Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Mężczyzna, który dokonał samopodpalenia nie był mongolskim ministrem

Mężczyzna, który dokonał samopodpalenia nie był mongolskim ministrem

17 lutego użytkownik Twittera posługujący się opisem Adams Mustapha zamieścił film z następującym opisem:

Minister Robót Publicznych Mongolii obiecał wybudować do końca roku 100 tys. domów. Obiecał też, że sam siebie podpali, jeśli nie spełni obietnicy. Pod koniec roku mógł dostarczyć tylko 70 000 budynków. Zwołał konferencję prasową podczas której, by dotrzymać obietnicy, podpalił się. Nigeryjscy przywódcy powinni naśladować Mongolię.

Wpis zdobył ogromną popularność w mediach społecznościowych. W artykule wyjaśniamy, kim naprawdę jest człowiek, który dokonał samospalenia oraz wyjaśnimy jego motywację.

Mustapha o podpalonym mężczyźnie
Źródło: Twitter/Mustapha
Teza:
Mongolski minister podpalił się, ponieważ nie dotrzymał obietnicy wyborczej.

Najpopularniejszy polski tweet z fałszywą narracją należał do Balli Marzec, działaczki Wspólnoty Kazachskiej w Polsce. Jej post zyskał ponad 400 retweetów oraz prawie tysiąc polubień.

Marzec o podpalonym mężczyźnie
Źródło: Twitter/Balli Marzec

Omawiany materiał wideo trafił również na Facebooka.

Kim jest mężczyzna na filmie?

Dramatyczne wideo pochodzi z konferencji prasowej zwołanej w stolicy Mongolii, Ułan Bator w październiku 2015 roku. Osobą, która dokonała publicznego samopodpalenia był S.Erdene, lider związku zawodowego górników pracujących dla przedsiębiorstwa Erdenes Tavan Tolgoi (Erdenes TT), które jest właściciele 39 kopalń węgla w Mongolii.

S.Erdene podczas konferencji
Źródło: Youtube

Jak pisze Daily Mail, tematem konferencji była planowana sprzedaż kopalni węgla koksowego z regionu Tavan Tolgoi. Jak możemy przeczytać w wywiadzie z T.Bilgee, pełniącym obowiązki dyrektora generalnego Erdenes Tavan Tolgoi JSC, spółka ogłosiła w 2011 roku przetarg na kopalnię East Tsankhi na złożu Tavan Tolgoi, w wyniku którego na jej operatora wybrano australijskie konsorcjum Mahmahon, które rozpoczęło działalność za pośrednictwem zarejestrowanej w Mongolii spółki TTJVCO. 

S.Erdene protestował przeciwko złym warunkom pracy górników po restrukturyzacji kopalni i przejęciu 200 jej pracowników przez TTJVCO. Przewodniczący związku przeciwstawiał się przede wszystkim niepewności zatrudnienia oraz niskiemu wynagrodzeniu. Wstrząsający akt demonstracyjny przyniósł skutek. Firma zapewniła wszystkim pracownikom umowę o pracę w języku mongolskim (pierwotnie napisane były w języku angielskim) oraz przedłużyła gwarancję zatrudnienia z 12 do 33 miesięcy.

Erdene po akcie samospalenia, w którym oparzeniu uległo 40% jego ciała, przechodził rekonwalescencje w koreańskim szpitalu na koszt Erdenes TT, skąd wyszedł po miesiącu.

Strajk głodowy w 2017 roku

W sierpniu 2017 roku S.Erdene rozpoczął strajk głodowy protestując przeciwko obowiązkowym ankietom dla górników będącej swoistym wywiadem socjologicznym. Jej wypełnienie było warunkiem przyznania podwyżki. Przykładowe pytania, które się w niej pojawiły brzmiały: “Kto jest twoim ulubionym kolegą w pracy, a kogo nie lubisz?” oraz “Z kim chciałbyś podzielić się słodyczami?”. Związek zawodowy zauważył, że wyniki ankiet były wykorzystywane przez kierownictwo firmy w celach dyscyplinarnych. W rozmowie z portalem Medee ujawnił również, że po dwóch latach nadal odczuwa skutki oparzeń.

Podsumowanie

S.Erdene popalił się, by zwrócić uwagę właścicieli władz mongolskich na złe warunki pracy w państwowej fimie Erdenes TT. Podpalenie nie miało nic wspólnego z mongolskim ministrem czy budową domów.

Źródła:

Daily Mail: https://www.dailymail.co.uk/news/article-3320342/A-heated-press-conference-horrifying-moment-Mongolian-union-boss-sets-FIRE-protest.html

Ikon: https://ikon.mn/n/lto

Medee: https://medee.mn/p/90446?fbclid=IwAR0bznVW53_E7jEr3pgp_vL0szsYDmWD2cJVgRZjdJE6ZZRVCjLTcyduGzM

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl