Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, to nie jest hiszpański lekarz

Nie, to nie jest hiszpański lekarz

Hiszpański lekarz ze łzami mówi, jak muszą odłączać ludzi po 65 od respiratorów? To tytuł wpisu w serwisie Wykop.pl, który linkuje do filmu z rzekomym hiszpańskim lekarzem, na którym to mężczyzna ze łzami w oczach opowiada o sytuacji w hiszpańskich szpitalach. Zdaniem “lekarza” i relacji w mediach społecznościowych, w Hiszpanii brakuje respiratorów i służby medyczne muszą wybierać komu je podać. Priorytet mają mieć osoby poniżej 65 roku życia. Przypatrzmy się tym wpisom:

Hiszpański Lekarz - Wykop.pl
Źródło: https://www.wykop.pl/link/5403497/hiszpanski-lekarz-ze-lzami-mowi-jak-musza-odlaczac-ludzi-po-65-od-respiratorow/

Hiszpański lekarz ze łzami mówi jak muszą odłączać ludzi po 65 od respiratorów

Link momentalnie stał się bardzo popularny i został “wykopany” ponad 2000 razy.

Hiszpański Lekarz - Twitter
Źródło: https://twitter.com/JoannaTeglund/status/1242200469084213249

Hiszpański lekarz wyjaśniający, że z powodu poważnego niedoboru muszą oddzielić pacjentów 65+ od respiratorów, które potrzebne są dla młodszych pacjentów. Wkrótce polscy lekarze będą zmuszeni do tego rodzaju decyzji #koronawirusMicrobe#SARSCoV2 #covid19 #zostanwdomu

Tutaj natomiast wspomniany film:

Regularnie monitorujemy polskie media społecznościowe i zagraniczne serwisy sprawdzające treści. Momentalnie wyłapaliśmy, że o filmie zrobiło się głośno i sam mężczyzna oraz to, co mówi na filmie, zostało zweryfikowane w Hiszpanii. Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że jest to:

Nie, to nie jest hiszpański lekarz. Nigdy się za takiego nie uważał. To udostępniający film na Twitterze przypisali mu tę profesję i fałszywa informacja poszła w świat. Mężczyzna na filmie odtwarza jeden z popularnych w Hiszpanii łańcuszków związanych z koronawirusem. Twierdzenia w nim zawarte, zwłaszcza ten o przekazywaniu respiratorów osobom poniżej 65 roku życia, zostały zdementowane przez Ministerstwo Zdrowia w Hiszpanii, Generalną Dyrekcję Infrastruktury Sanitarnej Wspólnoty Madrytu, Szpital La Paz i Fundację Jiméneza Díaza. Poniżej szczegółowe wyjaśnienie.

To nie jest lekarz

Pierwszą fałszywą plotką, obaloną w hiszpańskim serwisie sprawdzającym fakty Maldita.es, był zawód i tożsamość mężczyzny na filmie. Organizacja dokonała sprawdzenia jego osoby i ustaliła, że:

  • w filmie mężczyzna nigdzie nie stwierdza, że jest lekarzem
  • nie ma zarejestrowanego lekarza o tym nazwisku na publicznej liście członków opublikowanej przez hiszpańską kolegialną organizację medyczną
  • audyt jego profilu na facebooku nie wskazuje, żeby kiedykolwiek studiował medycynę lub był lekarzem
Matilda.es - Fact Check
Źródło: https://maldita.es/malditobulo/2020/03/23/video-medico-espanol-llora-mayores-65-anos/

Po zweryfikowaniu tożsamości mężczyzny, który nagrał wideo, stwierdzamy, że w Hiszpanii nie ma zarejestrowanego lekarza o tym nazwisku na publicznej liście członków opublikowanej przez hiszpańską kolegialną organizację medyczną na ich stronie internetowej .

Ponadto sekcja informacyjna profilu tej osoby na Facebooku, nie wskazuje aby kiedykolwiek studiował on medycynę lub żeby był lekarzem. Jedyne określone informacje akademickie to „CICE en ITAE”.

Krótko mówiąc, osoba, która pojawia się w tym filmie i mówi bez podparcia się dowodami, o wycofania respiratorów osobom powyżej 65 roku życia, w celu przekazania go młodszym ludziom, nie jest hiszpańskim lekarzem.

O mężczyźnie, napisał również serwis informacyjny The Olive Press. Wspominała także na swoim facebooku korespondentka ERT w Madrycie, Dora Makris.

Osoby powyżej 65 roku życia odłączane od respiratorów w Hiszpanii? To kłamstwo

Maldita.es skontaktowało się z Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie. Ci potwierdzili (o 7 rano 20 marca), że jest absolutną nieprawdą twierdzenie, że służby medyczne przestaną podawać respiratory pacjentom w wieku powyżej 70 lat (w tweetach mowa o 65+, krążą różne wersje łańcuszka). Potwierdził to dyrektor naczelny infrastruktury sanitarnej wspólnoty madryckiej, Alejo Miranda de Larra, który oświadczył na Twitterze, że „nieprawdą jest brak respiratorów” w regionie:

Alejo Miranda De Larra
Źródło: https://twitter.com/AlejoMiranda/status/1240335503343390721

Nie jest prawdą, że brakuje respiratorów w @ComunidadMadrid. Dostarczyliśmy je i będziemy to robić każdego dnia tygodnia. W tym tygodniu zwiększymy liczbę respiratorów w Madrycie o 29,8%.  I będzie jeszcze więcej. Walczymy, aby ocalić życie WSZYSTKICH pacjentów.

W tekstowej wersji łańcuszka wymieniany jest Szpital La Paz i Fundacja Jiméneza Díaza. Podmioty rzekomo mają potwierdzać wersję o braku respiratorów. I szpital, i fundacja kategorycznie temu zaprzeczyły. Szpital La Paz oświadczył, że „to nieprawda” i zapewniają, że jest wystarczająca ilość respiratorów dla wszystkich pacjentów. Fundacja Jiméneza Díaza również zapewniła,  że respiratorów:

nie brakuje i wszyscy pacjenci są pod opieką (..) dostosowujemy dynamiczne potrzeby i zasoby.

Skąd wziął się fake news?

Nie wiadomo jak powstał łańcuszek w Hiszpanii dotyczący odłączania od respiratorów osób po 65 roku życia. Być może ma to związek z dokumentem opracowanym przez Grupę Roboczą Bioetyki Hiszpańskiego Stowarzyszenia Medycyny Ratunkowej (Semicyuc) i Hiszpańskie Stowarzyszenie Medycyny Internistycznej (SEMI). Według dokumentu, w sytuacjach wyjątkowych:

Wobec pacjentów w stanie krytycznym, z dodatkowymi innymi patologiami, powinno ratować się tego, który odniesie większe korzyści z terapii

(..)

Przyjęcie pacjenta mającego większe szanse na przeżycie może oznaczać odrzucenie innego, nawet jeżeli ten inny pacjent przyjechał do szpitala jako pierwszy

Co ważne, jak podaje RMF24.pl:

W dokumencie podkreśla się, że wiek chorego nie może być jedynym elementem oceny stanu zdrowia, a pacjentów należy diagnozować “globalnie”. To oznacza, że należy wziąć pod uwagę osoby, które są od pacjenta zależne, maksymalizując korzyści dla jak największej liczby osób, a nawet brać pod uwagę “wartość społeczną ratowanych osób”.

Podsumowanie

Mała prośba od fakenews.pl. W internecie można powiedzieć i napisać wszystko. Nie znaczy, że jest to prawda. Zanim coś udostępnicie, sprawdźcie informację w kilku źródłach. Możecie takie plotki również wysłać nam do sprawdzenia.

Źródła

Maldita.es, EllinikaHoaxes, The Olive Press, ComunidadMadrid, Alejo Miranda de Larra

 

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl