Jan Kulczyk żyje? Sfingował własną śmierć?

Jan Kulczyk żyje? Sfingował własną śmierć? Jan Kulczyk żyje? Sfingował własną śmierć?

Jan Kulczyk żyje? Sfingował własną śmierć? Ten fake news nie jest nowy. Pogłoski o tym, że Jan Kulczyk żyje, pojawiły się bezpośrednio po jego śmierci. Wtedy o całej sprawie pisały tabloidy i portale o wątpliwej reputacji. Punktem zwrotnym, który podsycił wszystkie teorie spiskowe na ten temat był wywiad Agnieszki Gozdyry z Jarosławem Jakimowiczem:

W programie Jakimowicz mówił między innymi o nowej produkcji, czyli filmie „Wilki 3”. – Zapytam naiwnie, Cichy ginie, no i co? – powiedziała redaktor Gozdyra.
– Odpowiem Wam tylko jedną rzecz. Co widzieliście na filmie „Młode Wilki”? Widzieliście to, co widział Szwedes w samochodzie, czyli że się rozpryskuje głowa jego przyjaciela na szybie. Nie było pogrzebu, nie było leżących zwłok – odpowiedział Jakimowicz.
– A może on to musiał zobaczyć, żeby uratować ich przyjaźń, żeby on się wycofał z tego, żeby nie wszedł. Nie tacy wracali, ja w filmie „Młode Wilki” mówię taki tekst, który jest przypadkowy wtedy, ale jakże on jest ładny i pasuje do paru innych zdarzeń z naszego życia politycznego, np. teraz. Patrz: moim zdaniem Pan Kulczyk. „Jeżeli chcesz wyjść z tego biznesu, to zrób tak, żeby wszyscy myśleli że nie żyjesz” – dodał.

Program „Skandaliści” z udziałem Jarosława Jakimowicza był wyemitowany na początku roku 2019. Od tego czasu w tej sprawie nie pojawiło się nic nowego.
Natomiast portal nczas.com notorycznie „odgrzewa” tego fake newsa, umieszczając duplikaty artykułu z nową datą:

Jan Kulczyk żyje

Teza:
Jan Kulczyk żyje i sfingował własną śmierć.
Nasza ocena:

Przypatrzmy się sensacyjnemu leadowi dotyczącemu Jana Kulczyka na początku artykułu:

Jan Kulczyk zmarł pod koniec lipca 2015 roku w szpitalu w Wiedniu po rutynowym zabiegu. Wiadomo, że kilka miesięcy przed śmiercią miliarder był szantażowany, miał też odbyć spotkanie z przedstawicielami służb, którzy przekazali mu, że nie będą w stanie dłużej go chronić.

Szybkie wyszukiwanie w wyszukiwarce Google:

Jan Kulczyk żyje

Portal Najwyższy Czas kopiuje słowo w słowo swoje artykuły z poprzednich miesięcy. Zmieniany jest tylko tytuł:

Jan Kulczyk żyje

Treść pozostaje taka sama:

Jan Kulczyk zmarł pod koniec lipca 2015 roku w szpitalu w Wiedniu po rutynowym zabiegu. Wiadomo, że kilka miesięcy przed śmiercią miliarder był szantażowany, miał też odbyć spotkanie z przedstawicielami służb, którzy przekazali mu, że nie będą w stanie dłużej go chronić.

Tymczasem nie ustają spekulacje, iż tak naprawdę śmierć była sfingowana. ABW wciąż sprawdza doniesienia dotyczące tego, iż Jan Kulczyk żyje i ukrywa się. Według niepotwierdzonych doniesień Internautów zmarły miliarder miał być widziany w Egipcie, Francji czy na Cyprze.

Kulczyk żyje

Podsumowanie

Jan Kulczyk zmarł 29 lipca 2015 w Wiedniu, w Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien, w wyniku powikłań po zabiegu kardiologicznym. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu. Był znaną osobą publiczną. Osoby o wysokiej pozycji społecznej często padają ofiarą fake newsów. Rewelacje Jakimowicza nigdy nie zostały potwierdzone. To, co robi Najwyższy Czas to przykład ewidentne spamowanie. Wyjątkowo nieetyczne.

Źródła

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kulczyk, https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_100_najbogatszych_Polak%C3%B3w_tygodnika_%E2%80%9EWprost%E2%80%9D

Karol Orzeł 178 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.