Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Izraelska telewizja INN nie jest autorem propagandowej animacji, jest nim Rosjanin

Izraelska telewizja INN nie jest autorem propagandowej animacji, jest nim Rosjanin

17 października na rosyjskich stronach internetowych opublikowano animowany film, którego głównymi bohaterami są świnka z nazistowskimi tatuażami i ukraińską flagą oraz niedźwiedź z opaską w kolorach flagi rosyjskiej. Fabuła animacji skupia się na propagandowym przedstawieniu Unii Europejskiej jako miejsca zepsutego moralnie oraz Ukraińców jako roszczeniowych i awanturniczych uchodźców. Uwagę zwraca powtarzający się przy publikacjach opis informujący, że kreskówkę nakręcił izraelski kanał telewizji INN. W artykule wyjaśniamy, że film jest rosyjski, a izraelska telewizja INN w ogóle nie istnieje.

Polski troll o animacji / Izraelska telewizja INN
Źródło: Twitter/Agata13820386
Teza:
Izraelski kanał telewizyjny INN nakręcił kreskówkę o Ukrainie przedstawiający ją w złym świetle

Dlaczego Izrael?

Publikacja animacji w fałszywym kontekście zbiegła się z wcześniejszą wypowiedzią izraelskiego ministra ds. diaspory, Nachmana Shai, który stwierdził, że w obliczu pomocy militarnej Iranu dla Rosji Izrael powinien pomóc Ukrainie także militarnie. Dotychczas Ukraina mogła liczyć na wsparcie medyczne i humanitarne.

Nachman Shai o pomocy dla Ukrainy
Źródło: Twitter/Nachman Shai

Następnego dnia na swoim koncie na Telegramie ministrowi z Izraela odpowiedział były prezydent Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew. Polityk zagroził Jerozolimie, że jakakolwiek pomoc wojskowa Ukrainie zniszczy wszelkie relacje między Rosją a Izraelem.

19 października na łamach Jerusalem Post wypowiedział się w tej sprawie izraelski Minister Obrony, przekazując, że Izrael nie będzie dostarczał żadnych wojskowych systemów na Ukrainę.

Izraelska telewizja INN? Nie, to rosyjska propaganda

Izraelski kontekst postanowiła wykorzystać kremlowska propaganda, używając do tego filmu animowanego. Przerobione wideo z dezinformującym opisem zdobyło popularność na portalu Twitter. Tweet w fałszywym kontekście rosyjskiego producenta filmowego Igora Lopatonoka podano dalej ponad 1000 razy, a wyświetlono ponad 50 tys. razy. Na izraelskie pochodzenie filmu miał wskazywać dodany do oryginalnego wideo w prawym górnym rogu logotyp nieistniejącego w Izraelu kanału INN. Co ciekawe, Rosjanie całkowicie pominęli fakt, że morał na końcu filmu jest w języku angielskim oraz rosyjskim.

What Europe supports must remain in Europe.
То, что поддерживает Европа, должно оставаться в Европе

Tłumaczenie:

To, co wspiera Europa, powinno pozostać w Europie
Logo INN
Źródło: livejournal.com

Zapewne z tego powodu na końcu animacji postawiono dodać tablicę sugerującą, że wideo pochodzi z izraelskiego kanału telewizji INN. Hebrajski napis ישראל נגד נאציום można przetłumaczyć jako “Izrael przeciwko nazizmowi”, a ערוץ הטלגרם oznacza “kanał Telegram”.

Izraelska telewizja INN
Źródło: livejournal.com

Użytkownik Twittera @Arrim_kz odnalazł telewizję, od której rosyjska propaganda zaczerpnęła pomysł na logotyp. To indyjski kanał Inn Channel.

Arrim_kz o Inn Channel
Źródło: Twitter/@Arrim_kz

Jednocześnie zauważył, że w Izraelu istniała w przeszłości sieć medialna Arutz Sheva, której angielska nazwa brzmiała Israel National News (INN), jednak została zamknięta w 2003 roku, a logo tej stacji w ogóle nie przypomina tego dodanego do animacji.

Arutz Sheva
Źródło: wikipedia.org

Kto jest autorem animacji?

Dzięki technice odwrotnego wyszukiwania obrazem natrafiliśmy na oryginalny film sprzed graficznych przeróbek sugerujących autorstwo rzekomej izraelskiej telewizji. Na tej samej stronie znajduje się odnośnik do kanału na Telegramie – Свинка В Обмороке, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “Świnka na wpół omdlała”, na którym z kolei znaleźć można post z 11 października z omawianą animacją. Jest to 10 odcinek z całej serii.

svinkavobmoroke
Źródło: Telegram/svinkavobmoroke

Jak pisze o sobie sam autor w opisie kanału, ma na imię Żeńka i jest Rosjaninem mieszkającym w Rosji.

Podsumowanie

W Izraelu nie istnieje kanał telewizji INN, której rosyjska propaganda przypisuje autorstwo animacji. Autorem filmu jest Rosjanin. Kojarzenie go z Izraelem ma aktualne polityczne podłoże dotyczące dyskusji o możliwym militarnym wsparciu Ukrainy przez Jerozolimę.

Źródła

Jerusalem Post: https://www.jpost.com/breaking-news/article-720028

@Arrim_kz: https://twitter.com/Arrim_kz/status/1582276699752108038

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl