Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Pasek TVP Info “Rafała Trzaskowskiego nadal nie ma” to przeróbka.

Pasek TVP Info “Rafała Trzaskowskiego nadal nie ma” to przeróbka.

W Warszawie, na trasie S8 miał miejsce poważny wypadek. Autobus linii nr 186 przebił bariery i spadł na nasyp przy Wisłostradzie. Na miejscu trwa akcja służb. Kilkadziesiąt osób jest rannych, jedna osoba zginęła. TVP Info prowadziło relację z tego wydarzenia. Ktoś złośliwie zrobił zrzut ekranu z tej relacji, przerobił pasek z podpisem i puścił w obieg poniższą fałszywą grafikę:

Rafała Trzaskowskiego nadal nie ma / Fake News
Źródło: Twitter / https://twitter.com/MicGornicki

Na pasku widzimy podpis:

Wojewoda Mazowiecki już na miejscu wypadku, Rafała Trzaskowskiego nadal nie ma

 

Teza:
TVP Info umieściło pasek z podpisem “Wojewoda Mazowiecki już na miejscu wypadku, Rafała Trzaskowskiego nadal nie ma” w relacji z miejsca wypadku autobusu linii nr 186 w Warszawie.

Przeróbka wywołała wiele negatywnych komentarzy i falę hejtu pod adresem TVP Info. Telewizja Polska ostatnio zalicza wiele wpadek, to fakt. Tym razem jednak jest to kiepska przeróbka. Wykorzystywanie tragedii, w której zginęła jedna osoba i kilkadziesiąt jest rannych do ataku na jakąkolwiek organizację, jest z gruntu naganne i nie podlega żadnej dyskusji.

Wspomniany materiał, z którego wycięto zrzut ekranu, dostępny jest tutaj:

Natomiast ujęcie z dokładnie tej samej minuty i sekundy, poniżej:

Tragiczny wypadek w Warszawie
Źródło: https://twitter.com/TOPTVPINFO/status/1276127280708886528

Wyraźnie widać, że na pasku znajduje się napis:

Tragiczny wypadek w Warszawie

A nie:

Wojewoda Mazowiecki już na miejscu wypadku, Rafała Trzaskowskiego nadal nie ma

Podsumowanie

Sugerowanie, że TVP Info w relacji z wypadku w Warszawie umieściła pasek “Wojewoda Mazowiecki już na miejscu wypadku, Rafała Trzaskowskiego nadal nie ma” to fake news. W rzeczywistości był tam napis “Tragiczny wypadek w Warszawie”. Ktoś przerobił zrzut ekranu i wykorzystał tragedię do siania dezinformacji.

Źródła

TVP Info: https://twitter.com/TOPTVPINFO/status/1276127280708886528, Mat. Własne

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl