Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, te barwy flagi LGBT+ Progress Pride nie mają nic wspólnego z pedofilią

Nie, te barwy flagi LGBT+ Progress Pride nie mają nic wspólnego z pedofilią

Czerwiec w wielu krajach na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc dumy LGBT+. Jest to także pretekst do wielu fake newsów uderzających w tę społeczność. Jednym z nich jest nieprawdziwa interpretacja kolorów flagi LGBT+ Progress Pride, którą internetowe troll konta w prymitywny sposób łączą z pedofilią. W artykule wyjaśniamy, co oznaczają poszczególny kolory flagi Dumy Postępu.

Źródło: Telegram/infokju
Teza:
Flaga LGBT+ Dumy Postępu symbolizuję pedofilię

Bunt w Stonewall

Czerwiec jako miesiąc dumy LGBT+ nie został wybrany przypadkowo. Upamiętnia on wydarzenie mające miejsce w nocy z 27 na 28 czerwca 1969 roku w przyjaznym dla osób LGBT+ klubie Stonewall Inn w Nowym Jorku. W czasie trwającej kampanii wyborczej, mającej wyłonić nowego burmistrza, John Lindsay, dotychczasowy włodarz z ramienia Republikanów, chcąc przypodobać się konserwatywnym wyborcom, wprowadził szereg zasad mających bronić przyzwoitości na ulicach miasta. Paragraf 722 kodeksu karnego stanu Nowy Jork, który zabraniał mężczyznom „nawiązywania kontaktów z innymi mężczyznami w celu popełnienia przestępstwa przeciwko naturze”, bywał bardzo często nadinterpretowany, przez co geje mogli być aresztowani nawet za kontakt fizyczny podczas tańczenia. Tamtej czerwcowej nocy, gdy pod pretekstem kontroli licencji sprzedaży alkoholu policja weszła do klubu Stonewall, obecni tam geje i drag queens postanowili się bronić. Doszło do zamieszek, które przeniosły się na ulice i trwały przez 6 dni. Kilka dni po tym wydarzeniu na placu Waszyngtona zorganizowano pierwszy wiec „Gay Power”.

Kim są kobiety na zdjęciu?

Rachel Levine oraz Karine Jean
Źródło: wikipedia.org

Na zdjęciu po lewej stronie widzimy Rachel L. Levine, amerykańską profesorkę pediatrii i psychologii oraz pierwszą transpłciową osobą, ze stopniem czterogwiazdkowego admirała, która została zastępcą sekretarza ds. zdrowia Stanów Zjednoczonych. Po prawej stronie widzimy Karine Jean-Pierre, rzeczniczkę Białego Domu, będącą jednocześnie pierwszą w historii osobą czarnoskórą oraz przedstawicielką społeczności LGBT+ na tym stanowisku.

Znaczenie kolorów flagi Dumy Postępu

Flaga Progress Pride
Źródło: northwestern.edu

Flaga Dumy Postępu (Progress Pride) została stworzona przez Daniela Quasara, niebinarnego grafika, w 2018 roku. Prawa część flagi przedstawia najpopularniejszą tęczową flagę zaprojektowaną przez Gilberta Bakera w 1978 r. w San Francisco. Pierwotnie składała się z 9 kolorów, jednak z powodu braku tkaniny o kolorze różowym z konieczności usunięto tę barwę. Ósmy kolor, turkusowy, został wyeliminowany ze względu na chęć zachowania symetrycznego podziału flagi. Z biegiem czasu w celu ułatwienia masowej produkcji, kolor indygo zamieniono na niebieski.

Ostateczna wersja, znana do dziś, składa się z następujących kolorów i ich znaczeń:

  • czerwony – symbolizujący życie,
  • pomarańczowy – ukojenie,
  • żółty – światło słońca,
  • zielony – naturę,
  • niebieski – harmonię,
  • fioletowy – duchowość.

Lewa strona flagi to kolory Dumy Transpłciowości (białe, różowe i jasnoniebieskie pasy). Została zaprojektowana przez transgenderową aktywistkę Monicę Helms już w 1999 r. Czarne i brązowe pasy flagi reprezentują marginalizowane kolorowe społeczności LGBT+, członków społeczności zmarłych z powodu HIV/AIDS oraz osoby obecnie żyjące z AIDS.

Quasar przekształcił nowe kolory flagi w szewron, aby dynamicznie komunikować ruch i zmianę. Modyfikacja wzoru ma także za zadanie wsparcie mniejszości: czarnych oraz latynoskich osób queer i trans, a także osób żyjących z AIDS.

Rzekoma flaga pedofilów

Genezę powiązania flagi Dumy Postępu z rzekomą flagą pedofilów opisał portal AFP. Redakcja odnalazła najstarszy, usunięty już z portalu Tumbrl, post zawierający flagę z 6 kolorami z 2018 roku. Autor określał w nim siebie jako zwolennika MAP (Minor Attracted Persons), do których zalicza się pedofilów. Flaga ta nigdy nie była używana przez społeczność LGBT+. Poza tym zawiera ona dwa odcienie niebieskiego oraz kolor żółty zamiast różowego, więc wszelkie porównania jej do flagi Dumy Transpłciowości są bezpodstawne.

Rzekoma flaga pedofilii
Źródło: Tumbrl

Podsumowanie

O ile flaga Dumy Postępu powstała dopiero w 2018 roku, to flaga Dumy Transpłciowości ma już ponad 20 lat i nie powinna stanowić podstawy do tworzenia teorii spiskowych. Mimo to internetowe troll konta, które często prowadzą również narrację antyszczepionkową i antyukraińską, w prymitywny sposób atakują społeczność osób LGBT+ kojarząc ją w sposób nieuprawniony z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Z badań, o których pisaliśmy w artykule „Nie, homoseksualiści nie odpowiadają za ponad 50% przypadków pedofilii”, jasno wynika, że odsetek osób homoseksualnych wśród przestępców seksualnych nie jest wyższy, niż ich procentowy udział w populacji.

Źródła

Case Text: https://casetext.com/case/people-v-mccormack-5

Columbia University: http://www.columbia.edu/cu/lweb/eresources/exhibitions/sw25/voice_19690703_truscott.html

HHS: https://www.hhs.gov/about/leadership/rachel-levine.html

Northwestern University: https://www.northwestern.edu/equity/about/initiatives/progress-pride-flag-initiative.html

Easy Toys: https://www.easytoys.pl/mag/wyjasniamy-znaczenie-flag-lgbtq/

AFP: https://factcheck.afp.com/pride-flag-pedophiles-someone-created-one-no-one-waves-it

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl