Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Manekin zamiast pacjenta w karetce? To fake news

Manekin zamiast pacjenta w karetce? To fake news

Ciąg dalszy teorii, mających potwierdzić tzw. „plandemię”, czyli przekonanie niektórych osób, iż pandemia SARS-CoV-2 została zaplanowana, lub wyreżyserowana. Tym razem media społecznościowe obiegł krótki film, który rzekomo przedstawia zespół ratownictwa medycznego, przewożący do szpitala manekina. Jak twierdzą osoby udostępniające nagranie, ma to na celu stworzenie materiału do telewizji, która będzie wykorzystywać go, by oszukiwać ludzi, że szpitale się zapełniają (gdy w rzeczywistości na COVID-19 nikt nie choruje, a wirus nie istnieje).

Teza:
Na filmie widoczny jest manekin, a nie prawdziwy pacjent w podeszłym wieku.

Filmik udostępniono w kilku miejscach, między innymi tutaj i tutaj.

Materiał przedstawia m.in. jak pacjentowi na noszach spada maska tlenowa. Ten nie zareagował w żaden sposób, co sprowokowało komentarze internautów o użyciu manekina.

Wideo jest wycinkiem z dłuższego materiału, który pochodzi z programu TVP z 24.10.2020. Znajdziecie go w tym miejscu.

Pod jednym z filmów na YouTube bardzo szybko pojawiło się sprostowanie Szpitala Średzkiego, który odniósł się do zarzutów o podstawieniu manekina do nagrania.

manekin
Źródło: YouTube

Transkrypcja:

„Informujemy, że Pacjent widoczny na nagraniu był transportowany do naszego szpitala przez zespół transportowy z Gniezna. Zespół transportowy podczas wyjazdu Pacjenta z karetki nie przeniósł butli z tlenem, niestety spowodowało to zerwanie maski tlenowej z twarzy pacjenta. Ujęty na nagraniu Pan Antoni został natychmiast zabezpieczony przez personel naszego Oddziału Zakaźnego. Nieprawdą jest, że została zorganizowana jakakolwiek „ustawka”. Oddział Zakaźny został otwarty o godzinie 18.00 w sobotę i już tej samej nocy ¾ łóżek zostało zajęte. Nieetycznym jest nazywanie osoby ciężko chorej manekinem oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.”

Wyjaśnień portalowi Konkret24 udzielił dyrektor szpitala, Paweł Dopierała, który jest również autorem nagrania. Jak stwierdził:

„Niektórzy ze starszych pacjentów naprawdę bardzo ciężko przechodzą tę chorobę, ich kolor skóry się zmienia, mają problem z podstawowymi czynnościami. No ale takie fejki są nośne, można na nich zarobić, zdobyć popularność.”

Postanowiliśmy przejrzeć również komentarze pod wspomnianymi filmami, poniżej prezentujemy niewielką próbkę.

manekin
Źrodło: YouTube
manekin
Źrodło: YouTube

Podsumowanie

Wyjątkowo nieetycznym należy nazwać wykorzystywanie osób w podeszłym wieku i ciężko chorych do szerzenia abstrakcyjnych teorii spiskowych. Zalecamy unikanie kanałów na YouTube, które swoją popularność budują na tego typu manipulacjach.

Źródła

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/manekin-jak-nic-ustawka-pod-kamery-nie-to-zywy-czlowiek-i-prawdziwy-szpital-covidowy,1037134.html

YouTube, Facebook, Mat. Własne

 

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl