Minister Przemysław Czarnek zamierza usunąć język obcy z matury? To fake news

Minister Przemysław Czarnek zamierza usunąć język obcy z matury? To fake news

Pojawiające się na Facebooku informacje na temat planowanego przez Ministerstwo Edukacji usunięcia obowiązkowego języka obcego z matur okazały się fałszywe. Minister Czarnek nie ma takich planów, a fałszywe doniesienia, które dotarły do tysięcy osób, oparto na komunikacie MEiN o odwołanych z powodu pandemii egzaminach ustnych.

Teza:
Minister Czarnek planuje usunąć z matur język obcy.

czarnek

“Czarnek planuje usunąć z matur język obcy, bo to ułatwia ludziom emigrację z kraju. Kolejne do eliminacji są: geografia (żeby nie wiedzieli, dokąd emigrować) oraz historia (żeby nie wiedzieli, dlaczego emigrować)”

Takie informacje pojawiły się na Twitterze, Facebooku i zaczęły krążyć jako grafiki w formie popularnych demotywatorów.

Informacji na ten temat próżno jednak szukać w sieci. Powiązany z tym fake newsem wydaje się jedynie komunikat MEiN  na temat odwołanych w tym roku matur ustnych z języków obcych. Decyzja wynika z sytuacji epidemicznej i nie dotyczy egzaminów w formie pisemnej. Matury mają wyglądać tak, jak w zeszłym roku, minister Czarnek nie zaproponował w tej kwestii żadnych nowych rozwiązań.

czarnek
Źródło: MEiN

Najprawdopodobniej stąd właśnie wziął się fake news. Ktoś celowo podał dalej zmanipulowaną informację, lub nie zrozumiał treści komunikatu i rozpowszechnił nieprawdziwą wiadomość.

Jak ustalił u źródła portal Konkret24, Ministerstwo nie planuje usuwać żadnych przedmiotów z tegorocznej matury.

Podsumowanie

Tego typu fałszywe informacje najczęściej powstają w wyniku nieuważnego czytania komunikatów, lub celowego manipulowania treści, by ośmieszyć przeciwników politycznych. Minister Czarnek w tej chwili nie planuje usuwać języka obcego z matur. Nie są w tym momencie planowane również jakiekolwiek zmiany w przedmiotach maturalnych, nie licząc części ustnych, które nie będą obowiązkowe, lecz opcjonalne dla osób, którym taki egzamin będzie niezbędny do rekrutacji na studia zagraniczne.

Źródła

MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym

Konrket24: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/czarnek-planuje-usunac-z-matur-jezyk-obcy-mein-nie-planujemy-zmian,1049834.html

“File:Przemysław Czarnek odbiera zaświadczenie o wyborze na posła IX kadencji.JPG” autorstwa Sejm RP jest udostępnione na licencji CC BY 2.0

Komentarze

Analyst, working for fakenews.pl since May 2020. He deals with open source intelligence and information analysis in the international security. Involved in projects on disinformation, political extremism and information warfare. In private, a lover of long backpacking trips and hiking in the forest. Email: mpawela(at)fakenews.pl