Amerykańscy żołnierze pobili polaków w Orzyszu ? Ta sensacyjna wiadomość obiegła popularne grupy facebookowe i portale polskiej emigracji. Pojawiłą się też na znanych stronach rozprzestrzeniających fake newsy. Serwis Wirtualna Polonia tak przedstawiał sprawę:
Według informacji Komisariatu Policji w Piszu, w niedzielę, 14 lipca młody mieszkaniec Orzysza Marek M. padł ofiarą napaści ze strony stacjonujących w mieście amerykańskich żołnierzy sierżanta Jimmy Boggsa i kaprala Rafaela Munoza.
Do ataku doszło przed barem „Dollar” przy ul. Rynek. Tego wieczora dwóch amerykańskich żołnierzy chwiejnym krokiem wyszło z baru, skatowało do nieprzytomności orzyszanina i zabrało mu forda focusa. Poszkodowany Marek M. był na tyle poważnie pobity, że zabrano go do szpitala.
Będąc kompletnie pijanym, Boggs wsiadł z kolegą Munozem do forda focusa i w szaleńczym rajdzie potrącił 12-latka na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Ełckiej i Kanałowej. Obaj sprawcy uciekli z miejsca wypadku, pozostawiając 12-letniego Dawida S. bez pomocy. Dziecko jest w stanie ciężkim, ma liczne obrażenia głowy.
Cała sytuacja wyglądła dość poważnie, więc postanowiliśmy sprawdzić jej wiarygodność.
Najpierw prosimy zerknijcie na kolportowany wraz z artykułem zrzut ekranu:
Wg. autorów fake newsa, jest to autentyk ze strony komendy powiatowej policji w Piszu. Rzuca się w oczy jednak katastrofalna gramatyka, liczne błędy i niechlujnie przygotowany raport. Jest to niespotykane w policyjnych materiałach prasowych.
Druga sprawa to fakt, że zazwyczaj policja nie informuje o tak poważnych przestępstwach. W podanym artykule mamy natomiast dokładne personalia i lokalizację wydarzenia.
Niemniej jednak, te wszystkie argumenty to jednak domniemania. Wywołana do tablicy policja w Piszu, wydała oświadczenie, które raz na zawsze powinno uciąć spekulacje, że to fake news:
Komenda Powiatowa Policji w Piszu dementuje w sposób kategoryczny informację, którą opublikowano na Portal Dziennik-Polityczny.com, dotyczącą pijanych żołnierzy USA, którzy mieli napaść na Polaka, ukradli mu samochód, a potem spowodowali wypadek drogowy potrącając 12-letnie dziecko i ukryli się w bazie wojskowej USA. Jako dowód podano printscreen ze strony Pisz.Pilicja.gov. Podana informacja to nic innego jak tylko Fake news, czyli wiadomość o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych. Dementujemy również, że taką informację publikowaliśmy na naszej stronie internetowej.
(dementi uzyskał portal demagog.pl)