Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ulotka irlandzkiego rządu o skutkach ubocznych szczepionek jest sfabrykowana

Ulotka irlandzkiego rządu o skutkach ubocznych szczepionek jest sfabrykowana

Po raz kolejny środowiska spiskowe próbują zniechęcać społeczeństwo do szczepionek. Tym razem wykorzystują ulotkę rzekomo stworzoną przez irlandzki rząd. Ma ona ostrzegać przed efektami ubocznymi przyjęcia szczepionek. Wśród nich wymienia na przykład „nagłą śmierć”. W rzeczywistości ulotka jest sfabrykowana i nie ma nic wspólnego z władzami Irlandii.

Teza:
Władze Irlandii przestrzegają przed poważnymi skutkami ubocznymi szczepień, w tym nagłą śmiercią.

Zdjęcie ulotki od kilku dni krąży w mediach społecznościowych. Pojawiło się wraz z początkiem roku na anglojęzycznych kontach. Możemy je znaleźć na Twitterze. Było również powielane przez użytkowników polskojęzycznych, na przykład tutaj. Niektóre wpisy sugerowały, że za ulotkę nie odpowiada irlandzki rząd, a amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Ulotka irlandzkiego rządu o skutkach ubocznych szczepionek jest sfabrykowana
Źródło: twitter.com

Rząd Irlandii edukuje o skutkach ubocznych szczepionek?

W rzeczywistości powielana w mediach społecznościowych ulotka jest sfabrykowana. Ma ona udawać broszury i plakaty informacyjne, jakie tworzy irlandzkie Health Service Executive (HSE), czyli odpowiednik polskiego NFZ. Kolorystyka i font mają być maksymalnie zbliżone do oficjalnych ulotek HSE. Przykład oryginalnej broszury można zobaczyć poniżej.

Irlandia - Plakat COVID-19
Źródło: healthservice.hse.ie

W prawym dolnym rogu widoczne jest logo HSE oraz herb Irlandii — harfa. Na sfabrykowanym plakacie również znajduje się harfa. Jednak zamiast podpisu rządu Irlandii, widoczny jest napis: People of Ireland (Lud Irlandii — tłum. red.).

COVID-10 Alert - Fake
Żródło: Twitter

Obala to również tezę, że za ulotką może stać amerykańskie CDC, jak twierdziły niektóre wpisy.

Redakcje Reuters oraz Check Your Fact potwierdziły u przedstawicieli HSE, że powielana w mediach społecznościowych ulotka nie została zaprojektowana przez nich. Nie znajdziemy jej także w archiwach materiałów informacyjnych irlandzkiego rządu (tutaj oraz tutaj). Nie wiadomo również, czy People of Ireland to konkretna organizacja. Bardziej prawdopodobne jest, że ktoś próbuje przemawiać w imieniu całej populacji Irlandii, szerząc przy okazji antyszczepionkowe treści. Ma to tworzyć iluzję masowości ruchu i powszechnego sprzeciwu wobec szczepień.

Co mówi HSE o szczepieniach?

Irlandzkie Health Service Executive jednoznacznie zachęca do przyjmowania szczepionek przeciw COVID-19. Wskazuje, że poważne efekty uboczne szczepień występują, ale niezwykle rzadko. Korzyści z wakcynacji znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Wśród wymienionych przez HSE niepożądanych odczynów poszczepiennych nie znajdziemy jednak ataków serca, udarów ani zgonów. Jest to kolejny dowód na fałszywość omawianego plakatu.

Podsumowanie

Po raz kolejny ruchy antyszczepionkowe próbują przypisywać nieprawdziwe twierdzenia instytucjom publicznym. Ma to na celu nadawanie wiarygodności powielanym treściom. Fabrykowanie oficjalnych komunikatów jest bardzo niebezpieczną techniką i może wprowadzać wiele osób w błąd. Jak zawsze, w sieci musimy być uważni i sprawdzać dokładnie każdą, szczególnie kontrowersyjną informację.

Źródła

Reuters: https://www.reuters.com/article/factcheck-poster-vaccine-ireland-idUSL1N33Y2FI

Check Your Fact: https://checkyourfact.com/2023/01/18/fact-check-ireland-poster-covid-19-vaccine-sudden-death/

HSE: https://www2.hse.ie/screening-and-vaccinations/covid-19-vaccine/side-effects/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl