Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Pusty szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym dowodem na fikcyjną pandemię? Nieprawda

Pusty szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym dowodem na fikcyjną pandemię? Nieprawda

W mediach społecznościowych zaczęło krążyć nagranie z pustego szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym mające być dowodem na to, że narracja o pandemii jest wyłącznie działaniem propagandowym, a obywatele są notorycznie okłamywani na temat sytuacji epidemicznej w kraju.

Teza:
Puste łóżka w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym są dowodem na to, że pandemia jest fikcją.

Film ten jest szeroko udostępniany w sieci. Na profilu Czujny na Facebooku w ciągu godziny obejrzało go 27 tysięcy użytkowników, a 2 tysiące podało go dalej. W ciągu następnych 2 godzin, tylko na tym profilu, nagranie dotarło do kolejnych 50 tysięcy użytkowników i udostępniane przez kolejne portale w błyskawicznym tempie podbiło sieć (np. tu, tu i tu). Opublikowała je też publicystka portalu wPrawo.pl, Katarzyna Treter-Sierpińska.

PGE Narodowy - szpital tymczasowy
Źródło: Facebook/Czujny

Tylko nieliczne głosy zwróciły uwagę na fakt, że działalność szpitala jest obecnie zawieszona. Większość użytkowników uległa jednak efektowi potwierdzenia, wyrażając w komentarzach przekonanie, że nagranie jest dowodem na to, że pandemia czy nawet sam wirus SARS-CoV-2 w rzeczywistości nie istnieją.

zamknięty szpital tymczasowy - komentarze
Źródło: Facebook

Dotychczasowa działalność szpitala na Stadionie Narodowym

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym (zarządzany przez CSK MSWiA) został otwarty 29 października 2020 i działał aktywnie do maja 2021. W tym czasie trafiło tam 1850 pacjentów. W maju jego działalność została zawieszona. Instalacja wytwarzająca tlen na płycie głównej stadionu została zdemontowana, jednak większość infrastruktury szpitalnej pozostała na miejscu. Przestrzeń zajmowana przez szpital została wyłączona z użytku, a stadion powrócił do organizowania wydarzeń całostadionowych. Jak zaznaczył Włodzimierz Dola, Prezes Zarządu operatora PGE Narodowego, przestrzeń szpitalna została zabezpieczona tak by działanie placówki można było przywrócić w zaledwie kilkadziesiąt godzin.

Planowane ponowne wznowienie działalności

W związku z rosnącą liczbą zakażeń, przekształcaniem kolejnych oddziałów szpitalnych w oddziały covidowe i brakiem łóżek dla pacjentów z innymi jednostkami chorobowymi, w ostatnim czasie pojawiły się pytania o ponowne otwarcie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Pomimo nasilającej się czwartej fali pandemii, rządzący zwlekali z tą decyzją. Na pytanie redakcji Wirtualnej Polski, Ewa Filipowicz, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego, odpowiedziała, że szpital tymczasowy pozostaje w gotowości, jednak “w pierwszej kolejności kluczowe jest pełne wykorzystanie potencjału Szpitala Południowego”.

Jak podaje TVN, 16 listopada Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał polecenie dla Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w sprawie utworzenia od 25 listopada 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 10 respiratorowych – w szpitalu tymczasowym zlokalizowanym na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie.

Warto zaznaczyć, że Stadion Narodowy nie jest jedynym miejscem w Warszawie, które przekształcono w oddział szpitalny. 5 listopada została wznowiona działalność szpitala tymczasowego na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu, zarządzanego przez Wojskowy Instytut Medyczny. Na terenie miasta działają też dwa inne szpitale tymczasowe – Szpital Południowy oraz Szpital Wojskowego Instytutu Medycznego WIM przy Szaserów.

Podsumowanie

Nagranie przedstawiające pusty szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym według społeczności antyszczepionkowej ma być dowodem na brak zagrożenia epidemicznego. W rzeczywistości szpital ten aktualnie nie prowadzi działalności a jego ponowne otwarcie planowane jest dopiero na 25 listopada. Mimo że informacja ta jest ogólnodostępna, narracja o pustych łóżkach wpisała się w przekonania osób kwestionujących pandemię i bagatelizujących zagrożenie związane z infekcją SARS-CoV-2. Efekt potwierdzenia sprawił, że przyjęły tę informację bez jakiejkolwiek weryfikacji jej kontekstu.

Źródła:

Polsat News: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-10-29/szpital-na-stadionie-narodowym-otwarty-wiemy-jak-wyglada-w-srodku/

PGE Narodowy: https://www.pgenarodowy.pl/aktualnosci/11861,szpital-tymczasowy-wstrzymuje-dzialanie-na-pge-narodowym-powroca-wydarzenia-calostadionowe

Wirtualna Polska: https://wiadomosci.wp.pl/burza-o-stadion-narodowy-nie-bedzie-szpitala-covidowego-pierwszenstwo-ma-mecz-polska-wegry-6702952530500480a

TVN: https://tvn24.pl/tvnwarszawa/praga-poludnie/koronawirus-w-warszawie-szpital-tymczasowy-na-stadionie-narodowym-znow-bedzie-dzialal-od-25-listopada-5492534

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl