat. prywatne / Polityka

Oświadczenie to, Pan Krzysztof umieścił również na swoim profilu facebookowum. Tygodnik Polityka.pl, tak opisuje kłamstwo TVP:

(..) Umiastowski nie ma na koncie żadnego wyroku. W poniedziałek 24 lutego uzyskał na to zaświadczenie: „Nie figuruje w kartotece karnej krajowego rejestru karnego”. Na dokumencie widać pieczątkę resortu sprawiedliwości. Reporter „Wiadomości” twierdził, że rewelacje „GW” na temat szefowej sztabu Dudy wyglądają na klasyczny fake news. A chwilę później sam mówił nieprawdę, dyskredytując Umiastowskiego.

Podsumowanie

To, co zrobiła telewizja polska w swoim materiale, jest karalne. Na miejscu Krzysztofa Umiastowskiego, rozważylibyśmy skierowanie pozwu do odpowiednich organów. Nie może być tak, że w imię walki politycznej oczernia się osobę bez jakichkolwiek dowodów, w ogólnodostępnej telewizji. W dodatku finansowanej ze środków publicznych. Takie działania są niedopuszczalne i powinny być piętnowane. Oczywiście rozumiemy zawiłość przebiegu wydarzeń z 2018 roku. Niemniej jednak kolportowanie tego typu fałszywych wrzutek, nie pomaga w ich wyjaśnieniu.

Źródła

Polityka.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości, Krzysztof Umiastowski (mat. własne)

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl