Pod koniec maja w mediach społecznościowych znów pojawił się wątek karetek sanitarnych trafiających do Ukrainy. Tym razem użytkownik Twittera zasugerował, że malowanie karetki na kolor maskujący to zabieg przygotowujący ją do sprzedaży. Film, który wyświetlono prawie 70 tys. razy, zdobył ponad tysiąc polubień. W artykule wyjaśniamy, że ten ambulans ma trafić na front, a kamuflaż dla pojazdów wojskowych w przeciwieństwie do cywilnych są konieczne.
Źródło: Twitter
Kolor wojskowej karetki
Autorką oryginalnego filmu jest Marichka Borysenko, która w samym tytule wideo informuje, że samochód ten ma trafić na front wojenny.
Ciemne, maskujące kolory pojazdów wojskowych, w tym karetek sanitarnych, nie są przypadkowe dla naszego rejonu. W 2017 roku wojska amerykańskie przemalowały swoje pojazdy z koloru pustynnego na leśny zielony, ponieważ taki rodzaj kamuflażu bardziej pasuje do europejskiego otoczenia. Ziemisty brąz, którym Borysenko maluje karetkę, pasuje do wiosennych roztopów i błotnistej ziemi w Ukrainie.
Karetka z omawianego filmu o numerze rejestracyjnym KR996YM została przekazana Ukrainie w grudniu ubiegłego roku przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Fragment rejestracji jest widoczny na zdjęciu z momentu przekazania pojazdów przedstawicielom władz ukraińskich. W naszym kraju pełniły służbę cywilną, natomiast u naszych wschodnich sąsiadów będą służyły na froncie. Dlatego barwy maskujące są konieczne.
Wątek karetek sanitarnych jest popularnym tematem w narracji antyukraińskiej. W naszym artykule z marca tego roku opisywaliśmy, że nie każda karetka trafiająca na Ukrainę pochodzi z pomocy charytatywnej.
Podsumowanie
Karetki sanitarne na froncie, tak jak pozostałe pojazdy wojskowe, maluje się na barwy maskujące. W przypadku naszego regionu to właśnie ciemne kolory najbardziej wtapiają się w otoczenie. Profile antyukraińskie próbują w mediach społecznościowych coraz toporniejszej dezinformacji.
Źródła
Business Insider: US tanks are getting a small update that signals a big shift to defending Europe against Russia
KPR: Pomagamy Ukrainie
Fakenews.pl: Karetka na ukrainskim olx nie pochodzi z darów