Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Minister Przemysław Czarnek zamierza usunąć język obcy z matury? To fake news

Minister Przemysław Czarnek zamierza usunąć język obcy z matury? To fake news

Pojawiające się na Facebooku informacje na temat planowanego przez Ministerstwo Edukacji usunięcia obowiązkowego języka obcego z matur okazały się fałszywe. Minister Czarnek nie ma takich planów, a fałszywe doniesienia, które dotarły do tysięcy osób, oparto na komunikacie MEiN o odwołanych z powodu pandemii egzaminach ustnych.

Teza:
Minister Czarnek planuje usunąć z matur język obcy.

czarnek

“Czarnek planuje usunąć z matur język obcy, bo to ułatwia ludziom emigrację z kraju. Kolejne do eliminacji są: geografia (żeby nie wiedzieli, dokąd emigrować) oraz historia (żeby nie wiedzieli, dlaczego emigrować)”

Takie informacje pojawiły się na Twitterze, Facebooku i zaczęły krążyć jako grafiki w formie popularnych demotywatorów.

Informacji na ten temat próżno jednak szukać w sieci. Powiązany z tym fake newsem wydaje się jedynie komunikat MEiN  na temat odwołanych w tym roku matur ustnych z języków obcych. Decyzja wynika z sytuacji epidemicznej i nie dotyczy egzaminów w formie pisemnej. Matury mają wyglądać tak, jak w zeszłym roku, minister Czarnek nie zaproponował w tej kwestii żadnych nowych rozwiązań.

czarnek
Źródło: MEiN

Najprawdopodobniej stąd właśnie wziął się fake news. Ktoś celowo podał dalej zmanipulowaną informację, lub nie zrozumiał treści komunikatu i rozpowszechnił nieprawdziwą wiadomość.

Jak ustalił u źródła portal Konkret24, Ministerstwo nie planuje usuwać żadnych przedmiotów z tegorocznej matury.

Podsumowanie

Tego typu fałszywe informacje najczęściej powstają w wyniku nieuważnego czytania komunikatów, lub celowego manipulowania treści, by ośmieszyć przeciwników politycznych. Minister Czarnek w tej chwili nie planuje usuwać języka obcego z matur. Nie są w tym momencie planowane również jakiekolwiek zmiany w przedmiotach maturalnych, nie licząc części ustnych, które nie będą obowiązkowe, lecz opcjonalne dla osób, którym taki egzamin będzie niezbędny do rekrutacji na studia zagraniczne.

Źródła

MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym

Konrket24: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/czarnek-planuje-usunac-z-matur-jezyk-obcy-mein-nie-planujemy-zmian,1049834.html

“File:Przemysław Czarnek odbiera zaświadczenie o wyborze na posła IX kadencji.JPG” autorstwa Sejm RP jest udostępnione na licencji CC BY 2.0

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl