Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Antifa przyznaje się do prowokacji na Marszu Niepodległości? To fake news

Antifa przyznaje się do prowokacji na Marszu Niepodległości? To fake news

Po dzisiejszym Marszu Niepodległości Internet obiegła informacja, jakoby zamieszki w Warszawie sprowokowała Antifa. Z powodu braku potwierdzenia w materiałach wideo, koronnym dowodem miały być twitty wysyłane z konta „Antifa Brygada Warszawa”. Informację rozpowszechniły rozliczne, zwykle propagandowe kanały na Twitterze i Facebooku.

Teza:
Antifa przyznaje się do prowokacji podczas Marszu Niepodległości na koncie w sieci społecznościowej Twitter

W rzeczywistości profil „zofia_sarnowska” nie ma nic wspólnego z Antifą i od lat działa jako troll-konto wspierające Prawo i Sprawiedliwość, specjalizujące się głównie w atakach na polityków Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Wystarczy prześledzić materiały udostępniane przez konto w przeszłości, dość nietypowe jak na Antifę:

antifa

antifa

antifa

antifa

antifa

Internauci szybko zwrócili uwagę, iż Zofia Sarnowska została już wcześniej zidentyfikowana jako troll na łamach OKO.press.

Konto na Twitterze w przeszłości wielokrotnie zmieniało nazwy.

Przykłady znajdziecie tutaj oraz tutaj.

W tym miejscu możecie prześledzić, jak konto wyglądało w przeszłości.

Podsumowanie

Do chwili publikacji artykułu, nie udało nam się dotrzeć do żadnych materiałów potwierdzających rzekome prowokacje Antify na Marszu Niepodległości. Jeśli jakieś się pojawią, dokonamy aktualizacji.

Zalecamy naszym czytelnikom dokładnie weryfikować wszelkie konta w mediach społecznościowych, które przekazują szokujące i przełomowe informacje. Wojna informacyjna stała się standardowym narzędziem w polityce, a skala celowej dezinformacji będzie postępować.

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl