To nie są puste trumny ofiar koronawirusa w Brazylii

To nie są puste trumny ofiar koronawirusa w Brazylii
  • Zdjęcie przedstawiające puste trumny pochodzi z 2013 roku i nie ma nic wspólnego z epidemią SARS-CoV-2
  • Puste szpitale polowe to znana i dawno ujawniona fałszywa informacja

Ciąg dalszy fake newsów i teorii spiskowych o pandemii SARS-CoV-2. Znów wraca temat Brazylii. Od dłuższego czasu w sieci krąży zdjęcie przedstawiające puste trumny i z podpisem sugerującym, iż władze Brazylii ukrywają fakt nieistnienia epidemii. Ostatnio rozpowszechnił tego fake newsa serwis GłosGminny.pl.

FAŁSZYWA PAN-DEMIA W BRAZYLII | Członkowie parlamentu brazylijskiego postanowili potwierdzić podejrzenia i włamać się do…

Opublikowany przez GlosGminny.pl Czwartek, 27 sierpnia 2020

Transkrypcja:

Członkowie parlamentu brazylijskiego postanowili potwierdzić podejrzenia i włamać się do szpitala, który nie został jeszcze ukończony, a twierdził, że leczy 5000 osób na Covid-19, a 200 już nie żyje. Urzędnicy włamali się, by sprawdzić doniesienia i odkryli, że w szpitalu panuje absolutny bałagan i nie było w nim żadnych pacjentów” – brzmiał wpis. Dalej autor pisał: „Gubernator oszukuje państwo i naród oraz kłamie na temat statystyk, które mają pomóc w wepchnięciu szczepionek na podstawie zawyżonej liczby zgonów związanych z Covid-19. Natomiast bardziej szokująca była decyzja o otwarciu trumien ofiar koronawirusa, które rzekomo czekają na transport do pochówku. Otwierając trumny, deputowani byli zszokowani, ale nie zdziwieni. Okazało się, że trumny są puste! Na anglojęzycznych stronach jest (był?) film z tego zdarzenia. Oczy na świecie otwierają się coraz szerzej. Tylko w Polsce lemingi nadal wierzą w to, co usłyszą w telewizji.

O fałszywej informacji jakoby brazylijscy parlamentarzyści demaskowali puste szpitale polowe pisaliśmy już tutaj. Przypominamy, że w rzeczywistości wizytowali oni szpitale, których nie oddano jeszcze do użytku.

Otwieranie trumien natomiast nie miało nigdy miejsca. Zdjęcie ilustrujące post pochodzi z 2013 roku i wykonano je po pożarze brazylijskiego klubu, w którym zginęło ponad 100 studentów.

puste trumny w brazylii
Żródło: https://www.gettyimages.com/detail/news-photo/empty-coffins-and-coffins-with-the-corpses-of-the-victims-news-photo/160218700?irgwc=1&esource=AFF_GI_IR_TinEye_77643&asid=TinEye&cid=GI&utm_medium=affiliate&utm_source=TinEye&utm_content=77643

Zdjęcie można znaleźć tutaj, a tu przeczytacie o samym pożarze.

Ten fake news obalały takie organizacje i portale fact-checkingowe jak Demagog, Konkret24 czy AFP Sprawdzam.

Podsumowanie

Ta informacja jest od początku do końca fałszywa. Bazuje na starym fake newsie i żeruje na ludzkiej tragedii z 2013 roku w celu zmanipulowania odbiorców.

 

Michał Pawela 43 wpisów

    Analityk i miłośnik dalekich wypraw z plecakiem, najłatwiej spotkać go w krajach, które ministerstwa odradzają podróżnikom. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Fake newsy tropi z zamiłowania.