Antifa przyznaje się do prowokacji na Marszu Niepodległości? To fake news.

Antifa przyznaje się do prowokacji na Marszu Niepodległości? To fake news. Antifa przyznaje się do prowokacji na Marszu Niepodległości? To fake news.
  • Konto „Antifa Brygada Warszawa” na Twitterze jest fałszywe.
  • Poprzednia nazwa konta to „Stop faszystom LGBT”.
  • Do tej pory służyło jako troll-konto wspierające Prawo i Sprawiedliwość.

Po dzisiejszym Marszu Niepodległości Internet obiegła informacja, jakoby zamieszki w Warszawie sprowokowała Antifa. Z powodu braku potwierdzenia w materiałach wideo, koronnym dowodem miały być twitty wysyłane z konta „Antifa Brygada Warszawa”. Informację rozpowszechniły rozliczne, zwykle propagandowe kanały na Twitterze i Facebooku.

W rzeczywistości profil „zofia_sarnowska” nie ma nic wspólnego z Antifą i od lat działa jako troll-konto wspierające Prawo i Sprawiedliwość, specjalizujące się głównie w atakach na polityków Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Wystarczy prześledzić materiały udostępniane przez konto w przeszłości, dość nietypowe jak na Antifę:

antifa

antifa

antifa

antifa

antifa

Internauci szybko zwrócili uwagę, iż Zofia Sarnowska została już wcześniej zidentyfikowana jako troll na łamach OKO.press.

Konto na Twitterze w przeszłości wielokrotnie zmieniało nazwy.

Przykłady znajdziecie tutaj oraz tutaj.

W tym miejscu możecie prześledzić, jak konto wyglądało w przeszłości.

Podsumowanie

Do chwili publikacji artykułu, nie udało nam się dotrzeć do żadnych materiałów potwierdzających rzekome prowokacje Antify na Marszu Niepodległości. Jeśli jakieś się pojawią, dokonamy aktualizacji.

Zalecamy naszym czytelnikom dokładnie weryfikować wszelkie konta w mediach społecznościowych, które przekazują szokujące i przełomowe informacje. Wojna informacyjna stała się standardowym narzędziem w polityce, a skala celowej dezinformacji będzie postępować.

Michał Pawela 75 wpisów

    Analityk i miłośnik dalekich wypraw z plecakiem, najłatwiej spotkać go w krajach, które ministerstwa odradzają podróżnikom. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Fake newsy tropi z zamiłowania.