W środowiskach antyszczepionkowych bardzo popularne stało się wideo z Izraela, które rzekomo ma przedstawiać zgon pacjenta po podaniu szczepionki przeciw COVID-19.
Post zamieszczony przez konto przekazujące głównie treści antyszczepionkowej oraz religijne udostępniono ponad 800 razy w ciągu 24 godzin. Jego autor pisze:
„Izrael. 15 minut po szczepionce pfizera eksperyment medyczny zakończony zgonem. Źródło: Telegram. Tyle info wystarczy.”
Okazuje się, że „tyle info” jednak nie wystarczyło do przekazania rzetelnej informacji. Jak ustaliliśmy pacjent jak najbardziej żyje i ma się dobrze.
Po pierwszym obejrzeniu filmu stało się jasne, iż opis wprowadza w błąd. Osoba leżąca na ziemi porusza się, a medycy, którzy się nią zajmują, nie podejmują resuscytacji krążeniowo-oddechowej, co bez wątpienia miałoby miejsce w przypadku stwierdzenia braku oddechu. W połowie materiału widać jak nogi mężczyzny mocno się naprężają, po czym natychmiast zostaje obrócony do pozycji bocznej. Możliwe, iż zaczął się krztusić, lub wymiotować. Wideo nie stanowi dowodu na zgon pacjenta. Nie wiemy również, czy ten rzeczywiście poddał się szczepieniu, akcja filmu rozgrywa się w poczekalni i akcja medyków może dotyczyć osoby przed szczepieniem, po nim, lub zupełnie przypadkowo znajdującej się w tym miejscu np. towarzyszącej komuś kto korzysta z usług placówki.
Informacje o rzekomym zgonie autor materiału musiał pozyskać z innego źródła, lub dodać samemu. Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat tego zdarzenia, jednak izraelskie media o nim nie wspomniały. Postanowiliśmy namierzyć zatem placówkę, w której rozegrała się akcja filmu.
Najlepszą poszlakę stanowił baner z napisami po hebrajsku.
Wyodrębniliśmy ze stop klatki sam napis i użyliśmy do jego identyfikacji jednego z programów do optycznego rozpoznawania znaków (OCR).
Okazało się, iż tekst u góry zawiera nazwę i logo prywatnej sieci szpitali „Clalit”, działającej w Izraelu.
Sam baner dotyczy lokalnego programu szczepień przeciw COVID-19. Na stronie szpitala ani w izraelskich mediach nie znaleźliśmy wzmianki o takim zdarzeniu, wszystkie artykuły dotyczyły 75-letniego mężczyzny, który po szczepieniu w Clalit zmarł w zeszłym roku na atak serca. Rodzina zmarłego poinformowała, że nie był to jego pierwszy zawał, śmierci nie powiązano ze szczepieniem.
Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem szpitala w celu wyjaśnienia interesującego nas zdarzenia. Jego odpowiedź znajdziecie poniżej.
Tłumaczenie:
„Witam,
ten filmik pokazuje młodego człowieka, który przyszedł się zaszczepić i źle się poczuł.
Jak widać natychmiast zajęły się nim służby medyczne i trafił do szpitala, gdzie został przebadany i wkrótce zwolniony do domu. To NIE jest reakcja alergiczna na szczepionkę.
Pozdrawiam serdecznie,
Walaa – przedstawiciel firmy Clalit.”
Podsumowanie
Z informacji przekazanych przez Clalit wynika jasno, iż mężczyzna nie umarł i został szybko wypisany ze szpitala. Zadaliśmy rzecznikowi jeszcze kilka pytań doprecyzowujących, m.in. czy pacjent poczuł się źle przed czy po szczepieniu, jednak z uwagi na późną porę nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Zaktualizujemy artykuł, gdy tylko pojawią się w tej sprawie nowe informacje.
Izrael jest obecnie światowym liderem w procencie zaszczepionej populacji, a sam program według najnowszych danych okazał się dużym sukcesem.
Źródła
rzecznik firmy Clalit
Wall Street Journal: https://www.wsj.com/articles/israeli-data-shows-94-drop-in-symptomatic-covid-19-cases-with-pfizer-vaccine-11613401510
Statista: https://www.statista.com/statistics/1194939/rate-covid-vaccination-by-county-worldwide/